Shahram Entekhabi "It's Been a Long Way, Baby..."

Autor: Marta Sinior

16 Listopad 2006
Artykuł na: 4-5 minut
Już dzisiaj, 16 listopada 2006 roku w krakowskim Bunkrze Sztuki zostanie otwarta wystawa najnowszych prac mieszkającego w Berlinie irańskiego artysty Shahrama Entekhabi. Wystawa "It's Been a Long Way, Baby..." otworzy cykl "Transkultura", na który składać się będzie sześć indywidualnych wystaw artystów mieszkających w różnych częściach Europy i podejmujących w swoich pracach zagadnienia emigracji. Podczas trwania wystawy Shahram Entekhabi zrealizuje performance w przestrzeni Krakowa i poprowadzi warsztaty dla studentów ASP.
fot. Shahram Entekhabi "Mehmet" fotografia, 2005

Poniżej zamieszczamy tekst dostarczony przez organizatorów wystawy:

Realizowane przez Shahrama Entekhabi kilkuminutowe filmy odnoszą się do stereotypowych wizerunków emigrantów, rozpowszechnionych zwłaszcza na zachodzie Europy. W każdym z filmów artysta wcielił się w inną figurę: islamskiego fundamentalisty, kurdyjskiego aktywisty, latynoskiego partyzanta i gangstera z Bałkanów. Pozostałe prezentowane na wystawie prace, mimo pozornej "czystości" formy, odnoszą się do widza, zadają pytanie o tożsamość każdego i o obecność obcego w nas wszystkich, podważają wartość takich pojęć jak "dom", "ojczyzna", kojarzonych z poczuciem przynależności i bezpieczeństwa.

Prace Shahrama Entekhabi mają rys autobiograficzny. Artysta wprowadzając własne alter ego do sztuki, zajmuje się tożsamością mężczyzny, który jest wędrowcem i emigrantem. Jego tożsamość jest niestabilna, ulega ciągłym zmianom, jest kwestionowana. W filmach Entekhabi przerysowuje obraz mężczyzn-emigrantów. Jak mówi, te postacie "nie są, jak dotąd, prawie niewidzialnym czynnikiem wspomagającym konstruowanie tożsamości niemieckiej czy jakiejś tożsamości bardziej ogólnej. Niektórzy z nich przejawiają olbrzymią autoagresję, dokonują aktów samospalenia, rzucają w siebie granatami...". Prezentowane filmy są przeważnie rejestracjami z akcji Shahrama Entekhabi, z których część została przeprowadzona na ulicach Berlina.

fot. Shahram Entekhabi "Islamic star", fotografia, 2005

Projekt Transkultura skupia się na kwestii tożsamości Europejczyków w czasach postępującej globalizacji, nowej "wędrówki ludów", mieszania się kultur i języków, otwierania granic, ale i emigracji wymuszonej przez wydarzenia polityczne czy poszukiwanie pracy. Niezwykle ważna jest tutaj figura "obcego". Projekt zachęca do refleksji nad rolą obcego w tworzeniu się nowych tożsamości europejskich. Jest to szczególnie istotne w polskim kontekście, gdyż w naszym kraju dopiero dzisiaj zaczynamy mierzyć się z problemem rasizmu i ksenofobii wobec imigrantów - ludzi innych narodowości, kultur i języków.

Do udziału w projekcie zostali zaproszeni artyści, którzy przeżyli doświadczenie emigracji, wędrówek, wielokulturowości, i którzy poruszają tę tematyką w swojej sztuce. Konfrontacja prac artystów z różnych części Europy da pretekst do dyskusji o tym, czy jesteśmy w stanie sprostać, narzuconej przez polityczne i gospodarcze przemiany, idei Europy transkulturowej i czy nie jest tak, że transkulturowość powstaje ciągle, na naszych oczach i nie prowadzi do ujednolicenia, a właśnie do szacunku dla różnic.

fot. Shahram Entekhabi Shahram Entekhabi "Miguel" fotografia, 2005

Shahram Entekhabi urodził się w 1957 roku w Bejrucie. Studiował projektowanie graficzne na Uniwersytecie w Teheranie, a także architekturę i urbanistykę w Perugii (Włochy). Od 1983 roku mieszka w Berlinie, gdzie poświęcił się pracy artystycznej. Ostatnio brał udział w wystawach Almost Art odbędzie się 16 listopada 2006 roku o godzinie 18 w Bunkrze Sztuki (pl. Szczepański 3a) w Krakowie. Ekspozycja prezentowana będzie do 31 grudnia 2006.

Patronat Honorowy nad projektem objęli:

Prof. Zygmunt Bauman, Prof. Władysław Bartoszewski, Ryszard Kapuściński

Partnerzy Projektu:

Allianz Kulturstiftung, Goethe-Institut Krakau, Instituto Italiano di Cultura

Wsparcie Projektu:

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Patroni Medialni Projektu:

Gazeta Wyborcza, Onet.pl, TVP3, Cracow-life.com, Le Monde diplomatique, Tygodnik Powszechny, Obieg, Radio Tok Fm, Biuletyn Fotograficzny, Fotopolis.pl, TVP Kultura

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj