Akcesoria
LaCie Rugged SSD Pro5 - 5300 MB/s w zapisie, czyli najszybszy przenośny dysk SSD na rynku
Białostocka Galeria Arsenał wystartowała z nowym cyklem „Czytelnia obrazów“. Premierowe spotkanie „Obrazy (w) transformacji“, które dotykać będzie m.in. polskiej kultury wizualnej, poprowadzi Iwona Kurz. Start już 4 kwietnia o 18:00.
Blok trzech seminariów mieszczących się w perspektywie badań kultury wizualnej w Polsce prowadzonych przez Instytut Kultury Polskiej UW stanowi inaugurację nowego cyklu „Czytelnia obrazów“, którego organizatorem jest białostocka Galeria Arsenał.
- Zainspirowani badaniami w obszarze kultury wizualnej, w ramach spotkań z naszymi gośćmi zapraszamy do wspólnej rozmowy o szeroko pojętym polu wizualnym - o „myśleniu obrazami”, o „obrazach”, a także o „praktyce obrazów”, czyli o dynamicznej, zmiennej relacji obrazów ze strukturą i treścią świadomości społecznej i praktyki społeczno-kulturowej. Chcemy, aby dyskusje odbywały się równolegle do naszego program wystawienniczego - wobec kolejnych ekspozycji bądź w uzupełnieniu do nich - podkreślają organizatorzy cyklu.
fot. Justyna Chmielewska
Zaproszonym gościem premierowej odsłony będzie dr hab. Iwona Kurz - historyczka nowoczesnej kultury polskiej, badaczka kultury wizualnej, filmoznawczyni, dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. - Chcieliśmy pokazać, że w różnych momentach, za pomocą różnych technik, estetyk i poetyk, a przede wszystkim z różną skutecznością obrazy mają moc dyskursywną, pozwalającą im wypowiadać się na swój temat, a może nawet proponować odmienne niż językowe ustalenia dotyczące teorii i praktyk widzenia oraz tworzenia i percypowania obrazów - pisze we wstępie do „Kultury wizualnej w Polsce” Iwona Kurz.
- W trakcie spotkania „Obrazy (w) transformacji“ porozmawiamy o możliwych założeniach badań nad kulturą wizualną, która człowieka definiuje jako podmiot widzący i poznający za pomocą widzenia (lecz nie wyłącznie), zaś rzeczywistość kulturową - jako kształtowaną i przekształcaną przestrzeń, organizowaną za pomocą praktyk i teorii widzenia. Szczególnie interesujący wydaje się tu kontekst Polski w okresie tzw. transformacji oraz zmieniająca się wyobraźnia społeczna i pole wizualne funkcjonujące w dynamicznych relacjach ze sobą - zaznaczają organizatorzy.
Pierwsze otwarte seminarium z cyklu „Czytelnia obrazów“ organizowanego przez białostocką Galerię Arsenał odbędzie się już w najbliższy czwartek, 4 kwietnia o godzinie 18:00 (Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13, Białystok). Wstęp jest bezpłatny. Spotkanie jest częścią programu towarzyszącego prezentacji „FOGHORN. Wątek transformacji w pracach z Kolekcji II Galerii Arsenał”, przygotowanego we współpracy z Fundacją Bęc Zmiana oraz Instytutem Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Założeniem cyklu trzech seminariów jest uzupełnienie narracji wystawy o problematykę zmieniającego się (nie)porządku wizualnego w Polsce i jego implikacji społeczno-kulturowych. Po więcej informacji odsyłamy na stronę galeria-arsenal.pl.
źródło: materiały prasowe