Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Muzeum Historii Fotografii w Krakowie zaprasza od 9 kwietnia na okolicznościową ekspozycję, na której zaprezentowane zostaną zdjęcia z dwóch cykli "Biały marsz" i "Papieski Kraków". Ten pierwszy dotyczy słynnego wydarzenia sprzed 24 lat. Drugi opowiada o związkach papieża z królewskim miastem.
Informacja organizatorów
Wyruszy BIAŁY MARSZ - ta biel jest naszym krzykiem, naszym protestem przeciw zalewajacej świat ciemności...
Po zamachu na życie Ojca Świętego Jan Pawła II - 13 maja 1981 roku na Placu Św. Piotra w Rzymie - studenci Krakowa jako wyraz protestu przeciwko złu na świecie, odwołali Juwenalia i zorganizowali w Krakowie, w duchowej jedności z Ojcem Świętym "Biały Marsz". Przeszedł on 17 maja 1981 roku z Krakowskich Błoń (miejsca Mszy Świętej odprawionej przez Jana Pawła II w czasie I Pielgrzymki do Ojczyzny) do Rynku Głównego, gdzie Metropolita Krakowski K. Kardynał Franciszek Macharski odprawił Mszę Świętą. Kilkaset tysięcy studentów, młodzieży i mieszkańców Krakowa modliło się w intencji cierpiącego Ojca Świętego a także umierającego w Warszawie Prymasa Polski Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Muzeum Historii Fotografii w Krakowie przygotowało wystawę fotograficzną poświęconą wydarzeniom z tamtych lat. Spośród blisko 1000 zdjęć wybrano około sto, które prezentowane były w witrynach lokali znajdujących się wokół Rynku oraz w Sukiennicach. W skład wystawy wchodzą zdjęcia wykonane przez osoby profesjonalnie zajmujące się fotografowaniem jak również samych uczestników Marszu i mieszkańców Krakowa. W Kruchcie Bazyliki Mariackiej prezentowano dokumenty z tamtego okresu.
Celem wystawy jest przypomnienie wydarzenia, które mogło mieć miejsce jedynie w naszym mieście. Dajemy kolejny raz wyraz wdzięczności oraz radości za ocalenie życia naszego umiłowanego Ojca Świętego.
Maciej Beiersdorf - Dyrektor Muzeum Historii Fotografii
Andrzej Bac - współorganizator Białego Marszu
Papieski Kraków - fotograficzny fryz o Krakowie i jego pierwszym Obywatelu Papieżu-Polaku
Wystawa "Papieski Kraków", fotograficzna opowieść o mieście i jego pierwszym Obywatelu, to galeria zdjęć Krakowa z znacznej części XX w., pośród nich fotografie Jego: Karola Wojtyły. Chłopaka z Wadowic, który przyjechał do podwawelskiego grodu na studia. Tu, będąc krakowskim żakiem i aktorem Teatru Rapsodycznego, a także robotnikiem w Solvayu, klerykiem w seminarium, a później księdzem w parafii św. Floriana, biskupem i w końcu kardynałem, włodarzem metropolii św. Stanisława, przygotowywał się do tego co stało się w Watykanie na Konklawe, które 16 października 1978 r. wyniosło Go na papieski tron.
Śladami Papieża Jana Pawła II podążają autorzy ekspozycji, pokazują Kraków takim, jakim On widział to miasto. Odnajdują i pokazują, przy pomocy fotografii, te miejsca i wydarzenia, które tak mocno Go ukształtowały, starają się zaprezentować to, co Kraków dał przyszłemu następcy św. Piotra. Autorzy wychodzą poza tę symboliczną datę, 16 października 1978 r., ciągną swój fresk dalej i pokazują również, co miasto dostało od Niego już w czasach pontyfikatu, w dniach licznych pielgrzymek do Krakowa, jak Jego myśli i słowa zmieniały Kraków i krakowian. Oglądając ten fotograficzny fryz z kilkuset fotografiami widzimy, jak Karol Wojtyła wrastał w Kraków i jak z czasem coraz bardziej sam zaczął kształtować miasto, wpływać na jego oblicze.
Muzeum Historii Fotografii
30-045 Kraków
ul. Józefitów 16
tel: (48) (12) 634-59-3
Wystawa czynna od 9 kwietnia do 22 maja 2005