Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Witkacy wykorzystywał fotografię do dokumentacji otaczającej go codzienności. Szczególnie interesował się zjawiskiem „sprzężenia zwrotnego“ między portrecistą a portretowanym, które zadziwiająco ujawniało relacje międzyludzkie.
Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy) należy do najbardziej znanych polskich dramaturgów, malarzy, prozaików, teoretyków sztuki, fotografów. Niezależnie od podejmowanego tematu, wprowadzonych środków ekspresji - Witkacego wyróżniała twórcza i oryginalna postawa życiowa, ściśle powiązana z jego systemem filozoficznym.
Ekspozycję tworzą psychologiczne portrety Witkacego, które przedstawiają najbliższą rodzinę artysty, przyjaciół oraz kobiety odgrywające tak ważną rolę w jego życiu. Wśród zdjęć wyróżnia się cykl fotografii ukazujący osobiste relacje Stanisława Ignacego z ojcem. Na wystawie odnajdujemy także zdjęcia Józefa Głogowskiego, będące codzienną rejestracją eksperymentalnego teatru mimicznego artysty.
Gdzie i kiedy?
Wernisaż odbędzie się 11 maja o godzinie 18:00 w Galerii w Pałacu Vauxhall (Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach, ul. dr. J. Walkowskiego 1). Ekspozycję będzie można oglądać od wtorku do piątku (9:00-16:00) i w niedzielę (10:00-14:00). Finisaż zaplanowano na 22 czerwca.
Wystawa ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem towarzyszy festiwalowi Krakow Photo Fringe 2018, który prezentuje wszelkie fotograficzne inicjatywy z terenu Małopolski, odbywające się równolegle do Miesiąca Fotografii w Krakowie.
wykorzystane zdjęcia: zbiory Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem