Lars Tunnbjörk - "Kontor/Office/Biuro"

Autor: Tomasz Gutkowski

16 Czerwiec 2005
Artykuł na: 2-3 minuty
FAF 2005. Kolejna wystawa w ramach FotoArtFestival 2005, którą pragniemy polecić to "Biuro" Larsa Tunnbjörka. Jest to część tworzonej od ponad 10 lat trylogii Country/Office/House będącej humorystyczną analizą stosunków społecznych ery powszechnego dobrobytu.

FAF 2005. Kolejna wystawa w ramach FotoArtFestival 2005, którą pragniemy polecić to "Biuro" Larsa Tunnbjörka. Jest to część tworzonej od ponad 10 lat trylogii Country/Office/House będącej humorystyczną analizą stosunków społecznych ery powszechnego dobrobytu.

Lars Tunnbjörk nie jest ostrym krytykiem tych stosunków. Na swoich modeli patrzy niezwykle przyjaźnie - to sami modele i sytuacje, w których ich widzimy sprawiają, że "coś" nas niepokoi. Trudno powiedzieć czy są to surowe biurowe wnętrza, odhumanizowane zachowania czy rażąca sztucznością przestrzeń, w jakiej muszą spędzać większość czasu bohaterowie cyklu. Są to jednak zwykli ludzie, którzy świadomie lub nie biorą udział w budowaniu państwa dobrobytu. Tunnbjörk w przewrotnie wysmakowany sposób unaocznia bezsens tej sytuacji.

Z wpisu katalogowego

Wystawa jest częścią trylogii, która rozpoczęła się książką pt. "Landet utom sig" (1993). Lars Tunbjörk bada tu rzeczywistość naszych czasów: pracę, rozrywkę, życie publiczne, a ostatnio - dom.

Jego praca nie ma odpowiednika w szwedzkiej fotografii. Tunbjörk zbadał i sfotografował społeczeństwo, jakie wyrosło w ciągu ostatnich dwóch dekad. To w ciągu tych lat szwedzkie państwo dobrobytu, mocno zakorzenione w architekturze i tradycji, zostało zwulgaryzowane do poziomu wysoce skomercjalizowanego, wielonarodowego społeczeństwa konsumpcyjnego, gdzie barwa niebieska i zielona flagi narodowej jest już nieczytelna.

Wielu fotografów z pokolenia Tunbjörka zmaga się z podobnymi problemami we własnym kraju (w Anglii, Japonii, Niemczech czy USA). Ale niewielu udało się tak jak Tunbjörkowi połączyć humor z ciepłem przekazu; inteligentną obserwację z elementami apakaliptycznej wizji przyszłości.

U jednych fotografie te będą źródłem czerpania przyjemności, a u innych wywołają krytyczny śmiech. Ale zawsze będą one ważnym dokumentem świata pracy na początku XXI wieku. Niewątpliwie przyszli historycy obejrzą ten dokument ze zdziwieniem, co zauważył Christian Caujolle, francuski krytyk, po obejrzeniu prac Tunbjörka.

Kuratorem i dyrektorem artystycznym wystawy "Kontor/Office/Biuro" jest Greger Ulf Nilssen (Szwecja).

Wystawa prezentowana w ramach FotoArtFestival 2005 w Galerii B&B w Bielsku-Białej

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Skorzystaj z promocji Calibrite - przy zakupie kalibratora Display HL otrzymasz lampę Hobolite Iris gratis
Skorzystaj z promocji Calibrite - przy zakupie kalibratora Display HL otrzymasz lampę Hobolite...
Kolorymetry Display Pro HL i Display Plus HL do kalibracji monitorów objęte zostały atrakcyjną promocją. Przy zakupie jednego z nich otrzymasz gratis lampę Hobolite Iris Standard Kit o wartości...
5
Nadchodzi święto miłośników fotografii i filmowania - EXPOzycja 2025 startuje już 7 marca
Nadchodzi święto miłośników fotografii i filmowania - EXPOzycja 2025 startuje już 7 marca
Foto-Plus zaprasza na siódmą edycję EXPOzycji, największego wydarzenia branży foto-wideo w południowej Polsce. Podczas wydarzenia na uczestników czekają dziesiątki inspirujących...
26
Słowiański przykuc na salonach - tożsamość wschodnioeuropejska na wystawie polskich i węgierskich fotografów w Budapeszcie
Słowiański przykuc na salonach - tożsamość wschodnioeuropejska na wystawie polskich i węgierskich...
Czym jest tożsamość wschodnioeuropejska? Jak postrzegają ją współcześni artyści? Robert Capa Contemporary Photography Center zaprasza do Budapesztu na zbiorową wystawę European...
11