Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Dziś poznaliśmy wyniki konkursu „Zoom na archiwum!“. Jego zwycięzcą został Jacek Piotrowski, w którego ręce powędruje zaawansowany serwer plików NAS ufundowany przez firmę Synology.
Zoom na archiwum! to konkurs, którego celem było zachęcenie jego uczestników do przejrzenia i uporządkowania fotograficznego archiwum oraz do nadania starszym fotografiom zupełnie nowego znaczenia. Do konkursu można było przesłać maksymalnie trzy projekty o dowolnej formie i tematyce. Wśród zgłoszeń dominowały kolaże, jak również grafiki, których podstawą były archiwalne obrazy.
Laureatem konkursu oraz głównej nagrody w postaci zaawansowanego serwera plików NAS Synology DiskStation DS216+ został Jacek Piotrowski, który zgłosił trzy cykle „Dorastanie“, „Muzyka“ i „Auta“. Jego fotografie, zebrane w formie projektu albumów, przedstawiają różne sfery życia w okresie polskiej transformacji ustrojowej.
Dokumentalne i monochromatyczne zdjęcia niemal od razu przykuły naszą uwagę. Każdy z przesłanych projektów to niejako wehikuł czasu, który zabiera nas w podróż po dawnej Polsce. Z pozoru odrębnie tematyczne prace składają się na pełny obraz przedstawiający społeczeństwo oraz ducha minionej epoki - czytamy w werdykcie jury, w którego skład wchodzili przedstawiciele firmy Synology oraz redaktorzy fotopolis.pl i Digital Camera Polska.
Zobacz projekt „Dorastanie“ autorstwa Jacka Piotrowskiego
Koledzy, dziewczyny, muzyka, szkoła, rodzina, demonstracje, studia, punkrockowe koncerty i nadmorskie widoki. Trójmiasto 1985-93. Zafascynowany fotografią szukałem ujęć wokoło siebie. „Dorastanie“ to pokazanie życia z dnia na dzień, z roku na rok, którego doświadczałem i które obserwowałem. To zwiastun kolejnych projektów, w których wracam do czasów, kiedy nie byłem zawodowcem. Zaczątek bloga, który będzie dział się ćwierć wieku temu w pulsującym Trójmieście widzianym okiem licealisty, studenta chcącego stać się fotografem.
Zobacz projekt „Muzyka“ autorstwa Jacka Piotrowskiego
Trójmiejska Scena Alternatywna - 1985-93. Próba oddania atmosfery tamtych czasów. Koncertów, będących wentylem emocji, ale i zarzewiem wielu towarzyszących im działań artystycznych i społecznych. Wydobyte niedawno z mojego archiwum zdjęcia pokazują ewolucje od koncertów w małych domach kultury, aż po plenerowy festiwal w Żarnowcu. Fotografowałem koncerty i robiłem sesje zespołom, a potem okładki płyt. Wątek muzyczny to część projektu osobistego bloga, pokazującego Trójmiasto z lat 1985-93 moim studencko fotoamatorskim okiem.
Zobacz projekt „Auta“ autorstwa Jacka Piotrowskiego
Auta to przedmioty. Teraz moim zdaniem są nimi bardziej niż w 1989/90 roku, kiedy powstała większość z tych zdjęć. Zmienił się stosunek do przedmiotu, zmieniły się też auta. Kiedyś często bywały niemal członkami rodzin. Ponad ćwierć wieku temu szukałem w autach klimatu dawniejszego PRL - Garbate Warszawy, Lubliny, Syrenki ciągle w dobrym stanie mimo wieku. Teraz opisuje przy ich pomocy czas około transformacji. Auta to także wątek mojego przyszłego szerszego projektu subiektywnie opisującego przełom lat 80/90, w formie blogowo-sieciowej.
Jurorzy postanowili wręczyć także dwa wyróżnienia. Pierwsze z nich trafiło w ręce Piotra Januszkiewicza, który otrzyma roczną prenumeratę Digital Camera Polska. Z mojego archiwum wybrałem te chwile najbliższe mojemu sercu. Ostatnie chwile spędzone z Babcią - czytamy w opisie nadesłanego filmu.
Z kolei drugie wyróżnienie oraz półroczna prenumerata Digital Camera Polska zostały przyznane Piotrowi Jagielnikowi za graficzny obraz „Kiedyś i Dziś - połączyć historię z teraźniejszością“. Fotomontaż prezentuje ulicę Chrobrego w Gorzowie i Hindenburdstrasse w Ladsbergu.
Konkurs Zoom na archiwum! został zorganizowany wspólnie z firmą Synology.