Pamięci Artystów Getta

Autor: Marta Majewska

23 Sierpień 2004
Artykuł na: 2-3 minuty
W 60. Rocznicę Zagłady Getta Łódzkiego Muzeum Sztuki w Łodzi przygotowało wystawę dedykowaną pamięci artystów - ofiar zagłady. Zobaczymy między innymi świat społeczności żydowskiej przedwojennego Kazimierza nad Wisłą i Lublina w obiektywie Benedykta Dorysa i Stefana Kiełszni oraz nieeksponowane wcześniej zdjęcia znalezione w jednej z kamienic łódzkiego getta.

Rozpoczynając zwiedzanie wystawy wchodzimy w świat społeczności żydowskiej przedwojennego Kazimierza nad Wisłą i Lublina, upamiętniony przez znakomitych artystów fotografików - Benedykta Dorysa i Stefana Kiełsznię. Tę cześć ekspozycji dopełniają niedawno odkryte zdjęcia z getta w Marsylii wykonane przez Julię Pirotte.

Sercem wystawy jest 57 fotografii stykowych, dotychczas nie eksponowanych, odnalezionych po wojnie w jednej z kamienic na terenie dawnego getta. Muzeum Sztuki zakupiło je w latach 80. minionego wieku. Wiele z nich jest trudno czytelnych, zatartych, splamionych. Jak piszą organizatorzy wystawy: Powiększając zdjęcia dla celów ekspozycyjnych zachowaliśmy te zniszczenia jako świadectwo prawdy. Fotografie przedstawiają Miejsca w łódzkim getcie - ulice i domy, życie codzienne dorosłych i dzieci, ślady dokonywanej zagłady.

Na osobną uwagę zasługują fotografie lekarzy - znanego łódzkiego chirurga dr Michała Eliasberga, który przeżył Getto i zmarłego tamże prof.Wilhelma Caspariego - bakteriologa z Frankfurtu nad Menem.

W Muzeum Sztuki zachowały się także Zapisy - obszerne wykazy inwentarzowe z czasów II wojny światowej, w których hitlerowscy okupanci odnotowywali obrazy, rzeźby, rysunki, grafiki i... ramy. ? zwozili je z opuszczonych mieszkań, segregowali na sztukę "zdegenerowaną", "żydowską" i bezwartościową. - piszą organizatorzy wystawy - Fragmenty tych ksiąg wypisane zostały na ścianach jednej z sal wystawowych, między szarymi pasami (odczytanie symbolicznego znaczenia pasów pozostawiamy publiczności). Większość zapisanych i "posegregowanych" dzieł zaginęła, albo uległa zniszczeniu. Zginęli ich twórcy, a wśród nich dwudziestotrzyletni Julian Lewin (1917-1940), uczeń Władysława Strzemińskiego. Jego Rysunki unistyczne z 1938 roku ocalały i dziś wystawione - świadczą.

Wernisaż wystawy rozpocznie się we wtorek, 24 sierpnia o godzinie 12. Fotografie będą eksponowane do 12 września 2004 w salach wystaw czasowych Gmachu Głównego Muzeum Sztuki w Łodzi, przy ul.Więckowskiego 36.

Kuratorami wystawy są: Krzysztof Jurecki, Zenobia Karnicka, Janina Ładnowska, współpraca: Alicja Legucka, Andrzej Miastkowski, Piotr Tomczyk. Wystawa zorganizowana została przy wsparciu finansowym Wydziału Promocji Urzędu Miasta Łodzi

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Promocja na lampy GlareOne: kompletne zestawy LED w niższej cenie
Promocja na lampy GlareOne: kompletne zestawy LED w niższej cenie
Zestaw, który sprawdzi się w każdym domowym lub profesjonalnym studiu - GlareOne LED 220 lub 300 BiColor D ze statywem Air A-275 i softboxem 60×90 Easy Fold teraz do kupienia w atrakcyjnej...
2
Trwa atrakcyjna promocja na lampy Nanlite: przy zakupie akcesoria studyjne za 1 zł
Trwa atrakcyjna promocja na lampy Nanlite: przy zakupie akcesoria studyjne za 1 zł
Zaawansowane lampy studyjne Nanlite z serii FC i FS zostały objęte promocją. Przy zakupie jednej z nich otrzymamy statyw lub modyfikator fresnel za 1 zł.
0
Ruszyła promocja na obiektyw Tamron 90 mm f/2.8 Di III MACRO VXD. Od teraz z mieczem LED PavoTube gratis!
Ruszyła promocja na obiektyw Tamron 90 mm f/2.8 Di III MACRO VXD. Od teraz z mieczem LED PavoTube...
Chcesz kupić obiektyw makro? Wręcz kultowy Tamron 90 mm f/2.8 Di III MACRO VXD jest teraz dostępny w atrakcyjnej promocji. Przy jego zakupie otrzymasz za darmo tubę LED marki Nanlite.
1