„Zgodnie z umową“ Andrzeja Lachowicza

Autor: Michał Chrzanowski

22 Listopad 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych zaprasza na wystawę prac Andrzeja Lachowicza - jednego z najważniejszych przedstawicieli nurtu konceptualizmu w polskiej fotografii. Wernisaż odbędzie się przyszłą środę w Warszawie.

Andrzej Lachowicz to jedna z najciekawszych postaci środowiska artystów drugiej połowy XX wieku. Był twórcą wszechstronnym - zajmował się malarstwem, grafiką, sztukami audiowizualnymi, filmem, a przede wszystkim fotografią. Ważnym obszarem jego działalności były także rozważania teoretyczne na temat sztuki. Stworzył pojęcie sztuki permanentnej, które rozwijał w ciągu swojej całej działalności artystycznej. Jednak przede wszystkim był badaczem języka wizualnego fotografii.

Wernisaż odbędzie się już 30 listopada 2016 roku o godzinie 18:00 w Studio F-7 (ul. Chełmska 21, Warszawa). Ekspozycję prac Andrzeja Lachowicza będzie można oglądać do końca tego roku. Więcej informacji znajdziecie na facebookowej stronie wydarzenia.

Andrzej Lachowicz urodził się w 1939 roku w Wilnie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) we Wrocławiu w pracowni profesora Stanisława Dawskiego. W 1970 roku razem z żoną Natalią Lach i Zbigniewem Dłubakiem założyli neoawangardową, poszukującą grupę Permafo i galerię o tej samej nazwie. W działalność Permafo wpisana była kontestacja i podważanie zasad obowiązujących wtedy w sztuce, dzięki czemu galeria przez ponad 10 lat istnienia była jednym z najciekawszych miejsc na artystycznej mapie Polski. Andrzej Lachowicz od 1968 roku był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, wielokrotnym członkiem Rady Artystycznej. Ostatnia duża wystawa retrospektywna artysty miała miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie w 2008 roku. W 2009 roku za swoją działalność został uhonorowany Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz prestiżową Nagrodą im. Katarzyny Kobro, którą przyznaje środowisko artystyczne. Andrzej Lachowicz całe swoje życie związał z Wrocławiem, gdzie zmarł po ciężkiej chorobie w 2015 roku. 

 

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj