„W Pracy“ Krzysztofa Gołucha to wystawa o walce, sile woli i poszukiwaniu celu

Autor: Redakcja Fotopolis

29 Październik 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Już 2 listopada w ramach tegorocznej edycji „Month of Photography Bratislava“ odbędzie się wernisaż wystawy „W Pracy“ Krzysztofa Gołucha - jednego z bardziej znanych polskich dokumentalistów. Jego cykl o niepełnosprawnych pokazuje w jaki sposób praca nadaje życiu człowieka cel.

Wystawa „W Pracy” jest podsumowaniem fotograficznych starań Krzysztofa Gołucha, który dokumentował środowisko osób niepełnosprawnych. Zdjęcia do projektu powstały w ciągu 2 lat w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Katowicach. Przedstawiają osoby niepełnosprawne zatrudnione w specjalnie do tego celu stworzonym Hotelu. Wszyscy pracownicy za wykonywaną prace otrzymują wynagrodzenie. Gołuch w swej opowieści o niepełnosprawnych ujawnia w jaki sposób praca nadaje życiu człowieka cel. Dzięki temu droga nie jest już taka ciężka i wyczerpująca.

- Niepełnosprawni to ludzie, dla których ta fundamentalna potrzeba - nadania swojemu życiu sensu, jest szczególnie ważna. Nie mogąc ścigać się w walce o osiągnięcia z tzw. sprawnymi wydają się być na straconej pozycji. Nic bardziej mylnego. Praca to jedna z podstawowych wartość w ich życiu. Potrafi przynieść zmęczenie ale i satysfakcję. Zabiera czas, oddając w zamian poczucie bycia potrzebnym, przydatnym, istotnym. Dzięki niej mogą być z siebie dumni zyskując nagrodę nieprzeliczalną na żadną walutę świata - poczucie godności. Zoptymalizowany świat, w którym żyjemy dąży do minimalizacji wysiłków i maksymalizacji efektów. Już dziś roboty przejmują zawody, które do tej pory wykonywali ludzie. Punkt ciężkości przenosi się z pracy na konsumpcję. Powszechnie akceptowanym ideałem jest pracować jak najmniej, zarabiać jak najwięcej i przede wszystkim wydawać - zaznacza Michał Szalast, kurator wystawy.

Na tym tle cykl fotografii Krzysztofa Gołucha dokumentujący pracę osób niepełnosprawnych jest refleksją nad przeznaczeniem człowieka. Statyczne postacie ze zdjęć są jakby zatrzymane w czasie. Nikt tutaj nie biegnie, nie spieszy się, nie walczy z czasem. Nie znajdziemy tutaj nic zbytecznego a czystą kompozycje buduje kolor. Autor od ponad piętnastu lat zajmuje się w swojej twórczości tematyką niepełnosprawności. Nie jest to jednak zimna relacja obserwatora przychodzącego z zewnątrz lecz bliski, emocjonalny i delikatny sposób patrzenia artysty.

Gdzie i kiedy?

Wystawa „W Pracy” autorstwa Krzysztofa Gołucha jest częścią programu tegorocznej edycji Month of Photography Bratislava. Wernisaż odbędzie się 2 listopada o godzinie 14:30 w kaplicy kościoła św. Jana Ewangelisty, na ulicy Franciszkańskiej 1, w Bratysławie. Ekspozycję będzie można oglądać do 30 listopada.

Krzysztof Gołuch - urodzony w Rudzie Śląskiej. Mieszka i pracuje w Knurowie. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - Wydziału Pedagogiki i Psychologii, Akademii Humanistyczno-Technicznej w Bielsku Białej oraz Uniwersytetu Śląskiego Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy). Obecnie student studiów doktoranckich na tejże uczelni. Nagrodzony „Laurem Knurowa” w 2009 roku. Dwukrotny stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury w latach: 2008 i 2014. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Laureat wielu konkursów fotograficznych w kraju  i zagranicą. Zajmuje się fotografią dokumentalną i reportażową, której głównym tematem jest człowiek, autor książki fotograficznej „Co siódmy”.

wykorzystane zdjęcia: Krzysztof Gołuch „W Pracy” / tekst: materiały prasowe

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj