Taylor Wessing Photographic Portrait Prize 2016 - poznaliśmy laureatów

Autor: Michał Chrzanowski

17 Listopad 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Po raz kolejny jurorzy Taylor Wessing Photographic Portrait Prize wybrali najlepsze fotografie portretowe. Do konkursu napłynęło ponad 4300 zgłoszeń, a spośród nich najlepszym okazało się zdjęcie autorstwa Claudio Rasano, w którego to ręce powędrowała prestiżowa nagroda oraz 15 tys. funtów.

Taylor Wessing Photographic Portrait Prize to prestiżowy konkurs fotograficzny z bogatą tradycją. Pierwsza odsłona została zorganizowana w 1993 roku. Od tamtej pory konkurs cieszy się ogromną popularnością wśród portrecistów. Tylko do tegorocznej edycji nadesłanych zostało ponad 4300 zdjęć przez niespełna 2000 fotografów z 61 krajów świata.

Spośród wszystkich zgłoszeń najlepszą okazała się fotografia pochodząca z cyklu „Similar Uniforms: We Refuse to Compare” autorstwa Caudio Rasano, w którego to ręce powędrowała nagroda Taylor Wessing Photographic Portrait Prize oraz 15 000 funtów. W swoim projekcie Szwajcarski fotograf skupił się na „zachowaniu odrębności i indywidualności w kontekście szkolnych mundurków”.

 „To typowe dla dzieci, że buntują się przeciwko jakimkolwiek uniformom – zwłaszcza w momencie, w którym wchodzą w niezręczny i trudny wiek charakteryzujący się jednoczesną potrzebą dopasowania się i wyróżniania się na tle innych. Niektórzy eksperci mówią wprost, że szkolne mundurki tłumią indywidualność i różnorodność” – powiedział laureat tegorocznej nagrody, Claudio Rasano.

fot. Claudio Rasano, laureat Taylor Wessing Photographic Portrait Prize 2016

„Pragnę pogratulować Claudio Rasano za jego zwycięski portret ucznia, który wykonał na początku tego roku w jednej ze szkół Johannesburga. Niemniej jednak jakość jak i różnorodność zdjęć tegorocznych finalistów są świadectwem ogromnej pracy wykonanej przez międzynarodowych fotografów. Każdy biorący udział w konkursie przyczynił się do debaty i ewolucji współczesnej fotografii portretowej” – skomentował dyrektor National Portrait Gallery, Dr Nicholas Cullinan.

Nagroda za drugie miejsce została przyznana Joni Sternbach, która wykonała wielkoformatowy portret pary surferów. Trzecie miejsce zajęło zdjęcie dziewczynek autorstwa Kovi Konowiecki. Fotografia jest częścią projektu ukazującego ortodoksyjnych Żydów z całego świata. Z kolei wyróżnienie John Kobal New Work Award powędrowało w ręce Josha Redmana.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Zwycięskie prace danej edycji konkursu składają się na wyjątkową wystawę prezentowaną w londyńskiej National Portrait Gallery. Jak podkreśla dyrektor Galerii, Dr Nicholas Cullinan ”coroczna ekspozycja to niejako portret współczesnego świata." Ekspozycja prezentująca zdjęcia laureatów, jak również prace wszystkich finalistów potrwa do 26 lutego 2017 roku. Wstęp jest płatny i wynosi sześć funtów. Więcej informacji o konkursie i wystawie możecie znaleźć na stronie www.npg.org.uk.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj