Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
MFK 2004. Otwarta w galerii ZPAP w Sukiennicach wystawa, to jedyna ekspozycja w ramach Miesiąca Fotografii, w której obok tytułu nie ma nazwiska autora. Są to świetnie wykonane reprodukcje zdjęć z Portugalii pochodzące z albumu znalezionego w przepastnych zbiorach MHF w Krakowie.
Fotografie wybrane zostały z pamiątkowego albumu z podróży po Afryce Północnej, Hiszpanii i Portugalii, która odbyła się w latach 1887-1888. Nie znamy nazwiska tajemniczego mężczyzny przemierzającego z aparatem te kraje i pojawiającego się na niektórych zdjęciach. Zapewne jest autorem przynajmniej części z wklejonych do albumu widoków miast i krajobrazów. Album liczy niemal czterysta fotografii, wykonanych w technice albuminowej, z których na wystawę wybrano niemal trzydzieści ukazujących Portugalię. Przedstawiają głównie architekturę Lizbony oraz krajobrazy wysp Madery i Porto Santo. Na wystawie zobaczyć można między innymi bardzo interesującą panoramę Lizbony wraz z zatoką i portem, dom Kolumba na Porto Santo i zjazd na saniach z góry Monte na Maderze, będący od przeszło stu lat atrakcją turystyczną.
Zdjęcia są klasycznym przykładem XIX-wiecznej fotografii plenerowej, której charakterystycznymi cechami, zrodzonymi pod wpływem romantycznej estetyki i technicznych uwarunkowań, są senna aura i bezruch. Oglądanie tych obrazów z przeszłości to swoista podróż w czasie i przestrzeni oraz w materii samej fotografii, jej historii i estetyce.
Fotografie skopiowano z albumu CÔTES D'AFRIQUE, MADERE, CANARIES, PORTUGAL, ESPAGNE, który znajduje się w zbiorach Muzeum Historii Fotografii w Krakowie
Kopie wykonał Wojciech Staszkiewicz - Pracownia Fotograficzna MHF
Wystawa organizowana w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie
-------
Portugalia
XIX-wieczne podróże
Galeria ZPAP w Sukiennicach, Rynek Główny 1/3
27 października - 8 listopada