Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
W Galerii "Ra" w Kijowie trwa wystawa fotografii młodych artystów z Polski i Ukrainy, którzy latem spotkali się na wspólnym plenerze Bachczysaraj 2004. Próba skonfrontowania różnych spojrzeń na ten niezwykle bogaty kulturowo region została wpisana do programu Polskiego Roku na Ukrainie.
Ukraina z oczywistych względów pozostaje w obrębie zainteresowania naszych polityków. Jesteśmy w przededniu wyborów, które podobno zdecydują o tym jaki będzie kierunek rozwoju naszego wielkiego sąsiada - prorosyjski lub proeuropejski. W tym jednym wydarzeniu ogniskują się najbardziej charakterystyczne dla Ukrainy zjawiska - zmieszanie kultur, poglądów i możliwości.
Krym na zdjęciach uczestników polsko-ukraińskiego pleneru fotograficznego jest właśnie taki. Momentami przypomina kraj śródziemnomorski, a czasem zapadłą radziecką prowincję na dalekim wschodzie, wpływy kultur pochodzenia muzułmańskiego mieszają się z prawosławiem, tradycja jest częścią codzienności, a pozornie zajęci swoimi sprawami ludzie są nadzwyczaj serdeczni i otwarci. Od uczestników całego przedsięwzięcia wiemy z jak fantastycznym przyjęciem się spotkali i jak duże zainteresowanie wzbudziła odbywająca się w Kijowie wystawa.
Opiekunem akcji był Aleksander Gladiełow, uznawany za jednego z najlepszych współczesnych twórców ukraińskich. Stronę polską reprezentowali znakomici fotograficy młodego pokolenia: Rafał Grzejszczyk, Przemysław Pokrycki, Agata Pietroń i Wojtek Radwański. Uczestnicy pochodzący z Ukrainy to Kostiantin Czierniczkin, Iwan Czierniczkin, Miła Tieszajewa oraz Giennadij Minczienko.
Ekspozycja w kijowskiej Galerii "Ra" czynna będzie do 21 października. Potem pokazywana będzie prawdopodobnie we Lwowie, a następnie trafi do warszawskiej Galerii Luksfera (co nie jest jeszcze potwierdzone).