Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Klavdij Sluban (rocznik 1963) to Francuz, który większość dzieciństwa spędził w Słowenii. Kształcił się na amerykanistę, ale dość szybko wciągnęła go fotografia. Nie tylko sam fotografuje, ale też organizuje warsztaty reporterskie dla tzw. trudnej młodzieży - we Francji, w Rosji, Gruzji, na Ukrainie i w Mołdawii.
Twórczość Slubana można określić mianem dokumentu subiektywnego, z naciskiem na przymiotnik "subiektywny". Nad każdym cyklem autor pracuje po kilka lat. Efektem są zazwyczaj mroczne fotografie, których miejsce wykonania w wielu przypadkach niezwykle trudno byłoby rozszyfrować, gdyby nie tytuł nadany przez fotografa. Wydobywając uniwersalne rysy miejsc związanych położeniem geograficznym, Sluban kreuje obrazy oddające ducha np. wybrzeża Bałtyku (jak w wypadku opisywanej wystawy). Celem nie jest jednak obiektywne spojrzenie na temat (czymkolwiek by było), ale subiektywna wizja danego miejsca. Autor nie ukrywa, że inspiruje go literatura i że fotografując, stara się odnaleźć to, co zapamiętał z książek - właśnie na podstawie lektur dobiera cele swoich podróży. Zresztą liczy się nie tyle dotarcie na miejsce, co sama podróż...
Prace Klavdija Slubana można było do niedawna oglądać na zbiorowej wystawie "Image & paysage" prezentowanej w warszawskiej Królikarni od 3 lutego do 5 marca tego roku. Część cyklu "Tamte brzegi" została opublikowana w zeszłorocznym sierpniowym numerze miesięcznika "Pozytyw". Wystawa "Autres Rivages - la Mer Baltique / Tamte brzegi - Morze Bałtyckie" będzie prezentowana w Yours Gallery od 4 kwietnia do 14 maja 2006 roku.
Yours Gallery
Krakowskie Przedmieście 33
tel. (0-22) 890-95-00
Poniżej informacja prasowa ogranizatorów.
Klavdij Sluban
Autres Rivages - la Mer Baltique / Tamte brzegi - Morze Bałtyckie
Yours Gallery, 4 kwietnia - 14 maja 2006
Wystawa Klavdija Slubana to zbiór mrocznych zdjęć zrobionych w krajach nadbałtyckich. Tytuł wystawy autor zapożyczył z francuskiego przekładu pamietników Vladimira Nabokova. Inspiracje literaturą są głównym powodem doboru miejsc, do których podróżuje autor. W swoich fotografiach stara się przede wszystkim oddać nastrój zapamiętany z lektury. Zdjęcia Slubana są zapisem wędrówek po precyzyjnie określonych przestrzeniach, jednak dla artysty ważne są nie tylko miejsca docelowe, ale także sam fakt podróży, przemieszczania się.
Francuski fotograf składa zdjęcia w cykle, nadając im wymowne tytuły: "Paradise lost" to opowieść o Kubie, Puerto Rico i Haiti (cztery lata pracy), "Balkans-Transit" - cykl poświęcony Bałkanom (do którego zdjęcia powstawały miedzy 1992 a 1997 rokiem). Prezentowany w galerii cykl "Autres Rivages - la Mer Baltique" jest jego najnowszym dziełem.
Klavdij Sluban
Zaczynał swoją działalność fotograficzną na początku lat 90. Urodził się w 1963 roku we Francji, ale lata dzieciństwa spędził w Słowenii, w niewielkiej miejscowości Livold. Studiował amerykanistykę, ale w 1992 roku na dobre zajął się fotografia. Nie tylko sam robił zdjęcia, ale zaczął też w 1995 roku prowadzić warsztaty fotoreporterskie z młodocianymi osadzonymi w wiezieniu dla nieletnich w Fleury-M?rogis pod Paryżem. Od 1998 roku podobny program jest realizowany z młodzieżą w Rosji, Gruzji, na Ukrainie i w Mołdawii.
Klavdij Sluban jest laureatem wielu nagród, miedzy innymi Villa Medicis za cykl zdjęć ukazujących Morze Czarne (1999) i nagrody Nicéphore Niépce - najważniejszego wyróżnienia fotograficznego we Francji (2000).