Pamięci Artystów Getta

Autor: Marta Majewska

23 Sierpień 2004
Artykuł na: 2-3 minuty
W 60. Rocznicę Zagłady Getta Łódzkiego Muzeum Sztuki w Łodzi przygotowało wystawę dedykowaną pamięci artystów - ofiar zagłady. Zobaczymy między innymi świat społeczności żydowskiej przedwojennego Kazimierza nad Wisłą i Lublina w obiektywie Benedykta Dorysa i Stefana Kiełszni oraz nieeksponowane wcześniej zdjęcia znalezione w jednej z kamienic łódzkiego getta.

Rozpoczynając zwiedzanie wystawy wchodzimy w świat społeczności żydowskiej przedwojennego Kazimierza nad Wisłą i Lublina, upamiętniony przez znakomitych artystów fotografików - Benedykta Dorysa i Stefana Kiełsznię. Tę cześć ekspozycji dopełniają niedawno odkryte zdjęcia z getta w Marsylii wykonane przez Julię Pirotte.

Sercem wystawy jest 57 fotografii stykowych, dotychczas nie eksponowanych, odnalezionych po wojnie w jednej z kamienic na terenie dawnego getta. Muzeum Sztuki zakupiło je w latach 80. minionego wieku. Wiele z nich jest trudno czytelnych, zatartych, splamionych. Jak piszą organizatorzy wystawy: Powiększając zdjęcia dla celów ekspozycyjnych zachowaliśmy te zniszczenia jako świadectwo prawdy. Fotografie przedstawiają Miejsca w łódzkim getcie - ulice i domy, życie codzienne dorosłych i dzieci, ślady dokonywanej zagłady.

Na osobną uwagę zasługują fotografie lekarzy - znanego łódzkiego chirurga dr Michała Eliasberga, który przeżył Getto i zmarłego tamże prof.Wilhelma Caspariego - bakteriologa z Frankfurtu nad Menem.

W Muzeum Sztuki zachowały się także Zapisy - obszerne wykazy inwentarzowe z czasów II wojny światowej, w których hitlerowscy okupanci odnotowywali obrazy, rzeźby, rysunki, grafiki i... ramy. ? zwozili je z opuszczonych mieszkań, segregowali na sztukę "zdegenerowaną", "żydowską" i bezwartościową. - piszą organizatorzy wystawy - Fragmenty tych ksiąg wypisane zostały na ścianach jednej z sal wystawowych, między szarymi pasami (odczytanie symbolicznego znaczenia pasów pozostawiamy publiczności). Większość zapisanych i "posegregowanych" dzieł zaginęła, albo uległa zniszczeniu. Zginęli ich twórcy, a wśród nich dwudziestotrzyletni Julian Lewin (1917-1940), uczeń Władysława Strzemińskiego. Jego Rysunki unistyczne z 1938 roku ocalały i dziś wystawione - świadczą.

Wernisaż wystawy rozpocznie się we wtorek, 24 sierpnia o godzinie 12. Fotografie będą eksponowane do 12 września 2004 w salach wystaw czasowych Gmachu Głównego Muzeum Sztuki w Łodzi, przy ul.Więckowskiego 36.

Kuratorami wystawy są: Krzysztof Jurecki, Zenobia Karnicka, Janina Ładnowska, współpraca: Alicja Legucka, Andrzej Miastkowski, Piotr Tomczyk. Wystawa zorganizowana została przy wsparciu finansowym Wydziału Promocji Urzędu Miasta Łodzi

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj