„Krajobraz nieobecny“, czyli najpiękniejsza odsłona natury na zdjęciach mistrza pejzażu, Pawła Pierścińskiego

Autor: Michał Chrzanowski

10 Lipiec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Paweł Pierściński to legenda polskiej fotografii krajobrazowej. Od kilkudziesięciu lat niezmiennie fotografował piękno pejzażu Ziemi Kieleckiej. Nieustająco odnajdywał w nim nowe inspiracje. Najnowsza wystawa "Krajobraz nieobecny" to hołd dla fotografa, który zmarł w maju tego roku.

Fotografie wchodzące w skład ekspozycji Krajobraz nieobecny pochodzą ze zbiorów Muzeum Wsi Kieleckiej, które w 2014 roku zakupiło cenny zbiór prac Pawła Pierścińskiego, liczący przeszło trzy tysiące egzemplarzy negatywów, diapozytywów i autorsko opracowanych powiększeń.

Wystawa ta stanowi część retrospektywnego przeglądu twórczości jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej artystycznej fotografii krajobrazowej. W sposób przekrojowy prezentuje ona dorobek legendarnego fotografika z Kielc, składa się z kilkudziesięciu fotogramów, wykonanych między innymi w konwencji i stylistyce Kieleckiej Szkoły Krajobrazu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Wernisaż wystawy Krajobraz nieobecny odbędzie się już w najbliższy czwartek, 13 lipca o godzinie 16:00 w Dworku Laszczyków w Kielcach (ul. Jana Pawła II 6). Ekspozycję będzie można oglądać do 27 sierpnia. Więcej informacji znajdziecie na stronie mwk.com.pl.

Paweł Pierściński - urodził się 25 maja 1938 roku w Kielcach. Zmarł w maju 2017 rok. Miał 79 lat. Był przede wszystkim fotografem, publicystą, krytykiem i teoretykiem fotografii oraz działaczem społecznym, a także organizatorem ruchu fotograficznego pejzażystów polskich. Twórca i animator Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, czyli kierunku artystycznej fotografii preferującej szerokich i prostych spojrzeń na krajobraz oraz analizę jego struktury. Fotografią zainteresowała się na początku lat 50. XX w. A od 1967 roku wykonywał wolny zawód artysty fotografika. Przez lata był członkiem ZPAF. Autor ponad 250 wystaw indywidualnych, uczestniki ponad 600 prezentacji zbiorowych polskich i międzynarodowych. Laureat licznych medali i nagród. Wydał kilkanaście indywidualnych albumów fotograficznych. Autor wielu tekstów, opracowań krytycznych, recenzji i tekstów do katalogów wystaw. Za twórczość fotograficzną oraz działalność społeczną otrzymał m. in. Krzyż Oficerski i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz honorowe odznaczenia Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej: AFIAP, EFIP i ESFIAP.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Nadchodzi wystawa "World Unseen" - zdjęcia, których możesz dotknąć
Nadchodzi wystawa "World Unseen" - zdjęcia, których możesz dotknąć
Z okazji Międzynarodowego Dnia Druku Canon zaprasza na wyjątkową wystawę, której w grudniu będzie można doświadczyć w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. „World Unseen” to unikalna...
11
Fotoforma Reset - konferencja online dla fotografów i filmowców
Fotoforma Reset - konferencja online dla fotografów i filmowców
Już 7 i 8 listopada Fotoforma zaprasza na jedyną w Polsce konferencję online dla fotografów i filmowców. W programie spotkania z najlepszymi w branży twórcami i specjalistami, a także...
11
…Must see - wystawa Jagody Przybylak w Fundacji Arton
…Must see - wystawa Jagody Przybylak w Fundacji Arton
Fundacja Arton zaprasza na wystawę „…trzeba zobaczyć”, prezentującą materiały z pracowni Jagody Przybylak - zmarłej w zeszłym roku artystki, architektki i pionierki fotografii...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)