Aparaty
Wysyp zimowych promocji Fujifilm - aparaty z rabatem do 1075 zł
Księdza Jana Twardowskiego poznałem w Nowym Jorku w 1985 roku - opowiada Czapliński. - Od tego czasu odwiedzałem go w jego domu na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, nieopodal klasztoru ss. Wizytek, do którego jako pierwszemu w jego 350-letniej historii, udało mi się wejść z aparatem w ręku. Do mego albumu 'Wizytki' zawierającego zdjęcia z tamtych wypraw ks. Jan napisał wstęp. Moje fotografie pokazane na obecnej wystawie przedstawiają księdza w jego naturalnym, prywatnym otoczeniu - tam, gdzie powstała większość jego tak prostych a zarazem tak wymownych i niezwykłych wierszy.
W każdą sobotę, w ramach imprezy towarzyszącej wystawie, odbywać się będą występy wybitnych aktorów scen warszawskich recytujących wiersze ks. Twardowskiego.
Poza tym, zostanie uruchomiona skrzynka pocztowa, do której zwiedzający będą mogli wrzucić kartki ze swoimi przemyśleniami na temat osoby i twórczości ks. Twardowskiego. Fragmenty tych listów, jego wiersze a także dokumentacja fotograficzna ekspozycji złożą się na specjalny album, który zostanie wydany po wystawie.
Czesław Czapliński urodził się 1953 roku w Łodzi. Fotograf i dziennikarz mieszkający od 1979 roku w Nowym Jorku. Czapliński jest autorem i współautorem 30 albumów i książek, z których wiele znajdowało się na listach bestsellerów, kilkuset artykułów oraz tysięcy zdjęć, opublikowanych na całym świecie. W 1981 założył agencję fotograficzną Photo Medium Co., która współpracuje z najbardziej znanymi pismami, wydawnictwami i klientami na całym świecie. Uczestniczył z aparatem w ręku w ważnych wydarzeniach: podróżach Jana Pawła II do Polski i Stanów Zjednoczonych, obchodach 100-lecia Statui Wolności w Nowym Jorku, Zgromadzeniach Ogólnych ONZ w Nowym Jorku, kampaniach prezydenckich, wizytach prezydentów Georga Busha i Michaiła Gorbaczowa oraz Michaela Jacksona w Polsce.
Miał ponad 100 indywidualnych wystaw fotograficznych m.in.: Galerii Zachęta w Warszawie (1989, 1991), Muzeum Sztuki w Łodzi (1992), Muzeum Narodowym w Warszawie (1995, 2002), Bibliotece Narodowej w Warszawie (2000, 2001) oraz w Nowym Jorku (1981, 2002, 2003), Chicago (1998), Nicei (2000), Moskwie (1997) i Londynie (2003). O osobie Czaplińskiego oraz o jego twórczości zrealizowano kilka filmów: Wernisaż, Fotograf, Twarze, Twarzą w twarz, Arystokrata kwiatów, Czarne i białe w kolorze.
Czapliński jest członkiem: The American Society of Media Photographers, Foreign Press Association, Związku Polskich Artystów Fotografików i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Jego prace znajdują się w zbiorach: Library of Congress w Waszyngtonie, TIME Inc. Picture Collection w Nowym Jorku, New York Public Library, Spertus Institute of Jewish Studies w Chicago, warszawskim i wrocławskim Muzeum Narodowym, Muzeum Sztuki w Łodzi i wielu kolekcjach prywatnych na całym świecie.
Wystawa Można odejść na zawsze, by stale być blisko prezentowana jest od 31 lipca do 15 września 2006 roku na ogrodzeniu Łazienek Królewskich przy Al. Ujazdowskich (Agrykola) w Warszawie.