Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Dwuznaczność według definicji słownikowej to "mający dwa znaczenia, dający się dwojako tłumaczyć, niejasny, zawierający ukrytą aluzję". Fotografia polaroidowa jest według mnie przewrotnie dwuznaczna. - pisze Maciej Pachowicz - Odbitka polaroidowa jest bowiem jedyna i niepowtarzalna. Jest w ścisłym znaczeniu dokumentem "obiektywnej rzeczywistości". Czekając jednak na wywołujący się w ciągu kilku minut obraz, zawsze jestem zaskoczony efektem. Estetyka polaroidu jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Obiekty sfotografowane na polaroidzie nabierają, nie dającej się uzyskać innymi metodami, specyficznej plastyki.
Dwuznaczość to zgoda na niejasność, na tajemnicę. Przedmioty i rzeczy istniejące na odbitce polaroidowej muszą teraz być same dla siebie. Ich obraz, oderwany od czasu i podkreślony specyficzną estetyką, przeradza się czasami w kpinę, w żart. Czasami zaś gęstnieje, nabiera kształtów i znaczeń, które rzeczywistość przez migotanie czasu, skrzętnie zamazuje. Obraz polaroidowy, istniejąc już tylko w oderwaniu od rzeczywistych motywów i od konkretnego czasu, przestrzeni oraz kontekstu, ulega mityzacji. - Maciej Pachowicz
Więcej o polaroidach Pachowicza można przeczytać na amerykańskiej stronie kwartalnika hoboeye.com.
Maciej Pachowicz bierze czynny udział w zbiorowych wystawach fotograficznych oraz w konkursach. Był laureatem kilkunastu konkursów fotograficznych, m.in otrzymał wyróżnienie w konkursie City after eight za pracę zatytułowaną Czas nocy II.
Wernisaż wystawy Macieja Pachowicza Dwuznaczność odbędzie się 22 czerwca 2006 roku o godzinie 18 w Galerii WBP i CAK (ul. Prusa 3) w Poznaniu. Wystawa potrwa do 22 lipca 2006 roku.