Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
Witkacy wykorzystywał fotografię do dokumentacji otaczającej go codzienności. Szczególnie interesował się zjawiskiem „sprzężenia zwrotnego“ między portrecistą a portretowanym, które zadziwiająco ujawniało relacje międzyludzkie.
Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy) należy do najbardziej znanych polskich dramaturgów, malarzy, prozaików, teoretyków sztuki, fotografów. Niezależnie od podejmowanego tematu, wprowadzonych środków ekspresji - Witkacego wyróżniała twórcza i oryginalna postawa życiowa, ściśle powiązana z jego systemem filozoficznym.
Ekspozycję tworzą psychologiczne portrety Witkacego, które przedstawiają najbliższą rodzinę artysty, przyjaciół oraz kobiety odgrywające tak ważną rolę w jego życiu. Wśród zdjęć wyróżnia się cykl fotografii ukazujący osobiste relacje Stanisława Ignacego z ojcem. Na wystawie odnajdujemy także zdjęcia Józefa Głogowskiego, będące codzienną rejestracją eksperymentalnego teatru mimicznego artysty.
Gdzie i kiedy?
Wernisaż odbędzie się 11 maja o godzinie 18:00 w Galerii w Pałacu Vauxhall (Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach, ul. dr. J. Walkowskiego 1). Ekspozycję będzie można oglądać od wtorku do piątku (9:00-16:00) i w niedzielę (10:00-14:00). Finisaż zaplanowano na 22 czerwca.
Wystawa ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem towarzyszy festiwalowi Krakow Photo Fringe 2018, który prezentuje wszelkie fotograficzne inicjatywy z terenu Małopolski, odbywające się równolegle do Miesiąca Fotografii w Krakowie.
wykorzystane zdjęcia: zbiory Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem