Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Radość czy lęk, spokój czy zagubienie - wszystkie uczucia wyrażane w pełni. Osoby niepełnosprawne intelektualnie to szczególni modele - mimo swojego wieku pozostaję doskonale autentyczni, niczym dzieci. Wielkoformatowe zdjęcia Macieja Cieślaka z serii “Kontakt” będziecie mogli oglądać już od poniedziałku w Starej Galerii ZPAF.
- Fotografia społeczna, projekt zaangażowany, tolerancja dla „inności” - odsuńmy od siebie hasła, które tak często przychodzą na myśl, gdy bohaterami sesji są osoby niepełnosprawne. Nie dlatego wybrałem ich na moich bohaterów. - mówi autor wystawy "Kontakt", Maciej Cieślak. - Niepełnosprawność intelektualna oznacza zatrzymanie się rozwoju inteligencji człowieka na etapie kilkulatka. Osoby takie zachowują więc w sobie jakość dziecka, która przejawia się między innymi w naturalnej umiejętności pozostawania w kontakcie ze sobą i szukania kontaktu z drugim. Dziecko wie, czego chce, i wyraża to. Gdy czuje ekscytację, tęsknotę, smutek czy radość, gdy czegoś pragnie, natychmiast to manifestuje. Jest naturalne w okazywaniu uczuć. Ale też bezbronne. Nie pozuje, odsłania się.
Modele, których możemy oglądać na zdjęciach byli dokładnie tacy - spontaniczni, niekalkulujący swoich póz ani zachowań. Jak mówi fotograf, portretowanie ich dawało mu poczucie ponownego dostępu do uczuć i sposobów ekspresji, które ze względu na społeczne normy w dorosłym życiu tak często tłumi się i wypiera.
- Wybrałem najbardziej klasyczną, minimalistyczną formę portretu. Jednorodne tło, żadnych rekwizytów. Chciałem, aby w centrum pozostały tylko uczucia i gesty wynikające z niezafałszowanej siły bycia sobą. - dodaje Cieślak.
Projekt „Kontakt” został zrealizowany w Ośrodku Adaptacyjnym dla Osób Niepełnosprawnych Umysłowo w Pucku. Wzięły w nim udział osoby między 25 a 50 rokiem życia o niepełnosprawności głębokiej i znacznej.
Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek, 9 października 2017 roku, o godzinie 19:00, w Starej Galerii ZPAF, przy ul. Plac Zamkowy 8, w Warszawie. Zdjęcia będzie można oglądać do 27 października.
Maciej Cieślak - z wykształcenia doktor fizyki jądrowej, z zawodu finansista, z pasji fotograf. Zajmuje się fotografią dokumentalną i artystyczną, skupiając się przede wszystkim na portretowaniu ludzi, ich przeżyć i relacji. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych. Członek ZPAF. Laureat konkursu National Geographic 2010.
Więcej informacji znajdziecie pod adresem zpaf.pl.