Współczesny przegląd fotograficznych technik alternatywnych i archaicznych

Autor: Michał Chrzanowski

9 Maj 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się, jak mogą wyglądać prace utworzone za pomocą XIX-wiecznych receptur fotograficznych, to powinna zainteresować was wystawa prac wykonanych tradycyjnymi metodami z pogranicza grafiki warsztatowej i fotografii.

fot. Greg Ostrowski

Współczesny przegląd fotograficznych technik alternatywnych i archaicznych to wystawa, która prezentuje serię oryginalnych i unikatowych prac zarówno polskich, jak i zagranicznych fotografów. Wszystkie dzieła zostały wykonane według XIX-wiecznych receptur fotograficznych, dzięki czemu ekspozycja, oprócz walorów artystycznych, posiada niewątpliwy walor edukacyjny.

”Po pierwsze - walor historyczny, który nawiązuje wprost do spuścizny polskich i zagranicznych fotografików XIX i początków XX wieku, a po drugie - walor poznawczy w zakresie odkrywania na nowo, kontynuowania i zachowania dawnych, tradycyjnych metod fotograficznych, polegających na własnoręcznym tworzeniu unikatowych, niepowtarzalnych dzieł na granicy grafiki warsztatowej i fotografii” - powiedzieli organizatorzy wystawy.

fot. Robert Pawłowski

Wśród ekspozycji znajdują się zarówno obrazy fotograficzne, będące swego rodzaju kontynuacją dawnego nurtu w sztuce fotograficznej, zwanego piktorializmem, jak i prace ukazujące nowatorskie podejście do fotografii artystycznej.

”Zaprezentowane prace wykonane są w technikach alternatywnych w stosunku do powszechnych dzisiaj wydruków z drukarek atramentowych i ploterów, a są to między innymi takie techniki dawne, jak mokry kolodion, guma dwuchromianowa, palladium, ortone, cyjanotypia, brąz Vandyke, kalitypia, światłodruk, heliografia, diaguma, a także technika olejowa, bromolejowa i litowa oraz klasyczna technika srebrowa. Wspólną cechą wszystkich wymienionych technik jest konieczność użycia do kopiowania z użyciem światła słonecznego stosunkowo dużego formatu negatywów czarno-białych” - dodali organizatorzy.

fot. Massimo Attardi

Otwarcie wystawy z udziałem jej kuratorów Łukasza Gietka i Grega Ostrowskiego odbędzie się w czwartek, 12 maja 2016 roku o godzinie 18:00 w Dolnośląskim Centrum Fotografii “Domek Romański” (pl. bpa Nankiera 8, Wrocław). Ekspozycję będzie można oglądać do 4 czerwca bieżącego roku. Wstęp na wystawę jest wolny. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.okis.pl.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
„Wewnętrze” - Marta Zgierska i refleksje na temat domu w Galerii Centrala
„Wewnętrze” - Marta Zgierska i refleksje na temat domu w Galerii Centrala
Poznańska Galeria Centralna zaprasza na nową wystawę Marty Zgierskiej. Tytułowe „Wewnętrze” to zachęcenie do refleksji nad tematem i ideą domu. Wernisaż już w sobotę o godz. 18.00.
5
Spotkanie z Jackiem Boneckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Jackiem Boneckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na kolejne bezpłatne spotkanie z cyklu „Decydujący moment”. Tym razem gościem będzie operator, dziennikarz, fotograf sportowy i komercyjny Jacek Bonecki. Start 19...
2
Fotofestiwal 2025 ogłasza nabór do Programu Otwartego - pokaż swój projekt na festiwalu w Łodzi
Fotofestiwal 2025 ogłasza nabór do Programu Otwartego - pokaż swój projekt na festiwalu w Łodzi
Wystartował Fotofestiwal Open Call, czyli nabór do Programu Otwartego, prezentowanego co roku w ramach czerwcowego festiwalu. Swoje projekty fotograficzne możecie zgłaszać do 24...
11