To już dziś, spotkanie z Dorotą Nieznalską w ramach WJF Vol. 8

Autor: Michał Chrzanowski

13 Listopad 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Już dziś w warszawskim barzeStudio odbędzie się kolejne spotkanie ósmej edycji cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Tym razem poprowadzi je Dorota Nieznalska, która opowie o sposobach manipulowania pamięcią w systemach totalitarnych. Start o godzinie 19:00. Wstęp wolny.

Wszyscy Jesteśmy Fotografami to cykl spotkań i projekcji filmowych skierowany do miłośników fotografii. Został pomyślany jako przyjazny przewodnik po świecie współczesnego obrazu fotograficznego opracowany przez artystów, kuratorów, dziennikarzy, animatorów kultury, historyków sztuki. Od wiosny 2014 r. w ramach Wszyscy Jesteśmy Fotografami spotkania poprowadzili wybitni specjaliści, praktycy i teoretycy, zajmujący się fotografią (i nie tylko).

Dzisiejsze spotkanie Inwentaryzacja wizerunków, czyli uwikłanie historii i nauki w totalitaryzm poprowadzi Dorota Nieznalska - rzeźbiarka, artystka wizualna, autorka prac wideo i fotografii. Jej twórczość stała się przyczynkiem do podjęcia szerokiej dyskusji na temat granic wypowiedzi w sztuce. Obecnie interesują ją zagadnienia relacji społecznych i politycznych w kontekście przemocy. Realizuje projekty badawcze dotyczące miejsc pamięci, śladów pamięci/zapomnienia oraz historii.

fot. Martin Pollack (archiwa)

- Poprzez ujawnienie mało znanych oraz zapomnianych współcześnie fotografii, wizualizacji, opowiem o sposobach manipulowania pamięcią w systemach totalitarnych. Wskażę, jak te strategie na przestrzeni lat są powtarzalne, zaczynając od dzielenia ludzi na kategorie rasowe, etniczne, narodowościowe, czy traktowanie odmiennych kultur jako gorszych, bo obcych, aż po instrumentalizację metod nauki dla tworzenia nowych mitologii homogenicznego państwa. Poddam refleksji etycznej różnorodne metody pracy i koncepcje wykorzystywane przez artystów wizualnych - mówi Dorota Nieznalska.

Gdzie i kiedy

Spotkanie Inwentaryzacja wizerunków, czyli uwikłanie historii i nauki w totalitaryzm, które poprowadzi Dorota Nieznalska odbędzie się już dziś, 13 listopada o godzinie 19.00 w barzeStudio w Teatrze Studio (Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, Warszawa). Wstęp wolny.

Kolejne spotkania

  • 27.11.2017, godz. 18:00
    Jak uczyć, czego uczyć, po co uczyć, czyli pytania jak zwykle bez odpowiedzi
    Prowadzenie: Grzegorz Przyborek
  • 4.12.2017, godz. 18:00
    Wytwarzanie świata, czyli o fotografii reklamowej
    Prowadzenie: Paweł Fabjański
  • 18.12.2017, godz. 19:00
    Kodeksy a rzeczywistość, czyli o etyce w fotografii dokumentalnej
    Prowadzenie: Maciej Moskwa

Więcej informacji znajdziecie pod adresem wszyscyjestesmyfotografami.com.

zdjęcie główne: Martin Pollack (archiwa)

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Nestor polskiej fotografii przerzucił się na smartfona. "Fotografia Kieszonkowa" Wojciecha Plewińskiego w krakowskiej galerii ZPAF
Nestor polskiej fotografii przerzucił się na smartfona. "Fotografia Kieszonkowa" Wojciecha...
Zmieniają się czasy, zmienia się i technologia. W krakowskiej galerii ZPAF możecie zobaczyć zdjęcia jednego z najważniejszych polskich fotografów powojennych, wykonane… smartfonem....
3
Ruszył konkurs na stanowisko prezesa Fundacji Instytut Fotografii Fort
Ruszył konkurs na stanowisko prezesa Fundacji Instytut Fotografii Fort
„IFF wciąż się rozwija, a już w przyszłym roku będzie obchodzić 10-lecie. Dlatego szukamy osoby, która pozostając wierna misji IFF, z odwagą i własną wizją programową wprowadzi IFF w...
4
Gael Bonnefon po raz pierwszy w Polsce - wystawa w Galerii Poprzeczna
Gael Bonnefon po raz pierwszy w Polsce - wystawa w Galerii Poprzeczna
Galeria Poprzeczna w Miechowie zaprasza na wystawę „niezapomniane” debiutującego w Polsce francuskiego artysty sztuk wizualnych Gaela Bonnefon. Wernisaż 8 lutego o 19.00.
8