Akcesoria
Nowy Lexar Workflow - zarządzanie danymi na jeszcze wyższym poziomie
„Rok w sanatorium“ Doroty Buczkowskiej to najnowsza wystawa prezentowana w Fundacji Kultura Obrazu. Ekspozycja stawia pytanie o rolę artysty w ożywianiu fotograficznych zbiorów - tak instytucjonalnych, jak i prywatnych czy niczyich, porzuconych na targach staroci. Zachęca do odczytywania zawartych w nich historii i tworzenia własnych opowieści.
Projekt Doroty Buczkowskiej zatytułowany „Rok w sanatorium“ zaczął się od zdjęć wyjmowanych z pudeł ulicznych sprzedawców. - Poszukując starych pocztówek, artystka znajdowała na antykwarycznych straganach również osierocone fotografie sprzedawców, z jednej strony czytelne, pozwalające na rozpoznanie póz i gestów, układające się w jakieś historie i konfiguracje; z drugiej zaś wyrwane z kontekstu, często ze skazą, naddarciem lub blizną. Uszkodzenia materii zdjęcia - dziury, zagięcia, plamy - stały się dla Doroty Buczkowskiej punktem wyjścia do plastycznych interwencji w obraz. W ich efekcie artystka zaburzyła wewnętrzny porządek fotografii - nadała jednostkowym historiom z przeszłości uniwersalny wymiar - zaznacza Iwona Kurz.
fot. Dorota Buczkowska „Brzeg“
Rozwinięciem otwartego w 2012 roku cyklu są prace z serii „Praktyczny poradnik przetrwania uczuciowej burzy nad wodą”, które powstały podczas wyprawy do Norwegii i pracy nad zdjęciami z lokalnego archiwum „Sogn og Fjordane w Leikanger“. W wyjeździe, zainspirowanym przez warszawską Fundację Archeologia Fotografii, artystce towarzyszyła Anna Theiss, która przygotowała teksty na wystawę. Tym razem jednak interwencja w obraz dokonuje się na poziomie cyfrowej reprodukcji zdjęć.
- Fotografie z norweskiego archiwum nie są bowiem bezpańskie, są publicznym dobrem chronionym - zaznaczają organizatorzy wystawy. - Przyrodnicze subtelności i półtony tworzą ramę dla historii bohaterów, których artystka powołuje do życia. To korowód przedziwnych postaci: kobieta z jednym okiem, dziewczynka oswajająca bestię, para dziewcząt, które zbyt długo patrzyły w swoje odbicia w tafli fiordu - pisze Anna Theiss.
fot. Dorota Buczkowska „Włosy“
Wernisaż odbędzie się 8 czerwca (piątek) o godzinie 18:00 w siedzibie Fundacji Kultura Obrazu, ul. ks. A. Kordeckiego 2, Katowice. Wystawę można oglądać do 6 lipca, w środy i czwartki od 12.00 do 18.00, a także w pozostałe dni po uprzednim umówieniu się: fundacja@kulturaobrazu.org. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.
Dorota Buczkowska - absolwentka Wydziału Rzeźby i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie, Gender Studies na UW oraz Centrum Sztuki Villa Arson w Nicei. Twórczo zajmuje się m.in. malarstwem, rzeźbą, grafiką, fotografią, rysunkiem. Dociera do ukrytych w podświadomości zachowań człowieka. Podejmuje wątki integrowania traumy, oswajania tego, co wyparte. Formalnie jej prace wyróżnia perfekcyjny warsztat malarski i graficzny.
zdjęcie główne: fot. Dorota Buczkowska „Matka i córka“