Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
Dwuznaczność według definicji słownikowej to "mający dwa znaczenia, dający się dwojako tłumaczyć, niejasny, zawierający ukrytą aluzję". Fotografia polaroidowa jest według mnie przewrotnie dwuznaczna. - pisze Maciej Pachowicz - Odbitka polaroidowa jest bowiem jedyna i niepowtarzalna. Jest w ścisłym znaczeniu dokumentem "obiektywnej rzeczywistości". Czekając jednak na wywołujący się w ciągu kilku minut obraz, zawsze jestem zaskoczony efektem. Estetyka polaroidu jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Obiekty sfotografowane na polaroidzie nabierają, nie dającej się uzyskać innymi metodami, specyficznej plastyki.
Dwuznaczość to zgoda na niejasność, na tajemnicę. Przedmioty i rzeczy istniejące na odbitce polaroidowej muszą teraz być same dla siebie. Ich obraz, oderwany od czasu i podkreślony specyficzną estetyką, przeradza się czasami w kpinę, w żart. Czasami zaś gęstnieje, nabiera kształtów i znaczeń, które rzeczywistość przez migotanie czasu, skrzętnie zamazuje. Obraz polaroidowy, istniejąc już tylko w oderwaniu od rzeczywistych motywów i od konkretnego czasu, przestrzeni oraz kontekstu, ulega mityzacji. - Maciej Pachowicz
Więcej o polaroidach Pachowicza można przeczytać na amerykańskiej stronie kwartalnika hoboeye.com.
Maciej Pachowicz bierze czynny udział w zbiorowych wystawach fotograficznych oraz w konkursach. Był laureatem kilkunastu konkursów fotograficznych, m.in otrzymał wyróżnienie w konkursie City after eight za pracę zatytułowaną Czas nocy II.
Wernisaż wystawy Macieja Pachowicza Dwuznaczność odbędzie się 22 czerwca 2006 roku o godzinie 18 w Galerii WBP i CAK (ul. Prusa 3) w Poznaniu. Wystawa potrwa do 22 lipca 2006 roku.