Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
W sobotę, 10 grudnia, w podwarszawskim Izabelinie odbędzie się 1-dniowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej zorganizowany przez obchodzący swoje 10-lecie Związek Polskich Fotografików Przyrody. W programie pokazy slajdów, prezentacje konkursowe i dyskusje. Gościem honorowym będzie Artur Tabor, autor albumu "Sowy Polskie".
FESTIWAL FOTOGRAFII PRZYRODNICZEJ ZPFP
Festiwal Fotografii Przyrodniczej ZPFP
10 grudnia 2005, Izabelin
"Wizje Natury"
Główne punkty programu program:
godz. 10.00
- otwarcie imprezy i pokazy konkursowe członków ZPFP;
godz. 14.00 *
- prelekcja Artura Tabora "Sowy Polski"
godz. 15.00
"X lat ZPFP" i "Nasze fascynacje"
zestaw pokazów przygotowanych na międzynarodowe festiwale
godz. 16.00
- ogłoszenie wyników konkursu na prezentacje i pokaz nagrodzonych prac
Przy okazji festiwalu ZPFP organizuje spotkanie ogólnozwiązkowe w dniach: 9 - 11 grudnia. Poranki zarezerwowane są na plenery. W sobotni wieczór warsztaty poświęcone tworzeniu cyfrowych prezentacji oraz pokazy pozakonkursowe członków i kandydatów ZPFP.
Termin: sobota, 10 grudnia 2005 r., od godz. 10.00
Miejsce: Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego, Izabelin, ul.
Tetmajera 38
Organizatorzy: ZPFP i Kampinoski Park Narodowy
Centrum Edukacji KPN w Izabelinie, ul. Tetmajera 38
10 grudnia 2005 r., od godz. 10.00
* w przypadku zgłoszenia większej liczby prac na konkurs pokazy oficjalne mogą zostać przesunięte na nieco późniejsze godziny. Ostateczny program opublikujemy na stronie internetowej na kilka dni przed festiwalem.
Szczegółowe informacje i program:
Informacja prasowa:
Święto miłośników fotografii przyrodniczej w Izabelinie. Festiwal "Wizje Natury" jest organizowany przez obchodzący swe dziesięciolecie Związek Polskich Fotografów Przyrody, we współpracy z Kampinoskim Parkiem Narodowym. Spotkanie odbędzie się w nowej, mieszczącej 250 widzów, sali kinowej Kampinoskiego Parku Narodowego. ZPFP przygotowując imprezę skorzystał z doświadczeń innych europejskich stowarzyszeń i międzynarodowych festiwali.
Krótkie udźwiękowione pokazy ukazujące bogactwo światowej przyrody, prezentowane na dużym ekranie na długo pozostają w pamięci gości. Organizatorzy mają nadzieję, że przyszłorocznej edycji festiwalu towarzyszyć już będzie ogólnopolski konkurs pokazów zdjęć, a wśród gości znajdą się również zagraniczni mistrzowie fotografii.
W tegorocznej edycji konkursu członkowie ZPFP mogli zgłosić zarówno pokazy cyfrowe, jak i tradycyjne - slajdowe. Konfrontacja obu technik może być bardzo interesująca i pouczająca dla wszystkich zainteresowanych fotografią. Jedną z największych atrakcji festiwalu będzie seria krótkich tematycznych pokazów przygotowana przez ZPFP na międzynarodowe festiwale w Belgii i Niemczech. Nowocześnie stworzone cyfrowe prezentacje spotkały się z bardzo żywiołowym i ciepłym przyjęciem - długie owacje stały się już tradycją.
Gościem specjalnym festiwalu będzie Artur Tabor, jeden z najlepszych polskich fotografów przyrody, którego album "Sowy Polski", wkrótce opublikuje wydawnictwo Winkowski. Książka będzie owocem blisko 8 lat intensywnej pracy w terenie. W czasie prelekcji nie tylko poznamy te piękne, skryte i tajemnicze ptaki, ale także dowiemy się jakiego sprzętu, jakich technik i jakich sztuczek fotograf musiał, by użyć, by uwiecznić swych pierzastych bohaterów.
Dodatkowe informacje: Artur Tabor "Sowy Polski"
Artur Tabor poświęcił 7 lat pracy na fotografowanie sów występujących w Polsce. Sowy były bardzo trudnym wyzwaniem - są niezwykle skryte i czujne. Aktywne są głównie nocą, kiedy nasze zmysły zawodzą. Mało kto wie, że w naszym kraju regularnie wyprowadza lęgi 9 gatunków sów. Mamy wśród nich prawdziwe giganty - jak puchacz o rozpiętości skrzydeł przekraczającej 1.5 metra i sowie liliputy - niewiele większe od wróbla domowego np. sóweczka. Każdy z gatunków preferuje inny biotop (miejsce występowania). Mamy gatunki związane z lasami, z bagnami, z krajobrazem rolniczym, czy gatunki występujące w naszej zabudowie, blisko człowieka. Są sowy aktywne nocą ale są też i takie, które w nocy widzą gorzej od człowieka i są aktywne tylko w dzień. W albumie "Sowy Polski" są pokazane i opisane wszystkie gatunki oraz m. in. przygody towarzyszące autorowi podczas robienia zdjęć - które były wyjątkowo trudne do wykonania.
Aby sfotografować te tajemnicze ptaki autor musiał zastosować wyrafinowany sprzęt fotograficzny i filmowy m.in. kamery na podczerwień i zdalnie sterowane aparaty. Setki godzin spędzonych nocą razem z sowami na czubkach drzew, na bagnach, na kościelnych strychach i wieżach dały niepowtarzalny materiał dokumentalny z życia sów.
Wydawnictwo "Winkowski" wkrótce opublikuje album autorski Artura Tabora poświęcony właśnie tym ptakom - będziemy mogli zobaczyć wszystkie nasze sowy i przekonać się, że nie są to żadne duchy - ale niezwykle ciekawe i pożyteczne ptaki.