Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Czy da się sportretować prawdziwe „ja“ aktora? Odpowiedź na to pytanie poznacie na wystawie fotografii Sergiusza Sachno, które wykonał w latach 1978 - 1988. Wernisaż już jutro w katowickiej Galerii Pusta.
Aktorzy należą do ludzi najczęściej fotografowanych. Ogląda się ich zdjęcia w dziennikach, tygodnikach i miesięcznikach. Jednak z drugiej strony stosunkowo rzadko można zobaczyć naprawdę wystudiowane, opracowane i przemyślane portrety. Co jednak najistotniejsze - aktorzy teatralni przeważnie są fotografowani podczas gry - kiedy wcielają się w jakąś postać i w jakiejś przynajmniej części przestają „być sobą”.
fot. Sergiusz Sachno, Marian Kociniak
fot. Sergiusz Sachno, Tadeusz Łomnicki
- Szczególnie trudno jest sportretować aktora jako „człowieka”, jako jego samego, a nie jako artystę, który coś tworzy. W tym szczególnym rodzaju sztuki, gdzie instrument i część tworzywa stanowi twarz, ciało, głos i osobowość psychiczna powstaje dylemat i rodzi się pytanie: co u aktora jest ważniejsze - czy to, co „osobiste”, wrodzone, wniesione, czy to, co „dodane” - technika, interpretacja, sprawność. Wydaje mi się, że ci naprawdę dobrzy, fascynujący aktorzy mają odwagę, żeby dać się sportretować. A ci pozostali, mało ciekawi, udają i są jeszcze bardziej fałszywi niż „zwykli ludzie”. To tylko kilka uwag, które mają na celu pokazanie jak skomplikowany psychologicznie i estetycznie jest fotograficzny portret aktora. Ale może właśnie dlatego jest tak ciekawy - powiedział Sergiusz Sachno.
fot. Sergiusz Sachno, Adrianna Biedrzyńska
fot. Sergiusz Sachno, Grażyna Szapołowska
Wernisaż odbędzie się już jutro, 18 lipca o godzinie 18:00 w Galerii Pusta (plac Sejmu Śląskiego 2, Katowice). Wystawę, której kuratorem jest Katarzyna Łata, będzie można oglądać 9 września.
Sergiusz Sachno - artysta fotograf portretu i aktu, prof. nadzw. Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi. Sergiusz Sachno urodził się w Chinach. Do marca 1968 studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie filozofię i socjologię na Uniwersytecie Karola w Pradze, którą ukończył w 1970 roku. Fotografią zajmuje się od 1972 roku. Prace swoje prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz uczestniczył w wielu pokazach fotografii za granicą, m in. W Sydney, Tokio, Montrealu, Toronto, Pradze, Amsterdamie i Berlinie.
Specjalizuje się w fotografii portretowej, teatralnej, mody i ogólnie reklamowej. Jest autorem licznych plakatów, okładek płytowych, książkowych i programów teatralnych. Był autorem wystawy Stulecie Polaków, eksponowanej w 1999 roku na Zamku Królewskim w Warszawie, a następnie w wielu krajach europejskich oraz albumu pod tym samym tytułem. Był twórcą performance i działań okołoteatralnych. Fotografie publikuje w prasie zagranicznej, a także współpracował z czasopismami "Film", "Kino", "Scena", "Twój Styl", "Pani", "Uroda" i wielu innych. W 1979 roku otrzymał od Jacques'a Chiraca Medal Miasta Paryża za fotografię, jest laureatem wielu nagród i wyróżnień z całego świata.
zdjęcie główne: fot. Sergiusz Sachno, Jan Kobuszewski