Branża
Chińczycy idą po rynek analogowy. Light Lens Lab ogłasza start prac nad całą gamą materiałów światłoczułych
Czy da się sportretować prawdziwe „ja“ aktora? Odpowiedź na to pytanie poznacie na wystawie fotografii Sergiusza Sachno, które wykonał w latach 1978 - 1988. Wernisaż już jutro w katowickiej Galerii Pusta.
Aktorzy należą do ludzi najczęściej fotografowanych. Ogląda się ich zdjęcia w dziennikach, tygodnikach i miesięcznikach. Jednak z drugiej strony stosunkowo rzadko można zobaczyć naprawdę wystudiowane, opracowane i przemyślane portrety. Co jednak najistotniejsze - aktorzy teatralni przeważnie są fotografowani podczas gry - kiedy wcielają się w jakąś postać i w jakiejś przynajmniej części przestają „być sobą”.
fot. Sergiusz Sachno, Marian Kociniak
fot. Sergiusz Sachno, Tadeusz Łomnicki
- Szczególnie trudno jest sportretować aktora jako „człowieka”, jako jego samego, a nie jako artystę, który coś tworzy. W tym szczególnym rodzaju sztuki, gdzie instrument i część tworzywa stanowi twarz, ciało, głos i osobowość psychiczna powstaje dylemat i rodzi się pytanie: co u aktora jest ważniejsze - czy to, co „osobiste”, wrodzone, wniesione, czy to, co „dodane” - technika, interpretacja, sprawność. Wydaje mi się, że ci naprawdę dobrzy, fascynujący aktorzy mają odwagę, żeby dać się sportretować. A ci pozostali, mało ciekawi, udają i są jeszcze bardziej fałszywi niż „zwykli ludzie”. To tylko kilka uwag, które mają na celu pokazanie jak skomplikowany psychologicznie i estetycznie jest fotograficzny portret aktora. Ale może właśnie dlatego jest tak ciekawy - powiedział Sergiusz Sachno.
fot. Sergiusz Sachno, Adrianna Biedrzyńska
fot. Sergiusz Sachno, Grażyna Szapołowska
Wernisaż odbędzie się już jutro, 18 lipca o godzinie 18:00 w Galerii Pusta (plac Sejmu Śląskiego 2, Katowice). Wystawę, której kuratorem jest Katarzyna Łata, będzie można oglądać 9 września.
Sergiusz Sachno - artysta fotograf portretu i aktu, prof. nadzw. Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi. Sergiusz Sachno urodził się w Chinach. Do marca 1968 studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie filozofię i socjologię na Uniwersytecie Karola w Pradze, którą ukończył w 1970 roku. Fotografią zajmuje się od 1972 roku. Prace swoje prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz uczestniczył w wielu pokazach fotografii za granicą, m in. W Sydney, Tokio, Montrealu, Toronto, Pradze, Amsterdamie i Berlinie.
Specjalizuje się w fotografii portretowej, teatralnej, mody i ogólnie reklamowej. Jest autorem licznych plakatów, okładek płytowych, książkowych i programów teatralnych. Był autorem wystawy Stulecie Polaków, eksponowanej w 1999 roku na Zamku Królewskim w Warszawie, a następnie w wielu krajach europejskich oraz albumu pod tym samym tytułem. Był twórcą performance i działań okołoteatralnych. Fotografie publikuje w prasie zagranicznej, a także współpracował z czasopismami "Film", "Kino", "Scena", "Twój Styl", "Pani", "Uroda" i wielu innych. W 1979 roku otrzymał od Jacques'a Chiraca Medal Miasta Paryża za fotografię, jest laureatem wielu nagród i wyróżnień z całego świata.
zdjęcie główne: fot. Sergiusz Sachno, Jan Kobuszewski