"Mr. Ibu" Krzysztofa Miękusa w Coffee Karma

Autor: Łukasz Kacperczyk

31 Maj 2006
Artykuł na: 4-5 minut
Od najbliższej soboty, 3 czerwca w warszawskiej kawiarni Coffee Karma można będzie oglądać wystawę "Mr. Ibu" Krzysztofa Miękusa. Autor wnikliwie obserwuje i rejestruje wzajemne relacje człowieka i jego środowiska.
fot. Krzysztof Miękus

"Mr. Ibu" to projekt, który powstał na poboczu pracy autora nad dużym cyklem "Teren Zabudowany". Fotograf stara się w nim ukazać skomplikowaną zależność między nami a naszym otoczeniem - opartą na wzajemnym wpływaniu ludzi na środowisko i odwrotnie, nie tylko pod kątem kształtowania przestrzeni, ale też psychologicznych i socjologicznych następstw przebywania w takim, a nie innym miejscu. A wszystko to w wielce atrakcyjnej formie, choć niekoniecznie klasycznej pod względem doboru kadrów czy kolorystyki. Podczas gdy "Teren Zabudowany" zawęża obszar poszukiwań do naszego kraju, "Mr. Ibu" zestawia fotografie powstałe nie tylko w Polsce - również w Ghanie i Chinach. Autor szuka podobieństw i, jak przekonuje, znajduje je niezależnie od długości i szerokości geograficznej.

Wystawa Krzysztofa Miękusa "Mr. Ibu" będzie prezentowana w Coffee Karma przy ulicy Mokotowskiej 17 (plac Zbawiciela 3/5) w Warszawie. Ekspozycję można oglądać do 25 czerwca 2006 roku.

Poniżej notka biograficzna i krótki tekst autora wyjaśniający kulisy powstania opisywanej ekspozycji.

Wystawa "Mr. Ibu" powstała przy okazji pracy nad rozbudowanym cyklem zdjęć spiętych tytułem "Teren Zabudowany", w którym przyglądam się wzajemnym relacjom człowieka i jego otoczenia. Przestrzeń, w której żyjemy w bardzo silny sposób wpływa na nasze postrzeganie świata. Sami jednocześnie tę przestrzeń kształtujemy - czasami świadomie, niekiedy bezrefleksyjnie. Wszędzie zostawiamy jakieś ślady, które można porównać do odkrywanych przez archeologów pozostałości pradawnych ludów. Na ich podstawie można zrekonstruować ich i naszą kulturę.

fot. Krzysztof Miękus

Jednak zdjęcia powstające w ramach cyklu "Teren zabudowany" to nie tylko chłodny zapis dokumentalny, ale też gra z przestrzenią, która staje się budulcem obrazów o walorach estetycznych. O ile pracując nad "Terenem Zabudowanym" ograniczam się do obszaru Polski, to w wystawie "Mr. Ibu" postanowiłem połączyć fotografie zrobione w Ghanie, Chinach i Polsce, ukazujące zaskakujące paralelizmy w krajobrazie tych odległych krajów.
----
Krzysztof Miękus

Krzysztof Miękus, urodzony w 1975 roku, absolwent Filozofii UW, fotograf, redaktor naczelny miesięcznika "Pozytyw" i kurator warszawskiej Yours Gallery. W 2003 roku ukazał się - przygotowany wspólnie z Adamem Leszczyńskim - reportaż "Naznaczeni. Afryka i AIDS" poświęcony kulturowemu, ekonomicznemu i społecznemu kontekstowi epidemii AIDS w Afryce.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Fotografia jest wszędzie - pierwsza w Polsce wystawa o fotografii w całości dla dzieci
Fotografia jest wszędzie - pierwsza w Polsce wystawa o fotografii w całości dla dzieci
Nowa wystawa w Domu Spotkań z Historią wprowadza dzieci i dorosłych w fascynujący świat fotografii i uzmysławia jej wpływ na nasze życie. Ekspozycję będzie można oglądać aż do 7...
4
Wiosna z promocją Cashback od Sony - aparaty i obiektywy nawet 2000 zł taniej
Wiosna z promocją Cashback od Sony - aparaty i obiektywy nawet 2000 zł taniej
Wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się nowa promocja Cashback na sprzęt fotograficzny Sony. Taniej można kupić korpusy Sony Alpha, takie jak α7R IV, czy ZV-1 II, oraz różnorodne obiektywy -...
7
Polish Women Photographers - rok 2024 w obiektywach polskich fotografek. Wystawy w Warszawie, Rzeszowie, Sopocie, Brukseli i Hiszpanii
Polish Women Photographers - rok 2024 w obiektywach polskich fotografek. Wystawy w Warszawie,...
Już po raz piąty polskie fotografki podsumowują mijający rok w swoich kadrach, tworząc unikalny obraz najważniejszych wydarzeń, emocji i zmian w Polsce oraz na świecie. Wystawa i...
8
Powiązane artykuły