Hołd Jerzemu Sieczkowskiemu. Dwie wystawy pod kuratelą Marka Lapisa

Autor: Julia Kaczorowska

13 Październik 2022
Artykuł na: 6-9 minut

Tegorocznej 8. edycji Festiwalu „Fyrtel” towarzyszy nie lada przedsięwzięcie, które połączyło aż 3 instytucje kulturalne: Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna, Miejski Ośrodek Kultury oraz Centrum Kultury „Scena to dziwna”. Wszystko za sprawą osoby Marka Lapisa, który jako kurator przygotował dwie wystawy, połączone osobą Jerzego Sieczkowskiego.

Pierwsza z wystaw, "Jerzy Sieczkowski - Mistrz" jest formą hołdu złożonemu fotografowi i edukatorowi w 20. rocznicę jego śmierci. Jerzy Sieczkowski (1957-2002) to gnieźnieński artysta fotograf, który znany był głównie jako dokumentalista rejestrujący codzienne życie Gniezna, artysta owiany aurą tajemniczości. Zajmował się sztukami wizualnymi od 1977 roku. 

Sieczkowski tworzył fotografię czarno-białą, tonowaną chemicznie i ręcznie barwioną. W latach 1980-1988 był instruktorem sekcji fotograficznej MOK, a w latach 1984-2002 etatowym fotografem Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Był jednym z liderów gnieźnieńskiego środowiska fotograficznego, nagradzanym w wielu konkursach. Mimo powszechnego uznania środowiska, jego twórczość w większości pozostawała w ukryciu. 

Autor zdjęcia: Jerzy Sieczkowski

- Jerzy Sieczkowski w ramach swoich warsztatów fotograficznych wychował około 50 adeptów sztuki, zaszczepiając w nich miłość do fotografii przez duże F. Wielu jego uczniów zostało profesjonalnymi fotografami i fotoreporterami znanych polskich tytułów prasowych. Był indywidualistą i drogowskazem wiedzy dla poszukujących tajemnicy światła utajonego. Był wybitną jednostka na tle całego środowiska fotograficznego - wspomina Marek Lapis.

Druga z wystawa nosi tytuł „Jerzy Sieczkowski – Moi Kursanci. Marek Lapis, Piotr Robakowski, Przemysław Strzyżewski”. Jest to hołd złożony fotografowi i edukatorowi przez jego wychowanków, którzy dzisiaj są już uznanymi, cenionymi nie tylko w Polsce, artystami. 

- Relacja „mistrz-uczeń" jest podstawą kształcenia artystycznego. W przeszłości tak wykuwały się nowe talenty. Chcemy do tego wrócić i zaprezentować artystyczną i trwałą wartość tej relacji . W dawnych czasach i obecnie kursanci czerpali ugruntowana wiedzę, doświadczenie czy tajniki sztuki od swojego przywódcy duchowego. Teraz ta relacja zanika, więc odpowiedni czas aby ją zaakcentować i wskrzesić - przyznaje pomysłodawca i kurator wystawy, Marek Lapis.

Wystawa zaprezentuje prace kursantów: Marka Lapisa, Piotra Robakowskiego i Przemysława Strzyżewskiego, którzy w swoich autorskich wypowiedziach realizują swoisty testament artystyczny Jerzego Sieczkowskiego. Widać w nich "oko" ich Mistrza.

 

Autor zdjęcia: Marek Lapis

Marek Lapis zaprezentuje intermedialny projekt "Granice Barw", o tym jak osoby niewidome widzą kolory. Fotograf to członek zarządu Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Wielkopolski, absolwent Fotografii Intermedialnej na Wydziale Sztuki Mediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Żywiec Zdrój. Odznaczony medalem Za Zasługi dla Fotografii Polskiej w 100 rocznicę odzyskania niepodległości Polski. Prowadził zajęcia z fotografii w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, później w Wielkopolskiej Szkole Fotografii. Do 1996 roku etatowy fotoreporter tygodnika WPROST, od 2000 roku współpracuje z Agencją FORUM.

Autor zdjęcia: Piotr Robakowski

Piotr Robakowski zaczynał w 1993 roku w Gazecie Wyborczej w Poznaniu, redaktor Gazety Poznańskiej i współpracownik kilku magazynów motoryzacyjnych. Od 2004 związany z telewizją. Tworzył cykliczne magazyny obecne na antenie TVP Poznań - magazyn motoryzacyjny "Moto-Wizje", a także program przyrodniczy "Natura 2000". Pomysłodawca i realizator programu o sportach ekstremalnych "Męska przygoda" dla TVP INFO. Przygotowywał reportaże dla TVP1, TVP 2, TVP Polonia i TVP HD. Scenarzysta i realizator cyklu filmów dokumentalnych o początkach polskiej awiacji dla Discovery TVN Historia.

Autor zdjęcia: Przemysław Strzyżewski

Przemysław Strzyżewski to „ostatni kursant" Jerzego Sieczkowskiego, od 1989 członek grupy twórczej FOTO'86. Strzyżewski zaprezentuje bliskie swemu sercu zestawy strukturalne, nawiązujące do inspiracji z czasów kursów fotografii w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie.

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy "Jerzy Sieczkowski - Mistrz" odbędzie się w Starym Ratuszu, ul. Chrobrego 41A w Gnieźnie, 16 października 2022 r. o godzinie 16.30. Kurator: Marek Lapis

Ekspozycja: 14.10.2022 - 04.11.2022

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Wernisaż wystawy „Jerzy Sieczkowski – Moi Kursanci. Marek Lapis, Piotr Robakowski, Przemysław Strzyżewski” odbędzie się w Centrum Kultury „Scena to dziwna”, ul. Franklina Roosevelta 42 w Gnieźnie, 16 października 2022 r. o g. 18.00.

Kurator: Marek Lapis

Ekspozycja: 16.10.2022 - 06.11.2022

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Wystawy realizowane w ramach projektu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna pn. „Rozczytana Koalicja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Wystawa w ramach: VIII Festiwal Dziedzictwa Kulturowego "Fyrtel", 6. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki, obchodów 75-lecia Związku Polskich Artystów Fotografików.

 

Skopiuj link

Autor: Julia Kaczorowska

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj