Wieczór sztuk, czyli surrealistyczne wystawy Łukasza Cyrusa i Sylwii Księżopolskiej

Autor: Michał Chrzanowski

21 Luty 2018
Artykuł na: 4-5 minut

„Autoportret” Łukasza Cyrusa i „REM“ Sylwii Księżopolskiej to dwa projekty, w których światło i cień stanowią podstawę wszystkiego. To także cykle, w których fotografia nie odwołuje się do rzeczywistości, a raczej prezentuje nasze ukryte pragnienia.

Zdjęcia z cyklu „Autoportret” nie przybliżają nikogo do poznania prawdy o miejscach sfotografowanych. Zdradzają one osobiste spojrzenie autora. Zdjęcia te przestają być obrazem swojego odniesienia, a stają się obrazem swojego stwórcy. Aparat fotograficzny patrzy w obie strony.

- Kiedy robię zdjęcie tego, co przede mną, jednocześnie fotografuję to, co głęboko we mnie - tłumaczy Łukasz Cyrus, autor projektu. - Wierzę, że fotografia jest jak muzyka instrumentalna, która nie potrzebuje słów czy historii, by wzbudzać emocje. Fotografia nie musi odwoływać się do czegokolwiek, co znamy, by zaistnieć i pozostać w naszej pamięci. Prawdę powiedziawszy myślę, że im dalej jej do rzeczywistości, tym bardziej możemy ją docenić i cieszyć się nią taką, jaką jest, gdyż już nie naśladuje niczego.

fot. Łukasz Cyrus, "Autoportret"

fot. Łukasz Cyrus, "Autoportret"

fot. Łukasz Cyrus, "Autoportret"

Natomiast obszarem zainteresowań Sylwii Księżopolskiej jest natura i formy jakie się z niej wydobywają. Odnajduje miejsca, gdzie światło wychodzi z mroku, starając się wydobyć nastój niepokoju i tajemnicy. Zwieńczeniem jej poszukiwań jest cykl „REM“ - metaforyczny obraz etap snu, gdzie występuje wysoka aktywność mózgu, oddech jest nieregularny, wzrasta częstość skurczów serca i pojawiają się marzenia senne.

- Epizody snu paradoksalnego normalnie powtarzają się co 90 minut i trwają od 5 do 30 minut. To czas kiedy nasza podświadomość się uaktywnia. Odchodzimy w miejsca, za którymi tęsknimy. Szukamy tego czego nam brakuje, tego co było i już nigdy się nie powtórzy. Ujawniają się nasze obawy i niepokoje. Widzimy więcej. Sen REM daje mniej wypoczynku niż sen wolnofalowy. Jego funkcja nie jest znana - czytamy w opisie projektu.

fot. Sylwia Księżopolska, "REM"

fot. Sylwia Księżopolska, "REM"

fot. Sylwia Księżopolska, "REM"

Gdzie i kiedy

Wernisaż cyklu Łukasza Cyrusa i projektu Sylwii Księżopolskiej odbędzie się w przyszły piątek 2 marca o godz. 18:00 w Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach (Rybnik, ul. 1 Maja 91B). Projekt „Autoportret” będzie można oglądać w Galerii DeKa, zaś cykl „REM“ w Galerii Drugiego Planu. Wstęp na obie ekspozycje jest bezpłatny. Finisaż zaplanowano na 2 kwietnia. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.dkchwalowice.pl.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Odkrywając światłość - prawdziwa Ameryka Marka Steinmetza na wystawie w Pałacu Schoena
Odkrywając światłość - prawdziwa Ameryka Marka Steinmetza na wystawie w Pałacu Schoena
Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu zaprasza na wystawę klasyka współczesnej fotografii dokumentalnej, który od dziesięcioleci dokumentuje południe USA.
6
Spotkanie z Pawłem Żakiem w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Pawłem Żakiem w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na kolejne bezpłatne spotkanie z cyklu „Decydujący moment”. Tym razem gościem będzie Paweł Żak, artysta fotografik, autor kilkudziesięciu wystaw i wykładowca. Start 21...
5
Nie przegap okazji! Zimowy Cashback Sony w sklepie Fotoforma.pl dobiega końca
Nie przegap okazji! Zimowy Cashback Sony w sklepie Fotoforma.pl dobiega końca
Już tylko dwa tygodnie pozostały do zakończenia promocji Zimowy Cashback Sony w sklepie Fotoforma.pl. Robiąc zakupy do końca stycznia można otrzymać zwrot do 2200 zł na wybrane aparaty i...
9