Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Wystawa Dyplomy 2018 to wynik wielomiesięcznej pracy najwytrwalszych słuchaczy Studium Fotografii ZPAF. Kilkanaście autorskich projektów prezentujących różne spojrzenia na otaczający świat można oglądać do 12 października.
- Każdego dnia oglądamy setki zdjęć - w mediach społecznościowych, w telewizji, na ulicy. Wiele z nich zrobionych telefonem, często przypadkowo. Powstaje pytanie: „po co uczyć się fotografii?”, a nawet „po co fotografować?”, „czy w tym natłoku obrazów jest miejsce na moje zdjęcie?” - mówi Magdalena Wdowicz-Wierzbowska, Prezes Okręgu Warszawskiego ZPAF - Studium Fotografii ZPAF odpowiada na pytanie nie tylko „po co?”, ale przede wszystkim „dlaczego?”. Dlatego, że jest w nas potrzeba, aby opowiedzieć coś ważnego o świecie, o człowieku, o sobie.
Jak to wyrazić? Jednym zdjęciem, czy cyklem? Ogółem, czy szczegółem? Jaką techniką? Samym obrazem czy także tekstem i dźwiękiem? Jak operować światłem? Na te pytania wspólnie odpowiadają słuchacze i wykładowcy studium - ludzie wrażliwi, którzy w pewnym momencie swojego życia poczuli potrzebę wyrażenia siebie poprzez fotografię. Wystawa Dyplomy to zwieńczenie trzech lat nauki. W trakcie tych dwóch lat słuchacze zgłębiają zagadnienia „jak” i „co” fotografować, aby na trzecim roku, dyplomowym, móc samodzielnie wybrać temat i metody jego realizacji. Dyplomy są wyrazem indywidualnej drogi każdego ze słuchaczy.
fot. Maciej Baranowski, z cyklu "Gry wojenne"
Podczas tegorocznej wystawy zobaczymy 15 projektów absolwentów Studium Fotografii ZPAF z lat 2017 i 2018:
fot. Marcin Jankowski, z cyklu "Hipnagogi"
- Kilkanaście zestawów, które prezentujemy na tegorocznej wystawie dyplomów to wynik wielomiesięcznej pracy najwytrwalszych słuchaczy naszego Studium Fotografii. Trzy lata pogłębiania swojej pasji fotograficznej, uczenie się wrażliwości na otaczający nas świat i zdobywania umiejętności wypowiedzi wizualnej. Każdy z autorów miał całkowitą dowolność w wyborze tematu, skoncentrowania się na tym, co uważa dziś za istotne i warte skomentowania bądź zarejestrowania. Zindywidualizowana praca z promotorem miała za zadanie wykrystalizować te przemyślenia i pomóc w dobraniu najtrafniejszych, zróżnicowanych środków wyrazu. - komentuje Wojciech Sternak, Dyrektor Studium Fotografii ZPAF.
- A jednak, patrząc na całość wystawy, dostrzegam wyraźnie jeden motyw przewodni, choć rozgrywający się na dwóch płaszczyznach. Postępujące rozdarcie i przeczucie nadchodzącej lub już trwającej wojny to motywy przewodnie tegorocznej opowieści o naszej codzienności. Część autorów koncentruje się na sporach społecznych, cywilizacyjnych, część skupia się na bardziej zinternalizowanej formie konfliktów – w jednym i drugim przypadku wyczuwamy jednak emocje, które w ostatnich latach wzrastają w niespotykanym wcześniej tempie. Pewne wytchnienie wydają się obiecywać projekty koncentrujące się na warstwie estetycznej lub formalnej. Ale czy na pewno? Dyplomy prezentowane na tegorocznej wystawie uważam za bardzo udane. Potwierdzają dojrzałość artystyczną i twórczą niezależność ich autorów. - podusmowuje.
fot. Magdalena Węglarz, z projektu "Aerial"
Wystawę Dyplomy 2018 można oglądać do 12 października 2018 roku w Starej Galerii ZPAF, przy ul. Plac Zamkowy 8 w Warszawie. Wstęp wolny.
Więcej informacji znajdziecie pod adresem zpaf.pl.
(fot. okładkowa: Katarzyna Kędziora, z cyklu "Metanoia")