Jindřich Štreit i jego (nie)znane fotografie

Autor: Michał Chrzanowski

10 Listopad 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Wystawa „(Nie)znane Fotografie 1978-1989“ została przygotowywana z okazji 70. urodzin Jindřicha Štreita - najważniejszego czeskiego fotografa. Człowieka, który poświęcił swoje życie zawodowe dokumentacji życia kraju w czasach schyłkowego komunizmu.

Jindřich Štreit to jeden z bardziej cenionych czeskich fotografów. Od 1970 roku rozwija swój cykl dokumentalnych fotografii środowiska wiejskiego. Prace Štreita były prezentowane na kilkuset wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Zaś liczne fotografie zostały zawarte w zbiorach wielu wybitnych instytucji międzynarodowych. Teraz dorobek fotograficzny Štreita został wystawiony w Galerii Katowice.

Ekspozycja (Nie)znane Fotografie 1978-1989 to fotografie, które powstały w Sudetach i dosadnie opisują życie zaniedbanego morawskiego pogranicza. Ze względu na złożoność tematu wystawa została opracowana we współpracy ze specjalistami z Muzeum Sztuki w Ołomuńcu oraz Instytutu Twórczej Fotografii na Wydziale Filozofia i Nauki na Uniwersytecie Śląskim w Opawie.

Wystawa „(Nie)znane Fotografie 1978-1989“ jest już otwarta dla widzów. Prace Jindřicha Štreita można oglądać w Galerii Katowice (ul. Św. Jana 10) w każdą środę, czwartek i piątek w godzinach od 17.00 do 20.00. Ekspozycja będzie czynna do 30 listopada 2016 roku. Więcej informacji możecie znaleźć na stronie www.zpaf.katowice.pl.

Jindřich Štreit (ur. 1946, Vsetíně) od 1990 roku pełni funkcję nauczyciela i a od 1999 roku profesora w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiej w Opawie. Wydał kilkadziesiąt książek fotografii dokumentalnej, w tym Vesnice je svět ( "Wieś jest globalnym światem"), 1993; Lide olomouckého okresu ( "Ludzie z regionu Ołomuńca "), 1995; Cesta ke Svobode ( "Droga do wolności"), 1999; Brána naděje ( "Brama nadziei"), 2000; Tak Daleko, tak blízko ( "Tak daleko, tak blisko"), 2005; i Vítkovice 2008. Miał ponad 1100 pokazów, a także setki razy był kuratorem wystaw.

Jego prace znajdują się w wielu znaczących kolekcjach, w tym w Morawskiej Galerii w Brnie, Muzeum Sztuki Użytkowej w Pradze, Muzeum Sztuki w Ołomuńcu, Słowackiej Galerii Narodowej w Bratysławie, Muzeum Ludwig w Kolonii, Muzeum Wiktorii i Alberta w Londyn, Międzynarodowe Centrum Fotografii i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, National Gallery of art w Waszyngtonie i Tokio Metropolitan Museum of Photography.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj