Wydarzenia
Odkrywając światłość - prawdziwa Ameryka Marka Steinmetza na wystawie w Pałacu Schoena
Od wtorku 26 kwietnia w Galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego będzie można oglądać wystawę fotografii Bartosza Pietrzaka. Ekspozycja zatytułowana "Linda Winsh Aresztowana" nawiązuje do sprawy Czeszki Lindy Winsh, uczestniczki strajku łódzkich studentów w 1981, która mimo zapewnień o nietykalności została deportowana do Czechosłowacji.
Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek 26 kwietnia 2005 o godzinie 18.30 w Galerii ŁTF przy ulicy Piotrkowskiej 102. Zdjęcia będzie można oglądać do 9 maja.
Więcej szczegółów w zamieszczonej poniżej informacji prasowej organizatorów.
"Linda Winsh Aresztowana" - wystawa fotografii Bartosza Pietrzaka w Galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego.
Nadchodząca wystawa w Galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego przy Piotrkowskiej 102, która eksponowana będzie od 26 kwietnia do 9 maja 2005, bierze swój początek jeszcze z czasów "Solidarności". Jej tytuł, "Linda Winsh Aresztowana", nawiązuje do plakatu protestacyjnego autorstwa Wojciecha Hempla, rozklejonego na murach Łodzi zimą 1981 roku, w obronie młodej Czeszki Lindy Winsh, aktywnej uczestniczki łódzkiego strajku studentów. Po zakończeniu strajku, pomimo zapewnień władz o nietykalności jego uczestników, Linda Winsh została zatrzymana i deportowana do Czechosłowacji, gdzie spotkał ją szereg dotkliwych represji. Plakat ze zdjęciem studentki, domagający się jej uwolnienia był zaciekle zrywany, wręcz zdrapywany przez Służbę Bezpieczeństwa, wyraźnie świadomą siły jego sugestywności i oddziaływania na ówczesnych mieszkańców miasta.
Łódzki fotograf, Bartosz Pietrzak, w kilkudziesięciu fotografiach zdokumentował "życie" tego plakatu. "W owym czasie na murach miast walczyły ze sobą plakaty strony solidarnościowej i rządowej: na tych pierwszych były informacje o strajkach oraz żądania uwolnienia więźniow politycznych, zaprzestania represji i ograniczenia cenzury, te drugie przekonywały, że nakazem chwili jest "praca, ład i porządek" oraz "walka z anarchią" - pisze w katalogu wystawy Paweł Spodenkiewicz, wówczas, jeden z inicjatorów studenckiego strajku i jego uczestnik, a dziś znany łódzki dziennikarz. Fotografie Pietrzaka zostały najpierw wydane w postaci bibliofilskiego tomiku, a obecnie część z nich eksponowana będzie w Salonie Towarzystwa.
Autor prac, w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych członek opozycji demokratycznej i "Solidarności", a także redaktor niezależnego pisma literackiego Puls, mieszka obecnie w Stanach Zjednoczonych, dokąd wyemigrował w 1982 roku po uwolnieniu go z internowania. W czerwcu ubiegłego roku, Towarzystwo gościło jego indywidualną wystawę składającą się z 25 zarówno nowych, jak i wcześniejszych prac, głównie portretów i poetyckich fotomontaży.
Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek 26 kwietnia 2005 o godz. 18.30 w Galerii ŁTF, ul. Piotrkowska 102. Zapraszamy.