Aparaty
Pixless - 0,03 megapiksela fotograficznej frajdy
Krótko o technice:
Przedstawione na wystawie fotogramy są rezultatem procesów twórczych, polegających na wykorzystaniu potencjału samoczynnie przebiegających zjawisk fizysorpcji powierzchniowej. Zjawiska te zostają utrwalone na płytkach szklanych, które jednocześnie są negatywami. Ich wielokrotne powiększenie w procesie pozytywowym ujawnia rzeczywisty obraz i naturę wymienionych zjawisk, niedostrzegalnych gołym okiem.
Poniżej informacje o autorach dostarczone przez organizatorów wystawy:
Jerzy Wroński urodził się w 1930 roku. W latach 1950?1956 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa. W trakcie studiów współtworzył z przyjaciółmi tzw. Grupę Nowohucką, która zainaugurowała w Krakowie nurt malarstwa materii. Wszyscy jej członkowie zostali następnie przyjęci do Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska. Od roku 1960 zajmuje się także pedagogiką artystyczną.
Prowadzona od 50 lat przez Jerzego Wrońskiego działalność artystyczna jest ciągiem doświadczeń polegających na eksploracji żywiołowych procesów naturalnych oraz ujawnianiu w nich potencjału twórczego. W końcu lat 50. minionego stulecia powstawały monochromatyczne obrazy-reliefy, kształtowane przy udziale pełzającego płomienia, jak i późniejsze "akwarele metamorficzne" oraz " rysunki dyfuzyjne", w których inny żywioł - woda, użyty w mikroskopijnych ilościach, stanowił główną siłę sprawczą. Połączenie tych antagonistycznych żywiołów doprowadziło do powstania realizowanego od połowy lat 80. unikalnego cyklu obrazów-fotogramów, nazwanych później "kopciogramami". Są to czarno-białe, przesycone światłem i cieniem, fantazyjne kompozycje graficzne.
Jerzy Wroński jest artystą wiernym awangardowej tradycji poszukiwań formalnych, przeplecionej surrealistyczną tkanką. Tworzy wielorakie, najczęściej abstrakcyjne skojarzenia, a jednocześnie odkrywa nowe, techniczne możliwości tworzywa.
Jerzy Pustelnik urodził się w roku 1950 w Cieszynie. Jest członkiem Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego. Zajmuje się fotografią reportażową - szczególnie chętnie utrwala jazz, który jest jego pasją. Absolwent studiów w cieszyńskiej Filii Uniwersytetu Śląskiego na kierunku Pedagogika Pracy Kulturalno-Oświatowej. Od roku 2001 pracuje na Wydziale Artystycznym UŚ w Cieszynie jako fotograf dokumentalista. Swoje fotografie "jazzowe" prezentował na sześciu wystawach indywidualnych oraz na wystawach zbiorowych pedagogów Instytutu Sztuki w Cieszynie oraz stowarzyszeń fotograficznych.
Otwarcie wystawy Jerzego Wrońskiego i Jerzego Pustelnika Kopciogramy odbędzie się 18 października 2006 roku o godzinie 17 w sali dolnej Galerii Bielskiej BWA (ul. 3 Maja 11; Bielsko-Biała]. Ekspozycja czynna będzie do 19 listopada 2006.