Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
W tym roku laureatem prestiżowej nagrody Deutsche Börse Photography Foundation Prize został Luke Willis Thompson, który wykonał portrety Diamond Reynolds. Wśród finalistów znalazł się także Rafał Milach ze swoim projektem „Odmowa“.
The Deutsche Börse Photography Prize to jedna z ważniejszych nagród wręczanych fotografowi, który w znaczący sposób przyczynił się do rozwoju fotografii w mijającym roku. Nagroda została powołana do życia w 1996 roku przez londyńską The Photographers’ Gallery.
Jednak jak zaznaczył Brett Rogers, dyrektor The Photographers’ Gallery i przewodniczący jury konkursu, wybór zwycięzcy w 2018 roku nie był łatwy. - To były długie i złożone dyskusje wokół dzisiejszej roli i formy fotografii. Jest ona bezkonkurencyjną siłą społeczną, polityczną i twórczą, a także ma wyjątkową umiejętność przybliżenia społeczeństwu najważniejszych i najbardziej aktualnych problemów.
fot. Luke Willis Thompson, „autoportrait, a filmic portrait of Diamond Reynolds“ / widok instalacji w Chisenhale Gallery 2017, dzięki uprzejmości artysty, fot. Andy Keate
Jury konkursu Deutsche Börse Photography Foundation Prize postanowiło przyznać nagrodę główną oraz 30 tys. funtów w ręce Luka Willisa Thompsona. Jego wyjątkowe i bezkompromisowe portrety, zrealizowane we współpracy z Diamond Reynolds, zostały odebrane jako „swoisty ukłon fotografii w stronę bohatera, dzięki której możemy poznać pełnie historii“.
W lipcu 2016 roku Reynolds wykorzystała serwis Facebook, aby na żywo relacjonować chwile po śmiertelnym postrzeleniu swojego partnera Philando Castile'a przez funkcjonariusza policji podczas rutynowej kontroli w Minnesocie w Stanach Zjednoczonych. Wideo Reynolds krążyło po Internecie i zgromadziło ponad sześć milionów odsłon. W listopadzie 2016 Thompson skontaktował się z Reynolds, aby zaprosić ją do współpracy nad projektem, który miałby być „siostrzanym obrazem" dla jej poczynań.
- Gratulujemy zwycięzcy nagrody Deutsche Börse Photography Foundation 2018. Jego zdjęcia są znaczącym wkładem we współczesną fotografię, odzwierciedlającym najważniejsze zagadnienie własności obrazu w dzisiejszym złożonym świecie mediów - powiedziała Anne-Marie Beckmann, dyrektorka Deutsche Börse Photography Foundation Prize.
fot. Luke Willis Thompson, „autoportrait, a filmic portrait of Diamond Reynolds“ / widok instalacji w Chisenhale Gallery 2017, dzięki uprzejmości artysty, fot. Andy Keate
Poza Thompsonem, laureatem konkursu, do ścisłego przeszła jeszcze trójka artystów: Mathieu Asselina, Batia Suter i Rafał Milach. Polski fotograf i członek kolektywu Sputnik Photos otrzymał wyróżnienie za wystawę „Odmowa“. W tym projekcie pokazał systemy rządowej kontroli i ideologicznych manipulacji wiarą i świadomością w krajach postsowieckich, takich jak Białoruś, Gruzja, Ukraina, Azerbejdżan czy Polska.
Wszystkie projekty cztery finalistów Deutsche Börse Photography Foundation 2018 są już prezentowane w The Photographers’ Gallery. Wystawę będzie można oglądać do 3 czerwca. Następnie ekspozycja zostanie przeniesiona do MMK Museum für Moderne Kunst we Frankfurcie, gdzie od 22 czerwca do 9 września będzie otwarta dla widzów w ramach RAY 2018.
fot. Luke Willis Thompson, „autoportrait, a filmic portrait of Diamond Reynolds“ / widok instalacji w Chisenhale Gallery 2017, dzięki uprzejmości artysty, fot. Andy Keate
fot. Rafał Milach, „Odmowa“
fot. Mathieu Asselin, „Monsanto A Photographic Investigation“
fot. Batia Suter, „ Parallel Encyclopedia #2
Luke Willis Thompson - fotograf urodzony w 1988 roki w Nowej Zelandii. Studiował na Elam School of Fine Arts University w Auckland i Städelschule we Frankfurcie nad Menem. Jego prace znalazły się na wystawach takich jak: Biennale w São Paulo, Biennale w Montrealu, Triennale Azji i Pacyfiku oraz New Museum Triennial w Nowym Jorku. Thompson także został nominowany do nagrody Turnera w 2018 roku.
Więcej informacji o nagrodzie oraz projektach finalistów znajdziecie na www.deutscheboersephotographyfoundation.org.