Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
Jaka była Warszawa w latach trzydziestych? Życie codzienne, moda, ówczesna architektura, wnętrza tamtych lat to wszystko można będzie zobaczyć na wystawie, która zostanie otwarta już dzisiaj 18 czerwca 2005 roku na warszawskim podwórku ulicy Chmielnej 21 w Galerii Jabłkowskich.
Otwarciu wystawy towarzyszyć będą występy muzyczne nawiązujące do klimatu Warszawy lat trzydziestych (godz. 12-14). Natomiast o godzinie 12:00 w kawiarni Mercers (Chmielna 21) Jerzy Majewski (autor serii felietonów i książki pod tytułem "Warszawa nieodbudowana") zaprezentuje i omówi szeroki wybór zdjęć przedwojennej Warszawy.
Warszawa początku lat trzydziestych pogrążona była w wielkim kryzysie, który ogarnął świat w 1929 r. i trwać miał przez kilka następnych lat. Miasto w drugiej połowie lat na nowo odzyskiwało pozycję metropolii. Było stolicą życia politycznego, intelektualnego, artystycznego i gospodarczego kraju.(...) Wybrukowano wówczas dziesiątki kilometrów ulic. Rozbudowano system kanalizacji, zakładano parki, bulwary nad Wisłą. Podjęto program rewaloryzacji wielu zabytków, odsłonięto mury staromiejskie, a powstające jak grzyby po deszczu nowe domy w centrum, zgodnie z zaleceniami władz, miały mieć trwałe elewacje z kamienia bądź szlachetnych wypraw tynkowych.
Miasto rozrastało się wszerz. Nowe dzielnice wianuszkiem otoczyły dawne centrum miasta. (...) Tak jak przed pierwszą wojną światową, w domach nie zapominano o miejscu dla gosposi, choć sam styl życia radykalnie się zmienił. Pojawiło się radio, nowoczesne kuchenki gazowe, elektryczne żelazka. Ludzie zachowywali się z większą swobodą, obyczaje uległy rozluźnieniu. Kobiety dawno zrzuciły z siebie gorsety, a w środowiskach inteligenckich zaczynano swobodnie rozmawiać o seksie. (...) Warszawa tętniła życiem dniem i nocą. Kawiarnie, teatry i kabarety były pełne i przeżywały swój "złoty wiek".
Cały ten świat skończył się wraz z wybuchem drugiej wojny światowej. W ciągu zaledwie kilku tygodni runął sen o polskiej mocarstwowości. O Warszawie jako europejskiej metropolii. Błyskawiczna klęska niemal wszystkich zaskoczyła.- fragmenty przedmowy do książki "Warszawa nieodbudwana - lata trzydzieste".
Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Archiwum Dokumentacji Mechanicznej
Wernisaż wystawy Warszawa - lata trzydzieste odbędzie się dzisiaj, w sobotę 18 czerwca 2005 roku o godzinie 12 w warszawskiej Galerii Jabłkowskich (podwórku ulicy Chmielnej 21). Ekspozycja potrwa do 22 lipca 2005 roku.
Organizatorami wystawy jest Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy oraz Stowarzyszenie Przyjaciół DTBJ.