Wystartował wielki finał 4. edycji Eastreet. Zobacz, dlaczego nie może Cię tam zabraknąć

Autor: Michał Chrzanowski

19 Październik 2017
Artykuł na: 6-9 minut

Wystawa, premiera książki, warsztaty oraz przegląd portfolio, to wszystko czeka na uczestników 4. edycji Eastreet, największego projektu poświęconego fotografii ulicznej Europy Wschodniej.

Eastreet to projekt poświęcony fotografii dokumentalnej z rejonu Europy Wschodniej. To największa inicjatywa tego typu w naszym kraju. Poprzednie edycje prezentowane były m.in. we Francji, Belgii, Chorwacji i Gruzji. Blisko 11 tys. zdjęć zgłoszono do najnowszej, czwartej już edycji Eastreet. Zespół kuratorów wybrał z nich 100 fotografii, wykonanych w 20 krajach przez autorów pochodzących z całego świata. Wybrane zdjęcia zostaną zaprezentowane w formie specjalnie zaaranżowanej wystawy, instalacji plenerowej oraz publikacji książkowej.

fot. Bianca Benisch

Warsztaty „Fotoreportaż/dokument: Know-how”

Termin: 20-22 października 2017
Warsztaty bezpłatne, lista uczestników zamknięta

- Nie będzie nauki kadrowania ani podstaw robienia zdjęć. Będzie mnóstwo edytowania, pracy koncepcyjnej, miejsca na zastanowienie nad wynikiem zdjęć, opowiadania historii oraz wielokrotnego przekładania zdjęć. Będzie pisanie i mówienie o fotografii – wszystkie te rzeczy, których nie uczą szkoły, a które często robi się na kolanie na chwilę przed deadlinem. Będzie też sporo o profesjonalnych aspektach technicznych – reprodukcji, postprodukcji, zarządzaniu barwą. W trakcie zajęć ugruntujecie swoją wiedzę, poznacie standardy, wytyczne i wymogi, zdobędziecie podstawowe know-how, które ułatwi poprowadzenie własnych projektów, a także dotarcie ze swoimi pracami do widzów. Jeśli poważnie traktujesz fotoreportaż i dokument czy street, chcesz zweryfikować wyniki swojej pracy z profesjonalistami, te warsztaty są właśnie dla Ciebie - mówią organizatorzy.

fot. Andrey Gontarev

Przegląd portfolio

Termin: 21 października 2017, 18:00
Przegląd bezpłatny,
lista uczestników zamknięta

Przegląd portfolio to unikalna okazja, aby zaprezentować i omówić własne zdjęcia z kuratorami Eastreet, a także z doświadczonymi specjalistami. Dzięki przeglądowi możesz otrzymać cenne wskazówki dotyczące własnego portfolio czy realizowanego projektu, poszerzyć wiedzę dotyczącą procesu tworzenia i prezentacji fotografii dokumentalnej, wymienić uwagi i pomysły. Wydarzenie prowadzić będą: Joanna Kinowska, Zbyszek Kordys, Tomasz Kulbowski, Bartek Molga.

fot. Maciej Dakowicz

Blok filmowy

Ponadto odbędzie się także cykl projekcji filmowych towarzyszących wystawie Eastreet 4. Wszystkie projekcje będą mieć miejsce się w sali kinowej Centrum Spotkania Kultur i są darmowe. Obowiązują jednak bezpłatne wejściówki dostępne od 20 października w kasie CSK, Pl. Teatralny 1.

  • 29.10, godz. 19.00 – „Aksamitni terroryści”, reż. Ivan Ostrochovsky, Pavol Pekarčík, Peter Kerekes / Słowacja, Chorwacja, Czechy/ 2013 / 87 min.
    Zabawna, z charakterystycznym dla czeskiego kina, nie pozbawionym akcentów ironicznych, opowieść o paradoksach poprzedniego systemu. Bohaterowie filmu: Stano, Fero i Władimir to trzej buntownicy, którzy zaplanowali kiedyś zamachy terrorystyczne przeciw komunistycznemu reżimowi w Czechosłowacji. Wszyscy skazani zostali za terroryzm, choć żaden z nich nie zranił i nie zabił człowieka. Twórcy filmu z przymrużeniem oka pokazują historie tych trzech zupełnie przeciętnych i anonimowych mężczyzn, którzy nigdy nie mieli do czynienia z żadną organizacją terrorystyczną. Autorem zdjęć do filmu jest znany fotograf dokumentalny, Martin Kollar.
  • 05.11, godz. 19.00 – „Bez tytułu”, reż. Monika Willi, Michael Glawogger / Austria / 2016 / 107 min.
    „Bez tytułu” to trwająca ponad cztery miesiące, wiodąca z północy na południe, droga przez kolejne kręgi piekła, przez krzywe odbicia jeszcze sytej i bezpiecznej Europy. Zobaczymy wdzierające się w naszą podświadomość, hipnotyczne obrazy będące śladem zapisu podróży Michaela Glawoggera przez Włochy, Bałkany, kraje Maghrebu i Saharę, aż po wschodnie wybrzeże Afryki. Film został dokończony dwa lata po nagłej śmierci reżysera przez jego współpracowniczkę, Monikę Willi. Wybrane festiwale i nagrody: 2017 – MFF Berlin.
  • 26.11, godz. 19.00 – „Sfabrykowany krajobraz”, reż. Jennifer Baichwal / Kanada / 2006 / 90 min.
    To filmowy zapis wyjątkowej podróży, którą z aparatem w ręku odbył znany i ceniony na świecie kanadyjski fotografik Edward Burtynsky. Artysta, na potrzeby filmu, podejmuje się swego rodzaju śledztwa, którego celem są studia nad estetyką zindustrializowanych krajobrazów. To wyjątkowy głos w dyskusji nad wpływem ludzi na środowisko. Fotograf dokumentuje i portretuje efekty masowej przemysłowej chińskiej rewolucji, która w ciągu kilki lat zasadniczo odmieniła kraj. Jedzie też do Bangladeszu, gdzie składana jest większość odpadów przemysłowych Zachodu. Jego zdjęcia demaskują swój intrygujący, choć czasem przerażający urok.
  • 03.12, godz. 19.00 – „21 x Nowy Jork”, reż. Piotr Stasik / Polska / 2016 / 70 min.
    Dokumentalny esej o kondycji współczesnego człowieka. Nowy Jork widziany okiem Piotra Stasika jest kłębowiskiem namiętności, tęsknot, ale i rozczarowań. Poruszające obrazy Nowego Jorku i hipnotyzująca muzyka wprowadzają w trans, dzięki któremu możemy zbliżyć się do nieznajomych. Ten wielopoziomowy film o samotności, tęsknocie za emocjami, i potrzebie komunikacji jest też lustrem, w którym możemy się przejrzeć, jeśli… starczy nam odwagi. “21 x Nowy Jork” może być opowieścią o Tobie.

fot. Julie Hrudova

Lista fotografów wybranych do udziału w Eastreet 4

Basia Abramowicz, Semyon Aleschenko, Ana Alexandrescu, Andre Alves, Penelope Ambert, Bianca Benisch, Oliwia Beszczyńska, Nik Brezginov, Tetyana Bunyak, Taras Bychko, Beatriz Calafell, Yulia Chervinska, Ewa Chodzicka, Magda Chodownik, Maciej Dakowicz, Nikolay Dutkin, Garry Efimov, Dmitry Ermakov, Baltazar Fajto, Andrey Gontarev, Anna B. Gregorczyk, Daniel Gnap, Wojciech Grzędziński, Clarisse Guichard, Dan Gutu, Diane Hion, Ihor Hora, Jamie Howard, Julie Hrudova, Alejandro Ilukewitsch, Dariusz Jasak, Pawel Jędrusik, Zisis Kardianos, Alexander Kazantsev, Ivan Kleymenov, Ania Klosek, Nikos Konidaris, Łukasz Kotecki, Vaggelis Kousioras, Marcin Lewandowski, Andrew Loochnikov, Jacek Łagowski, Dariusz Madziński, Karol Malec, Tymon Markowski, Gregory Michenaud, Marcin Mirosławski, Dmitry Muzalev, Alex Naanou, Boris Nemeth, Konstancja Nowina Konopka, Paul Osipoff, Gabriela Popa, Maciej Rerek, Eleni Rimantonaki, Thomas Schell, Andrey Semenov, Anna Serkova, Leonid Shadevsky, Ilya Shtutsa, Vasilis Spagouros, Stavros Stamatiou, Ruth Stoltenberg, Elena Subach, Simona Supino, Adrian Svec, Jacek Szust, Karol Szymkowiak, Hajdu Tamas, Nikita Teryoshin, John Trifonopoulos, Darya Trofimova, Jakub Wysocki, Lukas Vasilikos, Roman Yarovitcyn, Eugene Yefremov, Jegor Zaika, Artem Zhitenev, Peter Zéglis.

fot. Garry Efimov

Program 4 edcyji Eastreet

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Otwarcie wystawy oraz premiera książki Eastreet 4 odbędzie się w piątek 20 października o godz. 19:00. Ekspozycja będzie czynna do 1 grudnia 2017 (wstęp wolny). Zajęcia „Fotoreportaż/dokument: Know-how” odbędą się 20-22 października. Z kolei przegląd portfolio zaplanowano na 21 października na godzinę 18:00. Wszystkie wydarzenia weekendu otwarcia są bezpłatne i będą mieć miejsce w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (Plac Teatralny 1). Więcej informacji na stronie eastreet.eu

zdjęcie główne: fot. Christos Kapatos

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Polska fotografia na świecie - debata o budowanie kolekcji fotograficznej
Polska fotografia na świecie - debata o budowanie kolekcji fotograficznej
Jak widziana jest polska fotografia w kontekście międzynarodowych kolekcji? Jak wzmocnić wschodzący polski rynek? I jak zacząć budować własną kolekcję fotograficzną? Między...
11
Black Week w CEWE FOTOJOKER – skorzystaj z fantastycznych cen
Black Week w CEWE FOTOJOKER – skorzystaj z fantastycznych cen
Marzysz o nowym aparacie? Do realizacji swoich wizji fotograficznych potrzebujesz nowego obiektywu, który da ci więcej możliwości? A może planujesz sprezentować sprzęt fotograficzny komuś...
9
Sprawdź promocje Black Weeks Canon w sklepie Fotoforma.pl
Sprawdź promocje Black Weeks Canon w sklepie Fotoforma.pl
Sklep Fotoforma.pl Pro Partner Canon informuje promocji Black Weeks Canon w ramach której możesz zyskać rabat na wybrane produkty producenta. Oferty Black Weeks łączą się z promocją Canon...
8
Powiązane artykuły