Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Jacek Fota jako pierwszy fotograf w Polsce podjął się sfotografowania całego Pałacu Kultury i Nauki. W efekcie w 2015 roku powstał album PKiN. Jednak projekt wciąż trwa.
Ikona architektury, najbardziej charakterystyczne miejsce w Warszawie - Pałac Kultury i Nauki jest budynkiem znanym i kochanym, lub przeciwnie, wręcz znienawidzonym. Żadna szkolna wycieczka do stolicy nie mogła się odbyć bez wizyty na 30. piętrze, gdzie mieści się taras widokowy.
Jednak Pałac to coś znacznie większego. Są w nim przestrzenie publiczne, otwarte na osoby z zewnątrz, jak sala kongresowa, basen, kawiarnie i muzeum. PKiN ma też ciemną stronę - zamkniętą dla zwiedzających: biura, pracownie, warsztaty techniczne, podziemia i Koci Raj. To wszystko, co jest potrzebne, aby ten gigantyczny budynek mógł normalnie funkcjonować.
Jacek Fota jako pierwszy fotograf w Polsce podjął się sfotografowania całego Pałacu Kultury i Nauki i uzyskał dostęp do wszystkich zakamarków tego najbardziej rozpoznawalnego budynku w Polsce. W latach 2013-2014 fotografował te miejsca, tworząc narracje o wewnętrznym życiu Pałacu i ludziach, dla których jest on czymś więcej niż tylko wyświechtanym symbolem stolicy.
- Spędziłem tam tyle czasu, że trudno po prostu uciąć wszystko tak z dnia na dzień - mówi Jacek Fota. - Chociaż projekt PKiN został wydany w formie książki w 2015 roku, jednak „relacja” z pałacem ciągle trwa. Nadal chodzę do Pałacu, chociaż od momentu, kiedy skończyłem zdjęcia, już nie tak często. Wciąż leży tam jednak mój statyw. Tam też umawiam się na kawę i większość spotkań. Od czasu do czasu odwiedzam również pana Janka, krawca z Teatru Dramatycznego, u którego poprawiam ubrania. Wpadam też kogoś odwiedzić, na herbatę, zwyczajnie pogadać. Lubię to miejsce i ludzi, których tam poznałem - dodaje.
Spotkanie z fotografem Jackiem Fotą oraz oprowadzanie autorskie po wystawie odbędzie się w najbliższą niedzielę, 21 stycznia o godzinie 16:00 w galerii Miejsce przy Miejscu 14 (pl. Strzelecki 14, Wrocław). Poza tym w styczniu zaprezentowano drugi rozdział ekspozycji „PKiN“ skupiający się wokół ludzi, których życie połączone jest z życiem Pałacu Kultury. Część fotografii zaprezentowanych na wystawie w MpM14 nie była wcześniej prezentowana, dzięki czemu nawet osoby znające dobrze książkę fotograficzną Jacka Foty, odkryją dodatkowe, jeszcze bardziej pogłębiające narracje. Finisaż zaplanowano na 2 lutego.
Fotograf, autor m.in. cyklu zdjęć o Pałacu Kultury i Nauki, wydanego w książce fotograficznej PKiN (2015), także autor serii zdjęć o podróży przez Stany Zjednoczone zamkniętego w książce Some Things are Quieter than Others” (2014). Laureat 3. miejsca na przeglądzie portfolio podczas Miesiąca Fotografii w Bratysławie (2013), stypendysta Miasta Stołecznego Warszawy (2014 i 2016) oraz stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016). Związany jest z agencja Anzenberger z Wiednia.
wykorzystane zdjęcia: fot. Jacek Fota, „PKiN“