Ciało w estońskiej sztuce współczesnej - wystawa "Closing the distance"

Autor: Marta Majewska

18 Kwiecień 2002
Artykuł na: 2-3 minuty
Wystawa Closing the distance, podczas której obszernie zostanie zaprezentowana współczesna sztuka estońska (fotografia, instalacje, wideo), koncentruje się na wizerunku i przesłaniu ciała w dziele artystycznym.

Pierwsza duża prezentacja współczesnej sztuki estońskiej w Polsce przygotowana została przez Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, które współpracuje z Center for Contemporary Art w Tallinie. Wernisaż odbędzie się 26 kwietnia 2002, w piątek. Na wystawę złożą się prace ponad dwudziestu znanych artystów z Estonii. Wśród nich są laureaci międzynarodowych nagród i uczestnicy prestiżowych wystaw. Zaprezentowane zostaną prace wideo, obiekty, instalacje, malarstwo, fotografia, oraz niekonwencjonalna sztuka użytkowa.

Wystawa "Closing the distance" w CSW Łaźnia w Gdańsku. 26.04-7.07.2002

Projekt podejmuje próbę spojrzenia na historię i kulturę Estonii przez pryzmat jednego z wątków obecnych w sztuce: c i e l e s n o ś ć. Wystawa zwraca uwagę na rolę kultury popularnej, religii i historii sztuki, będących częścią tradycji wizualnej kształtującej sposób postrzegania, doświadczania i przedstawiania ciała. Pokazana sztuka prezentuje szerokie spektrum problemów, jakie podejmują artyści tego kraju: wśród nich odnajdziemy wątki ekologiczne, społeczne, feministyczne, kwestie tożsamości jednostki, mniejszości seksualnych, miejsca człowieka w rzeczywistości. 

Autorzy projektu pragną zwrócić uwagę na sposób, w jaki my postrzegamy własne ciało, które jest przecież komponentem naszej tożsamości. Porównując nasz stosunek do cielesnosci z postrzeganiem estońskich artystów, możemy dostrzec jaki wpływ na interpretację ciała ma tradycja jego przedstawień w historii sztuki, religii i w kulturze popularnej. Wystawa jest też sposobnością do refleksji czy narzucane przez sztukę, religię i kulturę masową interpretacje cielesności nie kłócą się ze sobą, nie zwalczają wzajemnie. Tradycja (religia, sztuka tradycyjna) często wchodzi w konflikt ze współczesną kulturą, proponującą odmienne wzorce.

Wystawie towarzyszy katalog z tekstami krytyków estońskich: Heie Trier, Katrin Kivimaa oraz Mari Sobolev, proponujące interpretacje przedstawień cielesności w odniesieniu do estońskiej kultury.

CSW Łaźnia (Jaskółcza 1, 80-767 Gdańsk) czynne jest codziennie oprócz poniedziałków w godzinach 10-18. Ekspozycja prezentowana będzie do 7 lipca 2002. 

Wstęp na wszystkie wystawy jest bezpłatny.

Więcej szczegółów na stronie CSW Łaźnia

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj