Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
Polônia Carioca, Warszawa 2006 jest reedycją projektu, który po raz pierwszy odbył się we wrześniu 2005 roku w Rio de Janeiro. Ideą festiwalu było zainicjowanie wspólnych, polsko-brazylijskich projektów i szeroko pojętego dialogu w sztuce i kulturze. Wśród uczestników pierwszej edycji znalazł się wybitny polski artysta Piotr Uklański, którego prace zostały pokazane na wystawie w Narodowym Muzeum Sztuk Pięknych w Rio de Janeiro. W ramach festiwalu powstało również nowe dzieło Uklańskiego, instalacja "Garota de Ipanema", które należy dzisiaj zbiorów dziedzictwa narodowego Brazylii.
W ramach II edycji festiwalu kultury Polônia Carioca 2006 na ścianie diodowej zostaną zaprezentowane zdjęcia Mikołaja Grynberga z projektu Dużo kobiet - Rio. Organizatorzy wydarzenia chcieliby, aby projekt Polônia Carioca stało się wydarzeniem kulturalnym otwartym i dostępnym dla szerokiej i różnorodnej publiczności, dlatego wszystkie projekty prezentowane będą w przestrzeni publicznej, na ulicach miasta.
O swoim projekcie, marzeniach i kobietach napisał Mikołaj Grynberg:
Realizacje projektu pt. "Dużo kobiet" rozpocząłem dwa lata temu. Pierwszym jego etapem była wystawa, która odbyła się w Galerii LUKSFERA w marcu 2005. Zaprezentowałem na niej osiemnaście czarno-białych portretów kobiet z mojego najbliższego i nieco dalszego otoczenia. Są one dokumentacją naszych spotkań. Wybrałem z każdej sesji takie zdjęcie, które wydawało mi się najadekwatniej opisywać nastrój naszego spotkania. Użyłem celowo techniki czarno- białej. Również z pełną świadomością sięgnąłem po jedną z najstarszych technologii obróbki materiałów czarno-białych - po technikę litową. Obrazy powstałe dzięki tego rodzaju chemii mają zupełnie inną tonalność i barwę od współcześnie używanej.
Drugi etap realizacji projektu odbył się we wrześniu 2005 w Rio de Janeiro. Tam ponownie pokazałem swoją wystawę DUŻO KOBIET - WARSZAWA. Tym razem już nie w galerii, a w przestrzeni miejskiej - na dworcu Central do Brasil. Nieopodal eksponowanych fotografii zbudowałem tymczasowe studio fotograficzne, do którego zapraszałem przechodzące kobiety. Odbył się tam swoisty happening. Z jednej strony duża widownia - gapie dworcowi, kamery telewizyjne, fotoreporterzy i dziennikarze, a z drugiej - moje modelki i ja. Tym razem zadanie było trudniejsze gdyż dzielił nas, przede wszystkim język, nie wspominając już o kulturze i nietypowej sytuacji (zarówno dla nich jak i dla mnie).
Postawiłem sobie bardzo podobne zadanie jak w przypadku polskiej części projektu: sfotografować nasze spotkanie.
W ten sposób powstała kolejna część projektu DUŻO KOBIET - RIO. Różni się ona od poprzedniej w wielu aspektach. Każde spotkanie trwało nieporównanie krócej od spotkań warszawskich. Nie było w nim żadnych odwołań do sytuacji czy emocji, które byłyby nam bliskie z przeszłości. Mimo wszystko, powstał materiał, którego bogactwo jest ukryte zupełnie gdzie indziej. Staliśmy się przez chwilę uczestnikami trudnej psychologicznie sytuacji, a fotografia była jedynie pretekstem. Portrety, które tam powstały są dokumentacją naszych (wspólnych) emocji. Speszenia, nieśmiałości, radości, kokieterii... a tak naprawdę uniwersalnych odczuć, których doświadczamy wszyscy.
Właśnie zakończyłem zdjęcia w kolejnym mieście - Kijowie.
Przede mną kolejne etapy projektu, kolejne kobiety, kolejne miasta...
W każdym z nich chciałbym powtórzyć scenariusz z Rio de Janeiro pokazać wystawę pt. DUŻO KOBIET - WARSZAWA w przestrzeni publicznej, na "szlaku komunikacyjnym" miasta, na placu, dworcu czy w jakiejś innej często uczęszczanej przez mieszkańców okolicy. W tym samym czasie i miejscu zamierzam, w tymczasowo zaaranżowanym studio, fotografować kobiety, które zgodzą się wziąć udział w moim projekcie.
Chciałbym, żeby jego cykl produkcyjny zamknął się wystawą pt. DUŻO KOBIET NA ŚWIECIE.
Moim marzeniem jest by wystawa ta mogła odwiedzić wszystkie miejsca, w których powstawały jej kolejne etapy. - Mikołaj Grynberg
Mikołaj Grynberg z wykształcenia jest psychologiem. Fotografią zajmuje się od piętnastu lat. Od kilku lat współpracuje z agencjami reklamowymi oraz z miesięcznikami. Laureat prestiżowych nagród, m.in: Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej (nagroda + wyróżnienie za czarno-biały fotoreportaż) oraz Konkurs ILFORD'95 (nagroda za portret prof. Bardiniego, wyróżnienie za portret red. Turowicza). W swoim dorobku ma kilka wystaw indywidualnych, takie jak: Początek, Mała Galeria 1995, Idzie Nowe , Galeria Baturo 1996, Różni ludzie , Galeria CDQ 2002, Czas pokaże , Fabryka Trzciny 2003 oraz Oblicza Pragi. W 2001 roku zdjęcie Mikołaja Grynberga, jako jedynego Polaka znalazło się w słynnym albumie MILK, traktującym o kondycji człowieka we współczesnym świecie.
Impreza plenerowa na Nowym Świecie Złote Tarasy i Samba. Radość na Nowym Świecie odbędzie się w sobotę, 9 września 2006 roku. Początek o godzinie 17. Festiwal zakończy się koncertem zespołu z Rio de Janeiro Trio Mocotó.
Organizatorzy wydarzenia: władze Miasta Stołecznego Warszawy i Fundacja Wspierania Inicjatyw Pau-Brasil.