Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Niepowtarzalne fotografie Warszawy tuż przed 1 sierpnia i życia miasta podczas powstania - w stolicy otwarte zostały dwie ekspozycje, które przybliżą nam obrazy sprzed sześćdziesięciu lat. Zapraszają Muzeum Historyczne m. St. Warszawy i Muzeum Powstania Warszawskiego.
Warszawa - ostatnie spojrzenie 100 fotografii Warszawy wykonanych tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego
Muzeum Historycznym m.st. Warszawy prezentowana jest wystawa fotografii prezentujących Stolicę z lotu ptaka na kilka tygodni przed jej zagładą w Powstaniu Warszawskim. Ekspozycję "Warszawa - ostatnie spojrzenie" będzie można oglądać do 26 września.
Ponad sto fotografii ukazuje centrum Warszawy, której nikt urodzony po 1944 roku nie mógł oglądać. Miasto zniszczone nalotami z jesieni 1939 roku i powstaniem w getcie, ale nadal piękne. Zdjęcia obejmują swoim zasięgiem centrum miasta: od Woli po Pragę i od Żoliborza po Mokotów. Jak twierdzą organizatorzy wystawy doskonała jakość zdjęć wykonanych prostopadle lub ukośnie umożliwia po powiększeniu bliższy wgląd w architekturę wielu nieistniejących już dziś budowli. Fotografie te pozwalają również bliżej ocenić rozmiar strat jakich doznała Warszawa w rezultacie bombardowań niemieckich we wrześniu 1939 roku.
Fotografie, wykonane na przełomie czerwca i lipca, odnalazł Marek Barański ze Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, przeglądając zbiory Bildarchiv Foto Uniwersytetu Philipsa w Marburgu.
Muzeum Historyczne zapowiada, że jeszcze przed zamknięciem wystawy wyda towarzyszący jej album, w którym wszystkie fotografię będą opatrzone dokładnym opisem.
Wystawa "Warszawa - ostatnie spojrzenie" będzie otwarta do 26 września 2004 roku w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy przy Rynku Starego Miasta 42. Godziny otwarcia muzeum:
wtorki i czwartki: od 11.00 do 18.00
środy i piątki: od 10.00 do 15.30
soboty i niedziele: od 10.30 do 16.30
poniedziałki: Muzeum nieczynne
Sponsorem albumu i wystawy są: Urząd m. st. Warszawy, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków S.A
Warszawiacy '44 40 fotografii Powstańców
Muzeum Powstania Warszawskiego i Gazeta Wyborcza przygotowały wystawę fotografii warszawiaków, którzy w sierpniu i wrześniu 1944 roku żyli i walczyli w stolicy. Znalazły się na niej znane fotografie, pokazywane wielokrotnie oraz takie, które nie były wcześniej prezentowane. Autorami fotografii są między innymi Joachim Joachimczyk i Eugeniusz Lokajski. Ostatni z wymienionych jest autorem ponad 1000 bezcennych zdjęć, które obecnie są w posiadaniu Muzeum Powstania Warszawskiego.
Kolekcja fotogramów z Powstania Warszawskiego zaprezentowana zostanie także w nowo-otwartym Muzeum Powstania Warszawskiego (ul. Przyokopowa 28) 1 sierpnia 2004 roku.
Ekspozycji prezentowana będzie w siedzibie "Agory" przy ul. Czerskiej 8/10 do 29 sierpnia, codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18.
Fotografie Lokajskiego prezentowane są także w Internecie na stronach Muzeum Powstania Warszawskiego