"Atlas" Gerharda Richtera w CSW

Autor: Łukasz Kacperczyk

13 Wrzesień 2004
Artykuł na: 4-5 minut
Już w czwartek w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej zostaną otwarte dwie wystawy Gerharda Richtera, jednego z najciekawszych artystów tworzących współcześnie. Obejrzymy słynny już "Atlas" i mini-retrospektywę twórczości Richtera zatytułowaną "Survey". Obie wystawy będą czynne do połowy listopada.

Już w czwartek, 16 września o 18.00 w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej zostaną otwarte dwie wystawy Gerharda Richtera, jednego z najciekawszych artystów tworzących współcześnie. Obejrzymy słynny już Atlas i mini-retrospektywę twórczości Richtera zatytułowaną Survey. Obie wystawy będą czynne do połowy listopada.

Gerhard Richter, Hitler 1969, 51,7 x 66,7 cm, 6 fotografii czarno-białych

Atlas jest powszechnie uznawany za jedno z najważniejszych dzieł XX wieku. Ten olbrzymi zbiór ponad 700 fotografii (ale też między innymi rysunków) zaczął powstawać w 1962 roku i układa się w swoistą historię dwudziestowiecznej Europy i życia autora widzianą oczami niemieckiego artysty. Warto zaznaczyć, że Atlas był dotychczas prezentowany tylko w czterech miejscach na świecie, więc pracownikom CSW należą się wielkie brawa za to, że udało im się sprowadzić go do Polski. Ekspozycja Survey (Przegląd) to retrospektywa Richtera, na którą składa się 27 eksponatów (w tym 9 obrazów) przygotowana przez artystę na wystawę w Stuttgarcie.

Zarówno Atlas, jak i Przegląd będzie można oglądać do 14 listopada, więc nie trzeba się specjalnie spieszyć, ale z pewnością nie należy o nich zapomnieć. Warszawskie Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski mieści się przy Al. Ujazdowskich 6.

Gerhard Richter, Sale 1971, 36,7 x 51,7 cm, 3 fotografie kolorowe (wmontowane w szkice)

Polecamy zapoznanie się z zamieszczoną poniżej informacją przygotowaną przez CSW.

Gerhard Richter (Niemcy), ATLAS

Galeria 1 i 2

Otwarcie wystawy 16.09, godz. 18.00. Wystawa czynna do 14.11

Kurator: Milada Ślizińska

Wystawa pod honorowym patronatem Pana Waldemara Dąbrowskiego, Ministra Kultury RP

Wystawa Gerharda Richtera w CSW stanowi wielką prezentację jego twórczości, w której kluczową rolę odgrywa
Atlas - praca uważana za jedno z najważniejszych dzieł sztuki drugiej połowy XX w. Jest to unikatowy zbiór ponad 700 fotografii, rysunków i projektów malarskich, dotychczas prezentowany na documenta w Kassel w 1997 r., w Dia Art Center w Nowym Yorku, w Museum Kawasawa w Japonii oraz w Galerii Whitechapel w Londynie.

Gerhard Richter jest jednym z najciekawszych współczesnych artystów. Rangę jego sztuki potwierdzają międzynarodowe rankingi. W 2003 roku został umieszczony przez tak opiniotwórcze pismo jak
Kulturkompass na drugim miejscu listy najwybitniejszych żyjących artystów na świecie. Wystawa przygotowywana przez CSW Zamek Ujazdowski jest pierwszą prezentacją artysty w Polsce.

Gerhard Richter, Ausschnittfotos (BMW) 1973, 51,7 x 66,7 cm, 12 fotografii kolorowych

Rozpoczęty w 1962 roku Atlas składa się z rysunków, fotografii z prywatnego archiwum artysty, zdjęć wyciętych z gazet, z podręczników historii, projektów architektonicznych. Jest dziełem unikatowym z wielu względów - stanowi swego rodzaju klucz do zrozumienia twórczości malarskiej Richtera, współczesny wzornik, z którego twórca czerpie inspirację do obrazów olejnych i prac fotograficznych. Jednocześnie Atlas ukazuje jak głęboko współczesny twórca zakorzeniony jest w kontekście społecznym i politycznym. Atlas zderza prywatną sferę życia artysty reprezentowaną przez banalne i bardzo intymne fotografie rodziny - żony i dzieci - ze sferą publiczną ukazaną na historycznych zdjęciach z prasy codziennej. Richter nie unika rozrachunku z przeszłością i historią Niemiec, a także z historią współczesnej Europy. Setki zdjęć gromadzonych przez artystę od ponad 40 lat na setkach tablic Atlasu układają się w szczególnego rodzaju opowieść o historii widzianej oczyma artysty, który postrzega siebie nie tylko jako twórcę estetycznych obrazów, ale również jako odpowiedzialnego, społecznie i politycznie zaangażowanego obywatela świata.

Na wystawę Gerharda Richtera w CSW składa się wspomniany już
Atlas oraz, przygotowana przez artystę dla Institut fűr Auslandsbeziehungen ze Stuttgartu, wystawa Survey, stanowiąca retrospektywny mini-przegląd jego twórczości.

Wystawa przygotowana we współpracy z: Städtische Galerie Lenbachhaus w Monachium, Instytut Goethego w Warszawie, Ministerstwo Kultury RP, Fundacja NRW, IFA, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj