Piękno magicznego świata zwycięża w LUMA Rencontres Dummy Book Award

Autor: Michał Chrzanowski

9 Lipiec 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Za nami kolejna edycja LUMA Rencontres Dummy Book Award. W tym roku autorką najlepszego albumu została francuska fotografka Marina Gadonneix. Jej projekt „Phénomènes“ to fotograficzne spojrzenie na kontrolowany i hermetyczny świat laboratoriów.

LUMA Rencontres Dummy Book Award to konkurs, który od 2015 roku za cel obiera sobie wyłonienie najlepszego projektu fotograficznego przedstawionego w postaci książki. W tym roku jury obradowało w składzie: Émilie Lauriola (Le Bal Books), Maja Hoffman (założycielka LUMA Foundation), Matthieu Humery (dyrektor programu żywe archiwa LUMA Foundation), Jérôme Sother (GwinZegal) i Sam Stourdzé (dyrektor Les Rencontres d’Arles).

Spośród wszystkich zgłoszonych projektów najlepszym okazał się album „Phénomènes“ autorstwa francuskiej fotografki Marina Gadonneix. „Phénomènes“ to fotograficzne spojrzenie na laboratoria. To „paradoks w sercu tych miejsc - mikrokosmosy środowisk, w którym natura jest ściśle mierzona i kontrolowana“.

W ręce Gadonneix, poza tytułem LUMA Rencontres Dummy Book Award, powędrowała nagroda pieniężna w wysokości 25 tys. euro. Natomiast specjalne uznanie jurorów przyznano Indré Urbonaité za książkę „State of Shame“.

Marina Gadonneix w swojej pracy skupia się na w tworzeniu fotografii wyspecjalizowanych i kontrolowanych stref. Tworzy dzieła, które „bawią się zderzeniem dokumentu, symulacji i fikcji“ - podkreślają jurorzy. Poza pierwszym miejscem w LUMA Rencontres Dummy Book Award, Gadonneix wcześniej zdobyła nagrodę Prix HSBC pour la photographie w 2006 roku za projekt Remote Control, o serii pustych telewizorów.

Więcej informacji o konkursie LUMA Rencontres Dummy Book Award znajdziecie na stronie www.rencontres-arles.com.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Uśpione Ziemie - nabór do wystawy zbiorowej w Galerii Centrala
Uśpione Ziemie - nabór do wystawy zbiorowej w Galerii Centrala
Realizujesz projekt którego tematem przewodnim jest przestrzeń? Poznańska Centrala ogłasza Open Call na udział w grupowej wystawie fotograficznej „Dormant Land / Uśpione Ziemie”....
3
Mój Fyrtel 2025 - ruszył nabór na bezpłatne warsztaty dokumentalne Pix.House
Mój Fyrtel 2025 - ruszył nabór na bezpłatne warsztaty dokumentalne Pix.House
Jak co roku, poznański Pix.House startuje bezpłatnym programem warsztatów fotografii dokumentalnej Mój Fyrtel / Moja Przestrzeń. To w sumie 40 godzin zajęć, które zwieńczone zostaną...
6
Non finito - retrospektywa Zbigniewa Dłubaka w Galerii Studio
Non finito - retrospektywa Zbigniewa Dłubaka w Galerii Studio
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na wystawę Dłubak x Zaradny: Non finito. Ekspozycja podejmuje nie tylko próbę przypomnienia ikonicznych prac Dłubaka, lecz także prezentacji...
2