Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
W dniach 11-15 maja 2005 w Łodzi niepodzielnie królować będzie fotografia. Fundacja Edukacji Wizualnej zaprasza na IV edycję Międzynarodowego Festiwalu Fotografii. W programie znalazło się ponad 40 wystaw, a także wykłady, warsztaty, pokazy slajdów i projekcje filmów. Fotopolis jest jednym z patronów imprezy. Prezentujemy pierwszą zapowiedź tego wydarzenia wraz z opisem i pełnym programem.
Ściągnij obszerny opis Fotofestiwalu 2005 (kliknij tutaj, .doc, 0.1MB)
Ściągnij pełny program Fotofestiwalu 2005 (kliknij tutaj, .doc, 0.5MB)
Informacja organizatorów
Już po raz czwarty Fundacja Edukacji Wizualnej zaprasza do Łodzi na święto fotografii. Jak co roku Międzynarodowy Festiwal Fotografii gromadzi artystów, krytyków, teoretyków i najwyższe, międzynarodowe autorytety. Corocznie przyciąga widownię z całej Europy.
W dniach 11-15 maja 2005 na terenie Muzeum Artystów, przy ulicy Tymienieckiego 3 oraz w galeriach całej Łodzi zostanie przedstawionych ponad 40 wystaw fotograficznych z całego świata. Aby otworzyć się na inne państwa i wciąż rozwijać formułę Fotofestiwalu, organizatorzy podjęli współpracę z największymi festiwalami fotografii w Europie. Dzięki temu w programie głównym, oprócz wystaw z Polski, znajdą się ekspozycje fotografii francuskiej, fińskiej, czeskiej, słowackiej oraz amerykańskiej. Celem tych prezentacji jest dać, z konieczności fragmentaryczny, obraz fotografii poszczególnych państw, przedstawić zjawiska charakterystyczne dla sztuki danego kraju, jak i ważne dla rozwoju światowej fotografii. Stąd, obok klasyków, takich jak: Andre Kertesz, Miloš Dohnány, Jerzy Lewczyński, czy Grupa Zero 61, będzie można także zapoznać się z najnowszymi dokonaniami współczesnej fotografii. W Łodzi pokażą swoje prace min.: Chris Niedenthal z Polski, grupa "BABIS" ze Słowacji, Matt Siber z USA, Dolores Marat z Francji.
W tym roku po raz kolejny organizatorzy zaprosili artystów z całego świata do nadsyłania swoich propozycji w ramach "Programu otwartego". Spośród ponad stu projektów indywidualnych i grupowych, wybrano dwanaście - głównie młodych artystów, między innymi z Węgier, Turcji i Francji. Osiągnięcia młodych twórców będzie można zobaczyć także w ramach "Fabryki Fotografii? - szerokiej prezentacji szkół fotograficznych z całego świata.
Pokazom zdjęć będą towarzyszyć wykłady ukazujące fotografię w perspektywie socjologicznej i prezentujące najważniejsze osiągnięcia artystów z krajów, które gościć będą na Fotofestiwalu. Jak co roku pogram wystaw wzbogacą także warsztaty, pokazy slajdów oraz projekcje filmów fabularnych i dokumentalnych.
Fotofestiwal corocznie gromadzi widownię z całej Europy. O wzrastającym prestiżu Fotofestiwalu świadczy także zaangażowanie, nie tylko łódzkich, instytucji kulturalnych oraz ambasad. Wszystko to udowadnia, że Fotofestiwal staje się ważnym zjawiskiem międzynarodowym