Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Przypominają o młodzieńczych latach i przenoszą w czasie – tak w kilku słowach można opisać zdjęcia Wiesława Zielińskiego. Wernisaż "Dzieciaki. Fotografie 1960-69" odbędzie się już w najbliższy poniedziałek w Warszawie.
Związek Polskich Artystów Fotografików zaprasza na wernisaż wystawy "Dzieciaki. Fotografie 1960-69" autorstwa cienionego polskiego fotografa Wiesława Zielińskiego. Wyznacznikiem jego twórczości jest starannie zgłębiona natura dziecka. W swoich pracach w umiejętny sposób zamyka to, co najbardziej charakterystyczne dla okresu dzieciństwa: radość, smutek, marzenia, relacje z rówieśnikami, czy też środowisko, w którym żyje i spędza swój czas.
Moim cichym pragnieniem jest, by sytuacje przedstawione na fotografiach rozbudziły u oglądających, ich własne wspomnienia. By wywołały uśmiech, ale też skłoniły do refleksji – mówi Wiesław Zieliński.
Chcąc określić, kiedy dziecko stało się głównym tematem mej twórczości, muszę cofnąć się do wczesnych lat 60-tych XX w., czyli do początków mojej fotograficznej pasji. Miałem naprawdę sporo szczęścia, że poznałem niezwykłego artystę fotografika śp. Witolda Dederkę. Kiedyś pokazałem mu kilkanaście swoich fotografii. Wśród nich były także zdjęcia przedstawiające dzieci. I to właśnie na nie, Witold zwrócił szczególną uwagę. Zostaniesz „dzieciorobem”, powiedział. Jego słowa okazały się wkrótce prorocze – opowiada o swoich początkach.
Wernisaż odbędzie się już w najbliższy poniedziałek, 30 maja 2016 roku o godzinie 18:00 w Starej Galerii ZPAF (plac Zamkowy 8, Warszawa). W ramach wydarzenia, o godzinie 19:00, odbędzie się także koncert fortepianowy. Wystawę prac Wiesława Zielińskiego będzie można oglądać do 24 czerwca bieżącego roku. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.zpaf.pl.
Wiesław Zieliński – członek ZPAF od roku 1966. Urodzony w 1935 w Warszawie. Fotografią, jako dziedziną sztuki zajmuje się od końca lat 50-tych ubiegłego wieku. Był członkiem studenckiej grupy fotograficznej STODOŁA-60, uczestnicząc we wspólnych wystawach w kraju i za granicą, wielokrotnie otrzymując nagrody, medale i wyróżnienia. Od roku 1991 jest członkiem międzynarodowej grupy fotograficznej CIRCLE-24. W ramach działalności artystycznej tej grupy brał udział w wystawach w Anglii, Holandii, Dani, Japonii i innych krajach. Wiesław Mariusz Zieliński był zaproszony do udziału w wystawie w Belgii pt. „12 czołowych fotografów”. Jest autorem albumu fotograficznego pt. „Pozostał tylko popiół” o obozie Auschwitz-Birkenau oraz współautorem zdjęć do albumu „Auschwitz w rzeźbie”, poza tym wiele jego fotografii publikowanych było w różnego rodzaju albumach np. „Wenus Polska”, „Akt”, „Antologia Fotografii Polskiej”, „Mistrzowie Polskiego Pejzażu”, „Nasza Pamięć”, „Dwory i Dworki”, „Niezwykłe Miejsca w Polsce” a także w polskich i zagranicznych periodykach związanych z fotografią.