„Huckel / Teatr vol. II“ - wernisaż wystawy i spotkanie z fotografką

Autor: Michał Chrzanowski

20 Luty 2018
Artykuł na: 4-5 minut

W jaki sposób dokumentować sztukę? Czy fotografując teatr należy podążać za wizją reżysera, a może trzymać się własnej wrażliwości? Na te i inne pytania poznacie odpowiedź już w najbliższy piątek w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, gdzie odbędzie się wernisaż najnowszej wystawy Magdy Hueckel.

Wystawa fotografii teatralnej Magdy Hueckel jest swego rodzaju rozszerzeniem albumu fotograficznego „Huckel / Teatr“. Projekt wpisuje się w twórczość fotografki, podejmuje i rozwija tematy obecne w jej autorskich projektach. Jest zarazem dowodem na to, że fotografowanie teatru, zachowując swoje powinności wobec dokumentowanej sztuki, może mieć wartość autonomicznego tworzenia. Wystawa mówi tyleż o języku współczesnego teatru, co o współczesnej kulturze.

fot. Magda Hueckel, Hamlet, reż. K. Garbaczewski, Teatr Stary w Krakowie

- „Huckel / Teatr vol. II“ to opowieść o ciele poddanym radykalnemu doświadczeniu, zanurzonym w cierpieniu, osiągającym punkt graniczny. Ciele pokawałkowanym, znieruchomiałym, stężałym, pozbawionym tożsamości. Ciele tuż po klimaksie, które natychmiast staje się ciałem w rozpadzie. Te obrazy uruchamiają tryb odbioru, sytuujący nas po stronie bólu i rozpadu tożsamości, ale też dostarczają estetycznej przyjemności. Mówią: patrz jak atrakcyjne jest ciało pogrążone w cierpieniu. Jest w tym rys narcystycznego masochizmu współczesnej kultury, piękna depresja tych, którzy nie sprostali własnym wyobrażeniom o idealnym sobie - zaznaczają organizatorzy.

fot. Magda Hueckel, Robert Robur, reż. K. Garbaczewski, TR Warszawa

- Nigdy jako widz nie widziałem aż tyle, nie tak dokładnie, tak z bliska. Nigdy nie byłem tak bardzo w środku wydarzeń scenicznych. Nie bez przyczyny, bo Hueckel wraz z aktorami krąży tam, gdzie ja nigdy nie będę krążył – w środku wydarzeń. Jest w tych fotografiach nieodparta reportażowość, ale nie ta, do której przywykliśmy, inna, nowa: to przeniesiona do czarnego pudła teatru street photography, zbieranie wszystkiego, co przyniesie życie, cieszenie się światłem odnalezionym w kanionach ulic, zdziwienie twarzą w grymasie. Patrzę więc na zdjęcia Hueckel nie jak na wypełnienie zamówienia, wywiązanie się z kontraktu rzemieślnika (udokumentować to, co ważne, w ten sposób, aby pozostało rozpoznawalne i dawało spektaklowi dłuższe życie); dostrzegam w nich samoistne, oparte na przyjemności obserwacji trwanie - czytamy w tekście kuratorskim Wojciecha Nowickiego do albumu „Huckel / Teatr“.

fot. Magda Hueckel, Chłopi, reż. K. Garbaczewski, Teatr Powszechny w Warszawie

Gdzie i kiedy

Wernisaż „Huckel / Teatr vol. II“ odbędzie się 23 lutego o godzinie 18:00 w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu (wejście od ul. Ducha Św. 6). Ekspozycję będzie można oglądać: wtorek (12:00-20:00), środa-niedziela (11:00-18:00). Finisaż zaplanowano na 27 marca. Wtedy także, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, Galeria Sztuki Wozownia zaprasza na wyjątkowe spotkanie z Magdą Huckel oraz Wojtkiem Szabelskim, fotografem toruńskiego Teatru im. Wilama Horzycy, który rozmawiać będą o fenomenie fotografii teatralnej. Spotkanie, które poprowadzi Katarzyna Niedurny (naukowo zajmująca się zagadnieniem wizualności teatru), odbędzie się o 17:30 w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu.

fot. Magda Hueckel, Cienie, Eurydyka mówi, reż. M. Kleczewska, Teatr Polski w Bydgoszczy

Magda Hueckel (1978). Artystka wizualna, fotografka teatralna, scenografka, podróżniczka. Jej prace wystawiane były na kilkudziesięciu wystawach w kraju i na świecie (m.in. w Tate Britain w Londynie). Autorka albumów fotograficznych Anima. Obrazy z Afryki 2005–2013 (nominacja do nagrody Fotograficzna Publikacja Roku 2014) oraz „HUECKEL / TEATR” (nominacja do nagrody Fotograficzna Publikacja Roku 2016). Współpracuje z Tomaszem Śliwińskim przy realizacji filmów jako autorka scenariuszy, operatorka i art director. Ich dokumentalny film Nasza klątwa otrzymał nominację do Oscara oraz kilkadziesiąt nagród na międzynarodowych festiwalach.  Stale współpracuje z kilkunastoma teatrami w Polsce, tj.: Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego w Warszawie, Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie, Narodowy Teatr Stary w Krakowie, Teatr Powszechny w Warszawie, TR Warszawa, Teatr Współczesny w Warszawie, Teatr Żydowski w Warszawie, Teatr Ateneum w Warszawie, Teatr Jaracza w Łodzi, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, oraz Instytutem Teatralnym, magazynami „Didaskalia”, „Teatr”, „Dialog”. Jest współautorką Konkursu Fotografii Teatralnej, autorką warsztatów oraz kuratorką wystaw. Absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki gdańskiej ASP. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Sopot. W latach 2002–2004 tworzyła z Agatą Serafin duet fotograficzny hueckelserafin.

zdjęcie główne: fot. Magda Hueckel, Bang Bang, reż. D. Knapik, Teatr Imienia Jaracza w Łodzi

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj