„Moje podwórko. Mój dom“ - warszawska Praga w obiektywie wyjątkowych fotografów

Autor: Redakcja Fotopolis

13 Czerwiec 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Jak wygląda życie na współczesnej warszawskiej Pradze? Jakie są jej tajemnice i sekrety? Co spaja mieszkańców tej części stolicy? Na te i inne pytania poznasz odpowiedź na wystawie „Moje podwórko. Mój dom“, której wernisaż zaplanowano na 18 czerwca.

Na przełomie maja i czerwca na warszawskiej Pradze wystartowały warsztaty fotograficzne, podczas których dzieci w wieku 9-11 lat pod okiem doświadczonych fotografów i fotoedytorów dokumentowały swoje podwórko. Efekt ich poczynań będzie można zobaczyć na wystawie „Moje podwórko. Mój dom“.

Zajęcia prowadziła Marta Rybicka - fotograf dokumentalny, podwójna laureatka Grand Press Photo 2019. Natomiast gośćmi specjalnymi byli: Sławomir Kamiński (fotoreporter Gazety Wyborczej, autor Zdjecia Roku w tegorocznym Grand Press Photo), Paweł Pogoda (grafik, fotoedytor) oraz Artur Pawłowski (fotograf prasowy, członek ZPAF).

Praga jakiej możesz nie znać

Podczas warsztatów dzieci nie tylko zapoznawały się z techniką fotografowania, ale również z aspektami pracy fotoreportera, który dokumentuje ciekawe i ważne sytuacje z życia codziennego. Tego rodzaju fotografia wymaga od fotografa zmysłu obserwacji, oceny sytuacji, maksymalnego zaangażowania emocjonalnego oraz własnego odniesienia się do fotografowanego momentu, miejsca czy osoby.

Intencją projektu był wybór przez dzieci miejsc, w których często lubią bywać oraz osób, z którymi lubią spędzać czas. Dzieci niejako stały się przewodnikami po własnym podwórku. - Praga jest piękna, ale bywa też nieprzyjazna. W trakcie warsztatów dzieci fotografowały miejsca, w których czują się dobrze, gdzie się wychowują i bawią, jak również osoby, które pozytywnie im się z Pragą kojarzą - mówi Marta Rybicka, organizatorka warsztatów.

Gdzie i kiedy?

Wernisaż „Moje podwórko. Mój dom“ odbędzie się w przyszły wtorek, 18 czerwca o godzinie 17:00 na dziedzińcu kamienicy przy ul. Szwedzkiej 6 (siedziba Stowarzyszenia SERDUSZKO). Co ważne, dzieci same rozwieszą na Pradze plakaty, same też będą zapraszać swoich sąsiadów, rodziców i rówieśników na wystawę. Projekt warsztatów, jak i ekspozycji jest dofinansowany w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku, a organizatorem jest Służewski Dom Kultury.

zdjęcia i informacje: materiały prasowe

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Spotkanie z Witoldem Krassowskim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Witoldem Krassowskim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na kolejne bezpłatne spotkanie z cyklu „Decydujący moment”. Tym razem gościem będzie uznany reportażysta i wykładowca warszawskiej APS Witold Krassowski. Start 18 lutego o...
5
Nestor polskiej fotografii przerzucił się na smartfona. "Fotografia Kieszonkowa" Wojciecha Plewińskiego w krakowskiej galerii ZPAF
Nestor polskiej fotografii przerzucił się na smartfona. "Fotografia Kieszonkowa" Wojciecha...
Zmieniają się czasy, zmienia się i technologia. W krakowskiej galerii ZPAF możecie zobaczyć zdjęcia jednego z najważniejszych polskich fotografów powojennych, wykonane… smartfonem....
10
Ruszył konkurs na stanowisko prezesa Fundacji Instytut Fotografii Fort
Ruszył konkurs na stanowisko prezesa Fundacji Instytut Fotografii Fort
„IFF wciąż się rozwija, a już w przyszłym roku będzie obchodzić 10-lecie. Dlatego szukamy osoby, która pozostając wierna misji IFF, z odwagą i własną wizją programową wprowadzi IFF w...
4
Powiązane artykuły