Późna polskość, czyli jacy jesteśmy naprawdę

Autor: Michał Chrzanowski

3 Marzec 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Jaka jest nasza narodowa tożsamość? Jaki wpływ ma na nas wielowymiarowa rzeczywistość globalna? Na te i inne pytanie poznacie odpowiedź podczas wystawy „Późna polskość“ oraz spotkania z artystami. Wernisaż zaplanowano na koniec marca.

Projekt Późna polskość poświęcony jest formom, jakie przybiera współczesna polska tożsamość. Główną przestrzenią rozważań jest wystawa, na którą składa się ponad setka prac i projektów kilkudziesięciu współczesnych twórców sztuk wizualnych, kina i teatru. Zarysowane w niej wątki rozwijane będą w ramach bogatego programu dyskusji, wykładów i projekcji.

- Do określenia  aktualnej kondycji narodowej tożsamości posłużyliśmy się terminem artysty i eseisty Tomasza Kozaka „późna polskość” – mówią kuratorzy projektu, Ewa Gorządek i Stach Szabłowski. – To polskość poddana ciśnieniu płynnej, późnej nowoczesności, polskość, która od 1989 roku konfrontuje się z wielowymiarową rzeczywistością globalną, polskość, która na własnej skórze doświadcza różne scenariusze modernizacji. To także polskość, która nie do końca mieści się w starych formach, więc przymierza nowe, niepewna jednak, czy będzie w stanie rozpoznać w nich samą siebie - dodają.

fot. Igor Omulecki, “Maria Janion”, 2002, dzięki uprzejmości Artysty

Kluczem do Późnej polskości użytym w projekcie jest kategoria formy. Jakie kształty przybiera dzisiaj doświadczenie polskości? Jaką reprezentację znajduje? Za jakimi obrazami, symbolami, figurami i narracjami się kryje? Odpowiedzi na te pytania kuratorzy projektu szukali  w różnych dziedzinach sztuki, bo to artyści nadają postać zbiorowej wyobraźni, również narodowej. Do udziału zostali zaproszeni twórcy różnych pokoleń. Znaleźli się wśród nich klasycy współczesności - jak Krzysztof Wodiczko czy Krzysztof Bednarski. Są też artyści, którzy, jak Artur Żmijewski, Paweł Althamer, Oskar Dawicki czy Wilhelm Sasnal, po 1989 roku definiowali polską scenę sztuki. Są też artyści, którzy debiutowali w ostatnich latach.

- Polskości będzie można więc przyglądać się z bardzo różnych, indywidualnych perspektyw; dzięki temu zobaczymy złożoność fenomenu narodowej tożsamości, rozważanego jako kwestia polityczna, ale też egzystencjalna, osobista, mitologiczna, a nawet czysto estetyczna - zapewniają organizatorzy.

Wernisaż oraz wydarzenia towarzyszące wystawie zaplanowano odbędą się 31 marca 2017 roku o godzinie 19:00 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (ul. Jazdów 2, Warszawa). Ekspozycję będzie można oglądać do 6 sierpnia bieżącego roku. Więcej informacji znajdziecie na stronie csw.art.pl.

zdjęcie główne: Oskar Dawicki, "To nie jest flaga", 2014, fotografia dzięki uprzejmości galerii Raster, Warszawa. Autor: Oskar Dawicki

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Ruszyła promocja na obiektyw Tamron 90 mm f/2.8 Di III MACRO VXD. Od teraz z mieczem LED PavoTube gratis!
Ruszyła promocja na obiektyw Tamron 90 mm f/2.8 Di III MACRO VXD. Od teraz z mieczem LED PavoTube...
Chcesz kupić obiektyw makro? Wręcz kultowy Tamron 90 mm f/2.8 Di III MACRO VXD jest teraz dostępny w atrakcyjnej promocji. Przy jego zakupie otrzymasz za darmo tubę LED marki Nanlite.
1
Fotografia jest wszędzie - pierwsza w Polsce wystawa o fotografii w całości dla dzieci
Fotografia jest wszędzie - pierwsza w Polsce wystawa o fotografii w całości dla dzieci
Nowa wystawa w Domu Spotkań z Historią wprowadza dzieci i dorosłych w fascynujący świat fotografii i uzmysławia jej wpływ na nasze życie. Ekspozycję będzie można oglądać aż do 7...
4
Wiosna z promocją Cashback od Sony - aparaty i obiektywy nawet 2000 zł taniej
Wiosna z promocją Cashback od Sony - aparaty i obiektywy nawet 2000 zł taniej
Wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się nowa promocja Cashback na sprzęt fotograficzny Sony. Taniej można kupić korpusy Sony Alpha, takie jak α7R IV, czy ZV-1 II, oraz różnorodne obiektywy -...
8