Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
W poznańskim CK Zamek prezentowane są prace członka ZPAF-u i wykładowcy na ASP w Katowicach, Waldemara Jamy. Na wystawie można zobaczyć dwa cykle artysty: "Gry wojenne" i "Paralaksa".
W cyklu Gry wojenne autor posłużył się małymi plastikowymi żołnierzykami. Jak pisze Roman Lewandowski: anonimowe figurki nie posiadają indywidualnych konturów i właściwości - zredukowane są do jednolitości, a bywa że giną w amorfizmie. To jakby stylistyczne szablony, które są uosobieniem drammy rozgrywającej się na oczach odbiorcy. Karnawalizacja tego oszalałego świata wpisuje się w duchowy klimat współczesnej rzeźni historii. Natomiast głównym bohaterem cyklu Paralaksa są lalki, które są swego rodzaju imitacją człowieka, jego ukrytych zachowań, pewnej tajemnicy wiodącej w stronę nieodgadnionej pustki i rozpaczy, coś maskują, ukrywają (M. Grygiel).
Waldemar Jama urodził się w 1942 roku. Fotografuje od początku lat 60., a od 1974 roku jest członkiem ZPAF. Mieszka i pracuje w Katowicach, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu fotografii na tamtejszej ASP.
Jama brał udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Wystawy indywidualne m.in.: Stara Galeria ZPAF i Mała Galeria ZPAF-CSW w Warszawie, Galeria Pusta w Katowicach, Galeria FF w Łodzi, Galeria Fotografii B&B w Bielsku-Białej; a także w Kopenhadze i Bratysławie. Prace w m.in. zbiorach Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Musee de l'Elysee w Lozannie, Stadtmuseum w Esslingen. Prace Waldemara Jamy znajdują się w zbiorach: Centrum Sztuki Współczesnej-Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Historii Katowic, Stadtmuseum Esslingen, Musée de l'Elysée w Lozannie.
Wystawa prac Waldemara Jamy Gry wojenne / Paralaksa prezentowana jest w Centrum Kultury Zamek (ul. Św. Marcin 0/82) od 12 października do 2 listopada 2005 roku.