Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Już dziś w Warszawie odbędzie się pierwsze spotkanie organizowane w ramach projektu "Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 2“. Jego bohaterami będą: Rafał Milach - fotograf i Marcin Cecko - poeta i dziennikarz. Obaj rozmawiać będą o sztuce portretowania, o emocjach i energii.
Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… jest propozycją w ramach znanego już cyklu „Wszyscy Jesteśmy Fotografami”. Dzisiaj - w czasach, kiedy w każdej sekundzie wykonywane są tysiące zdjęć - projekt ma zachęcić do zwolnienia i skupienia się na człowieku, uchwycenia osobowości portretowanego: tego, kim jest, bądź kogo widzi w nim fotografujący. To wielowymiarowa próba ukazania osoby poza krótkim "tu i teraz".
- Podobnie jak w roku ubiegłym projekt będzie się odbywał na styku sztuki fotografii i teatru. Nawiązuje do idei monodramu, jako intymnego spotkania artysty z publicznością i jednocześnie klasycznej formy tworzenia portretu fotograficznego, będącego wynikiem spotkania fotografa z osobą fotografowaną. Zbliżenie to ma na celu nie tylko zatrzymanie obrazu drugiego człowieka, ale przede wszystkim poszukiwanie, rozmowę, czy wreszcie znalezienie porozumienia, momentu, ciszy, zdjęcie maski i sfotografowanie prawdziwego „ja” - zaznaczają organizatorzy.
Już dziś, 28 czerwca (czwartek) o godzinie 18:00 w warszawskim barzeStudio (w Teatrze Studio, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie) odbędzie się pierwsze z czterech spotkań w ramach projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z... vol. 2“. O tym, gdzie świat fotografii spotyka się z teatrem, jak różni się (bądź - jak zaskakująco nie różni) podejście do bohatera, widza, opowiadania historii i przekazywania emocji (pomiędzy jedną sztuką a drugą) z Rafałem Milachem - artystą wizualnym i fotografem rozmawiać będzie Marcin Cecko - poeta, dramatopisarz, fotograf i performer.
Rafał Milach po raz pierwszy zaprezentuje efekty sesji portretowych swojego autorstwa wykonanych w ramach projektu. Razem z Marcinem Cecko będą rozmawiać o sztuce portretowania, o emocjach i energii, która towarzyszy powstawaniu portretu, o intymnej sytuacji i relacji fotograf-bohater. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.
Artysta wizualny, fotograf, autor książek, wykładowca, kurator. Podejmuje tematy dotyczące transformacji w dawnym bloku wschodnim. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie (obecnie wykładowca tej uczelni). Autor wielokrotnie nagradzanych książek, m.in. “The Winners”, “7 Rooms” i “Pierwszy marsz dżentelmenów”. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Magnum Foundation i Europejskiej Fundacji Kultury. Finalista prestiżowej Deutsche Börse Photography Foundation Prize 2018, laureat konkursu World Press Photo. Współzałożyciel kolektywu Sputnik Photos. Miał liczne wystawy w Polsce i na świecie. Jego prace znajdują się m. in. w kolekcjach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Fundacji Sztuki Polskiej ING, C/O Berlin, Brandts w Odense (Dania).
Poeta, dramatopisarz, fotograf, performer. Opublikował trzy tomiki wierszy: “Rozbiorek” (2000), “Pląsy” (2003) oraz “Mów” (2006). Tworzył na eksperymentalnej scenie muzycznej z performatywno-muzycznymi formacjami: Melancholia, Akryl Trio, 3 Boys Move. Był jednym z twórców poetyckiej grupy zwanej neolingwistami i współautorem ich wspólnego manifestu z 2002 roku. Jako fotograf współpracował z polskimi i zagranicznymi magazynami lajfstajlowymi, był autorem portretów na okładki magazynu „Press”, pracował w reklamie oraz tworzył obsługę fotograficzną spektakli dla Teatru Powszechnego w Warszawie. Cecko często działa na skrzyżowaniu różnych form twórczości, hołduje idei interdyscyplinarności w sztuce. Stworzył artystyczny tandem z reżyserem Krzysztofem Garbaczewskim, będąc dramaturgiem i scenarzystą licznych realizacji m.in. “Odysei”, “Gwiazdy śmierci”, “Życia seksualnego dzikich”, “Balladyny”, “Kamiennego nieba zamiast gwiazd”. Obecnie współpracuje z wieloma reżyserami młodego i średniego pokolenia.