„Gmach“ Karola Pałki to fotograficzna podróż do czasów, o których chcemy zapomnieć

Autor: Michał Chrzanowski

13 Kwiecień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Projekt "Czerwony pokój" Karola Pałki - nagrodzony na PDN Photo Annual w Nowym Jorku i pokazywany na festiwalu La Quatrieme Image w Paryżu - zostanie zaprezentowany pod tytułem "Gmach"pod koniec kwietnia w krakowskiej ZPAF Gallery.

Cykl Czerwony pokój jest wizualnym powrotem do czasów, o których większość chciałaby już zapomnieć. Karol Pałka udokumentował wybrane obiekty, będące pozostałościami po komunistycznym reżimie, który lata temu przetoczył się przez Europę.

- Karol Pałka konstruuje tytułowy „Gmach”, by opowiedzieć o władzy i jej trwałości. Daje on schronienie, zapewnia bezpieczeństwo i spokój, ale tylko na moment i na chwilę – widmo upadku czyha przecież tuż za rogiem, tuż za zimnymi i grubymi murami pozornie wielkich idei. Dlatego poczucie stabilności jest tutaj uczuciem złudnym - powiedzieli organizatorzy wystawy.

fot. Karol Pałka

Fotografie przedstawiają wnętrza budynków dyrekcji Huty im. Lenina, słynnego dzieła Socrealizmu, w którym wizyty składali m.in Nikita Chruszczow i Fidel Castro, a także Hotel Polana - zamknięty, rządowy ośrodek wypoczynkowy, który należał do Komunistycznej Partii Czechosłowacji; na zdjęciach znajduję się także polski, międzyzakładowy ośrodek wypoczynkowy z lat 70. XX wieku

Wernisaż wystawy odbędzie się 21 kwietnia, w piątek o godzinie 19:30 w krakowskiej ZPAF Gallery przy ulicy Św. Tomasza 24. Więcej informacji znajdziecie na stronie zpafgallery.pl.

Karol Pałka (ur. 1991) – fotograf, reżyser filmów dokumentalnych, absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz Szkoły Wajdy. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego projekty fotograficzne nagradzane były w najważniejszych konkursach fotograficznych na świecie, m. in. na PDN Photo Annual, International  Photography Awards, Hasselblad Masters Awards, Prix de la Photographie, La Quatrieme Image. 

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły