Aleksandras Macijauskas w dwóch odsłonach

Autor: Marta Majewska

31 Styczeń 2005
Artykuł na: 4-5 minut
W poniedziałek, 31 stycznia w warszawskiej Starej Galerii ZPAF odbędzie się wernisaż dwóch wystaw fotografii, które łączy nazwisko Aleksandrasa Macijauskasa. Autor jest uważany za jednego z twórców litewskiej szkoły fotografii, którą charakteryzuje niezachwiany szacunek dla realiów.

W poniedziałek, 31 stycznia w warszawskiej Starej Galerii ZPAF odbędzie się wernisaż dwóch wystaw fotografii Aleksandrasa Macijauskasa. Autor jest uważany za jednego z twórców litewskiej szkoły fotografii, którą charakteryzuje niezachwiany szacunek dla realiów.

fot. Aleksandras Macijauskas

Aleksandras Macijauskas urodził się 16 maja 1938 roku w Kownie na Litwie. Tam też, w 1964 roku, rozpoczął przygodę z fotografią w miejskim klubie fotograficznym. W latach 1967-1973 pracował jako foto-korespondent w gazecie Vakarines naujienos. Przy okazji pracy w redakcji tworzy cykl Jarmarki dokumentując prowincjonalną rzeczywistość Litwy. W 1971 roku został członkiem Litewskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, zaś rok wcześniej - członkiem Litewskiego Związku Fotografików. Od 1978 roku posiada tytuł Artiste FIAP, a od 1994 Excellence FIAP. Prace swoje eksponował na bardzo wielu wystawach zbiorowych i ponad 50 indywidualnych, między innymi w Polsce (Stara Galeria ZPAF 1976), Francji, Rosji, USA, Japonii, Finlandii, Belgii, Czechosłowacji, Anglii, Ukrainie, Bułgarii, Jugosławii na Węgrzech i w Niemczech.

fot. Aleksandras Macijauskas

Dociekliwość, penetracja psychiki ludzkiej, mechanizmów życia i otaczającego świata dominują w jego twórczości. - pisze kurator wystawy - Macijauskas nie jest sentymentalny, jest przede wszystkim bardzo rzeczowy. Stworzone przez niego cykle fotograficzne - szczególnie te powstałe w okresie Związku Radzieckiego - perfekcyjnie oddają atmosferę tamtych lat.

Podajemy fragmenty informacji organizatorów:

Najbardziej znane cykle:
Demonstracje (1965-1985), Jarmarki Litewskie (1969-1987), Kliniki Weterynaryjne (1977-1994), Pamięć (1980-), Litewskie wesela (1970-), Umierające drzewa (1984?), Lato (1974-1984), Fotoanegdoty (1985-).

Najbardziej znane publikacje:
My Lithuania, London: Thames and Hudson, 1991; Kaimo turgus, Vilnius: Mintis, 1992;
Gyventi, Kaunas: Kauno meno fondas, 1997; The Avant-Garde Document: Photographs
by Aleksandras Macijauskas, exhibition catalogue, New Mexico, USA, 2001;
Aleksandras Macijauskas. Fotografiju rinktine/selected photographs, Vilnius: Vaga, 2003.

Zdjęcia Macijauskasa znajdują się w kolekcjach:
;

San Francisco Museum of Modern Art, San Fransisco, USA;

University of New Mexico, Albuquerque, USA;

Canon Photo Gallery, Amsterdam, Holandia;

Bibliotheque Nationale oraz Musee Francais de la Photographie, Paryż, Francja;

Musee Reattu, Arles, Francja;

Musee d'Art et d'Historie, Fribourg, Szwajcaria;

Lithuanian Union of Art Photographers oraz Lithuanian Art Museum, Wilno, Litwa;

International Center of Photography, New York, USA.]

Wernisaż ekspozycji odbędzie się w poniedziałek, 31 stycznia o godzinie 18.00 w Starej Galerii ZPAF w Warszawie (Plac Zamkowy 8). Wystawa Fotografie w Starej Galerii ZPAF czynna będzie do 17 lutego 2005 roku codziennie w godzinach 11.00-18.00. Ekspozycję Fotoanegdoty w Małej Galerii ZPAF-CSW będzie można oglądać do 26 lutego 2005 roku, od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00-18.00.

Czytaj także:

Fotografie Remigijusa Treigysa w Galerii pf czytaj...

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj