Lomografia czyli eksplozja obrazów w Filmowej Cafe

Autor: Marta Sinior

18 Kwiecień 2006
Artykuł na: 4-5 minut
Od 21 kwietnia 2006 roku w krakowskiej Filmowej Cafe będzie można oglądać wystawę poświęconą Lomografii. Organizatorzy postanowili zaprezentować ekspozycję w trzech formach: jako wystawę fotografii, Lomościanę oraz jako codzienne pokazy na telebimie.

Gdy na początku lat 90. grupa studentów odkryła na targu staroci radziecki aparat LOMO, zachwycając swoimi zdjęciami znajomych, trudno było przypuszczać, jak wielki potencjał ma w sobie prosty aparat. Dziś społeczność LOMO liczy ponad pół miliona osób! Część z nich traktuje fotografowanie za pomocą LOMO jako hobby, inni widzą w tym realizację LOMOfilozofii, dla wielu jest to sposób ekspresji artystycznej.

W Filmowej Cafe Lomografia zostanie pokazana jako nurt we współczesnej fotografii i sztuce. Organizatorzy wystawy zachęcają odbiorców do uwolnienia się od analizy i konwencji, do nasycenia zmysłów poprzez zatopienie się w kolorach i obrazach.

Na ścianach Filmowej Cafe będzie można oglądać Lomografię w wykonaniu czwórki artystów, czyli Anety Solak i Marty Zasępy Polska Rzeczpospolita Bajkowa, Michała Jaworskiego Szkocja i Londyn, Konrada Króla, Ani Bystrowska oraz Piotra Zastróżnego.

Natomiast codziennie o godzinie 20 w kawiarni odbywać się będę prezentacje audiowizualne z podkładem muzycznym. Pokaz stanowić będą fotograficzne projekty kilkunastu autorów z całej Polski:

Ani Bystrowskiej, Michała Heleniaka, Michała Jaworskiego, www.borzoj.net, Jarka Jopka, www.go2air.net www.vj.go2air.net www.sensikru.prv.pl, Konrada Króla, between.art.pl/, Marcelo Mendizabala www.lomohomes.com/mykrowa, Kasi Milewskiej, Jasia Rogało aka Crh, Andrzeja Sachajko, Damiana Siemienia www.cyfrowo.blog.plwww.lomohomes.com/damiensi www.lomoboyz.blog.pl, Anety Solak, Marty Zasępy, www.martazasepa.lap.pl, Piotra Zastróżnego www.piotrzastrozny.com i Michała Żaka www.designyourself.org www.acoto.com

Lomościana

Jest to najbardziej charakterystyczna forma prezentacji dla filozofii LOMO. Ściana w Filmowej Cafe to ponad tysiąc LOMOfotek ułożonych w wielobarwną mozaikę. Dla odbiorcy to znakomita przygoda: w kompozycji może on szukać pojedynczych motywów, oglądać zdjęcia pojedynczo, a wreszcie potraktować LOMOsicanę jako całość, w której waga poszczególnych zdjęć jest mniejsza niż mozaiki jako całości. LOMOścina to jednak chwilowa kompozycja artystyczna - mocowanie zdjęć nie pozwala, bowiem na delikatne ich usunięcie - dlatego podziwiać ją będzie można jedynie przez dwa tygodnie.

Wystawa Lomografii prezentowana będzie od 21 kwietnia do 5 maja 2006 roku w Filmowej Cafe mieszczącej się w kinie Kijów przy Al. Krasińskiego 34 w Krakowie. Wernisaż odbędzie się w piątek, 21 kwietnia o godzinie 20. Wstęp wolny.

Sponsor ekspozycji:

Zobacz także:

Projekt Anety Solak i Marty Zasępy Polska Rzeczpospolita Bajkowa zobacz...

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj