Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Antoni Cierplikowski, bo tak brzmi pełne nazwisko artysty, żyjący w latach 1884-1976, urodził się w Sieradzu. Uczniowie nazywali go "papą", paryska socjeta nadała mu miano "księcia sztuki fryzjerskiej". Czesał głowy słynnych i bogatych, zarówno królowe, jak i gwiazdy Hollywood. Projektował również kostiumy i uczesania postaci spektakli teatralnych. Wynalazł farbę i lakier do włosów i jako pierwszy obciął kobiecie włosy, wprowadzając tym samym w życie styl chłopczycy. Cierplikowski był również mecenasem sztuki, kolekcjonerem, estetą. Stale eksperymentował, podejmował wyzwania, w których dawał upust swej ekscentrycznej naturze. Próbował też sił w rzeźbie i malarstwie.
Z uwagi na sukcesy i pomysły, które powoływał do życia, Antoine'a z czasem zaczęto brać na języki. Sensację wzbudzały niecodzienne poglądy mistrza nożyczek na temat śmierci. Miał bowiem w zwyczaju sypiać w szklanym łożu imitującym trumnę. Wścibskim dziennikarzom tłumaczył tę słabość izolacyjną właściwością szkła. Mówił, że chroni go przed promieniowaniem elektrycznym, a poza tym szklano-trumienne łoże wpływa na niego relaksacyjnie po dniu ciężkiej pracy.
Jak podają źródła (artykuł "Antoni Cierplikowski. Król Fryzjerów - fryzjer królów" Anny Agnieszki Szablowskiej, ukaże się w katalogu wystawy), ściany jednego ze swych salonów fryzjerskich Antoni pokrył obrazami wielkich twórców - m.in. Picassa, Modiglianiego. Cierplikowski odbiegał od konwencji. Tworzył wciąż nowe, pełne śmiałości fryzury i stroje, a co za tym idzie - również dodawał splendoru postawom ówcześnie żyjących. Antoni Cierplikowski utrzymywał bliskie kontakty z artystami. Przyjaźnił się między innymi z Xawerym Dunikowskim, którego poznał w Paryżu w roku 1916.
Wystawa potrwa do 23 sierpnia 2006 roku. Eksponowane są na niej dzieła sztuki, które w drugiej połowie lat 60. Cierplikowski podarował Muzeum Narodowemu w Warszawie z przeznaczeniem do Muzeum Xawerego Dunikowskiego w Królikarni. Prezentowane są rzeźby i obrazy Dunikowskiego, Sary Lipskiej (nieraz portretowała Cierplikowskiego), Olgi Boznańskiej, Keesa van Dongena. Wystawiono oryginalne projekty i fotografie fryzur, kostiumów teatralnych i filmowych. Nie zabrakło też strojów i biżuterii zaprojektowanych przez Antoine'a. Naszych czytelników powinny zainteresować fotografie ukazujące modernistyczne wnętrza apartamentu Cierplikowskiego we Paryżu, którego był współprojektantem, oraz wizerunki modelek i portrety mistrza przy pracy.
Królikarnia - Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, ul. Puławska 113a Warszawa. Wystawa otwarta do 23 sierpnia 2006