Fabjański w Ateneum Młodych

Autor: Marta Sinior

6 Październik 2006
Artykuł na: 4-5 minut
Warszawska Galeria Ateneum zaprasza 9 października 2006 roku na wernisaż wystawy ubiegłorocznego laureata konkursu "Fotografia Młodych"- Pawła Fabjańskiego. Artysta należący do młodego pokolenia twórców zaprezentuje dwa cykle: pierwszy to zestaw portretów "To, co nas cieszy", który został wyróżniony przez jury konkursu, drugi - "Wyobraźnia" został nagrodzony przez firmę Arctic Paper w międzynarodowym konkursie fotograficznym "Cool Solutions 2005".
fot. Paweł Fabjański

Cykl "Wyobraźnia" jest osobistą opowieścią autora o życiu w postindustrialnym mieście Łodzi. Smutne, szare ulice, które są codziennością wszystkich łodzian mogą stać się przyczyną pesymistycznych, depresyjnych myśli, jeśli nie uda się nam znaleźć dla nich życiowej przeciwwagi. Dla Fabjańskiego antidotum na betonową Łódź stała się jego wyobraźnia. Różowy królik, który pojawia się w ciężkim, betonowym, miejskim pejzażu jest symbolem uwolnionej fantazji. Autor potraktował opowieść o Łodzi i jej smutkach z charakterystycznym dla siebie humorem. Celowo nieco przerysował betonowość i posępność miasta, by ta jeszcze bardziej kontrastowała z bajkową postacią, jaką jest różowy królik. "Jeśli chcecie żyć w Łodzi i nie oszaleć, musicie iść za różowym królikiem...".

Zdjęcia z cyklu "Wyobraźnia" otrzymały nagrodę firmy Arctic Paper w międzynarodowym konkursie fotograficznym "Cool Solutions 2005" oraz przyczyniły się do umieszczenia Pawła Fabjańskiego w Kanonie Twórców - katalogu wschodzących twórców polskiej reklamy przygotowanym przez firmę Canon. Cykl był prezentowany na autorskiej wystawie Pawła Fabjańskiego w ubiegłym roku w Wiedniu.

fot. Paweł Fabjański

Cykl "To, co nas cieszy" przygotowany został specjalnie z myślą o wystawie w warszawskiej Galerii Ateneum. Na fotografiach uwiecznieni zostali młodzi polscy artyści związani z różnymi dziedzinami sztuki (od muzyki przez malarstwo do architektury). Ze względu na fakt, iż działalność wszystkich portretowanych osób związana jest w dużej mierze z miastem na tło poszczególnych obrazów zostały wybrane anonimowe miejskie pejzaże polskich metropolii. Subtelne oświetlenie modeli oraz duża przestrzeń, w której centralną, a wiec wyróżnioną, pozycję zajmują portretowani tworzy klimat wyobcowania i oderwania od rzeczywistości. Dla autora tych fotografii, równie ważne było uchwycenie pewnego ulotnego skupienia na twarzach portretowanych jak i znalezienie lokacji, które swoim ascetycznym betonowym charakterem będą podkreślać malarskość całego obrazu.

Cykl To, co nas cieszy został wyróżniony w pierwszej edycji konkursu "Fotografia Młodych" przez jury w składzie: Wojciech Prażmowski, Tomek Sikora, Andrzej Świetlik oraz Tomasz Tomaszewski.

Pawel Fabjanski to fotograf młodego pokolenia. Jest absolwentem łódzkiej "filmówki".L.Schillera w Łodzi). Poza realizacją własnych autorskich projektów fotograficznych uprawia również fotografię zawodowo. Rok 2006 przyniósł Fabjańskiemu wiele sukcesów zawodowych, m.in został jednym z fotografów najprężniej działającej agencji fotografów reklamowych w kraju PhotoBy oraz jednym ze strzelców włoskiej agencji Take Production. Również w 2006 roku zdobył bardzo prestiżowe wyróżnienie w polskim przemyśle reklamowym jakim jest statuetka KTR. Swoje prace prezentował oglądać na indywidualnych wystawach w Berlinie, Zakopanem, Wiedniu oraz w Warszawie, jak również na łamach wielu polskich i zagranicznych magazynów.

Więcej prac można zobaczyć na stronie internetowej Pawła Fabjańskiego.

Otwarcie wystawy Pawła Fabjańskiego nastąpi 9 października 2006 roku o godzinie 19 w Galerii Ateneum Młodych (ul. Piwna 51/31) w Warszawie. Ekspozycja potrwa do 22 października 2006.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj